Choroby w czasie ciąży

Według szacunków WHO co roku ponad 20 milionów kobiet doświadcza problemów zdrowotnych związanych z ciążą. Co więcej – życie ok. 8 milionów kobiet jest zagrożonych, a w 1995 roku 500 000 kobiet zmarło w wyniku komplikacji związanych z ciążą i porodem. Ciąża niesie za sobą zróżnicowany poziom ryzyka dla zdrowia kobiety, w zależności od ich stanu przed ciążą, jak i podczas jej trwania.

Jakiekolwiek choroby w czasie ciąży czy dolegliwości, które pojawiają się w ciąży są dla matki źródłem niepokojów i lęków. Tym bardziej, że w ciąży kobieta narażona jest bardziej na ich pojawienie się i nie zawsze staje się ona okresem promiennego zdrowia. Mimo prób zachowania zdrowia przez odpowiednie odżywianie i ćwiczenia, wiele kobiet spędza znaczą część z tych dziewięciu miesięcy zapobiegając rozlicznym dolegliwościom. Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre dolegliwości mogą być bardziej niebezpieczne, inne mniej. Najważniejsze jednak aby szybko je rozpoznać i wyleczyć i zauważyć zmiany w ciąży.

Polecane wideo:

Czynniki ryzyka a ciąża

 • Wiek obojga rodziców – rodzicielstwo zarówno w zbyt młodym, jak i zbyt późnym wieku ma wpływ na stan kobiety.
 • Przyjmowanie narkotyków lub uzależnienie od nich.
 • Wzrost – u kobiet mierzących mniej niż 1,5 m wzrasta ryzyko wystąpienia przedwczesnego urodzenia dziecka, poza tym mają mniejszą miednicę.
 • Leki.

Czynniki ryzyka związane są z poprzednimi ciążami

 • Komplikacje – jeśli wystąpiły podczas poprzednich ciąż, częściej zdarzają się w kolejnej.
 • Liczne ciąże – kobiety, które rodziły już pięć razy narażone są bardziej na gwałtowny poród i możliwość wystąpienia po nim krwawienia.
 • Ciąże mnogie – jeśli kobieta była w ciąży mnogiej (dwojaczki, trojaczki), wzrasta ryzyko nieprawidłowo ułożonego łożyska.

Czynniki socjalne i ekonomiczne a ciąża

Waga – zbyt mała powoduje niską masę urodzeniową u dzieci; zbyt duża – dużą masę dziecka, a także sprzyja rozwojowi cukrzycy ciężarnych, wysokiemu ciśnieniu krwi, ciąży przenoszonej i cięciu cesarskiemu.

Oto niektóre z chorób w czasie ciąży, które mogą wystąpić w trakcie i/lub po porodzie z powodu wielu zmian, jakie ciąża powoduje w organizmie kobiety:

 • Anemia w ciąży.
 • Ból pleców – kobiety skarżą się na niego szczególnie w trzecim trymestrze, kiedy przesuwa się o zarodek ciężkości. 

 • Zespół cieśni nadgarstka – zdarza się w 21%-62% przypadkach, prawdopodobnie z powodu obrzęku.

 • Zaparcia – podwyższony progesteron zwiększa absorpcję wody. 

 • Skurcze Braxtona Hicksa – okolicznościowe, nieregularne, często bolesne skurcze, które występują kilka razy dziennie. 

 • Obrzęki – spowodowane przez ucisk żyły głównej dolnej i żyły miednicy przez macicę, co prowadzi do wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w dolnych częściach ciała. 

 • Zgaga i nudności – dolegliwości te mogą być spowodowane przez refluks żołądkowo-przełykowy, chorobę powoduje rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku, jak również przez zwiększenie ciśnienia wewnątrzbrzusznego, spowodowane przez powiększenie macicy.

 • Hemoroidy często pojawiają się podczas ciąży. Zwiększony zastój żylny i kompresja żyły głównej dolnej prowadzi do powstania zatorów w układzie żylnym, a także wzrostu ciśnienia brzucha.
 Hemoroidy w ciąży mogą występować w okolicach odbytu i sromu.
 • Ból obręczy biodrowej - zaburzenie to jest złożone i wieloczynnikowe, może być powodowane przez różne czynniki z obwodowego lub ośrodkowego układu nerwowego, zmienioną miękkość/sztywność mięśni, miękkość i uszkodzenie ścięgna/więzadeł odpowiedzialnych za mechanikę ciała. Ból obręczy biodrowej może rozpocząć się podczas lub po porodzie. Pojawia się wtedy ból, niestabilność lub zaburzenie spojenia łonowego i/lub stawów krzyżowo-biodrowych.
 • Depresja poporodowa.
 • Psychoza poporodowa. 

 • Ból więzadła obłego.

 • Zaburzenia zakrzepowo-zatorowe.
 • Zwiększona częstość oddawania moczu – spowodowane zwiększeniem objętości wewnątrznaczyniowej, podwyższonej filtracji kłębuszkowej i uciskiem pęcherza przez macicę.
 • Żylaki w ciąży – te częste dolegliwości spowodowane są przez rozluźnienie mięśni gładkich żylnych i wzrost ciśnienia wewnątrznaczyniowego.
 • 
Choroby skóry – swędzące grudki i pokrzywka ciążowa, grudki i świąd wokół pępka, który rozprzestrzeniają się na całym ciele z wyjątkiem wnętrza dłoni i twarzy.
Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Bręborowicz G. Ciąża wysokiego ryzyka, Ośrodek Wydawnictw Naukowych, Poznań 2010, ISBN 83-7314-059-2
 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Choroby i dolegliwości w ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby i dolegliwości w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Niespodzianki ciążowe Ciąża - podobno to najpiękniejszy czas w życiu kobiety... Biorąc pod uwagę dodatkowe piętnaście kilogramów, napuchnięte (...) dniami i nocami - zwłaszcza nocami? No i ten apetyt na seks... Ciąża...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża a bóle brzucha

Ciąża a bóle brzucha

Delikatne skurcze i bolesność brzucha jest spowodowane rozciąganiem wiązadeł powiększającej się macicy. Dopóki skurcze nie są ostre i nie towarzyszy im krwawienie, to nie ma powodu do zmartwienia.

Choroby i dolegliwości w ciąży

ZIKA groźna tylko dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży?

ZIKA groźna tylko dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży?

Wirus ZIKA jest groźniejszy dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży - poinformowali naukowcy z amerykańskiego Centrum Zapobiegania Chorobom (CDC (...) dla kobiet w ciąży, powodując u płodów mikrocefalię...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

może nie towarzyszyć krwawienie, ponieważ łożysko odkleja się stopniowo i krwawi do wnętrza macicy. Bóle krzyża w ciąży są dość powszechną dolegliwością (...) Skurcze i bóle brzucha w ciąży nie zawsze...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Hospicjum perinatalne, miejsce gdzie płacze się razem z rodzicami

Hospicjum perinatalne, miejsce gdzie płacze się razem z rodzicami

, która dokonała terminacji. Decyzja o donoszeniu ciąży, w której wykryto wadę letalną, może być najtrudniejszą w całym życiu. Te dzieci najczęściej nie dożywają (...) wyjścia ze szpitala. W Polsce są miejsca, gdzie możesz porozmawiać...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Hemoroidy w ciąży

i milcząco go znosić. Podjęcie leczenia pozwoli złagodzić objawy lub nawet całkowicie je wyeliminować. Żylaki odbytu w ciąży Hemoroidy to choroba naczyń (...) Hemoroidy w ciąży to dość częsta i...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Ból gardła w ciąży

Ból gardła w ciąży pojawia się zazwyczaj jako efekt zapalenia gardła. Jeżeli towarzyszy mu gorączka lub inne objawy chorobowe, ciężarna powinna (...) bezzwłocznie udać się do lekarza, który zaleci odpowiednią kurację dla kobiet w ciąży....

Choroby i dolegliwości w ciąży

Spodziewasz się chłopca? Uważaj!

Spodziewasz się chłopca? Uważaj!

Kobiety w ciąży spodziewające się syna są bardziej narażone na powikłania w czasie ciąży niż panie oczekujące na córkę - ustalili australijscy (...) komplikacje. Kobiety w ciąży z chłopcami częściej...