Trwa ładowanie...

Imiennik – imiona męskie na literę B

  • Bogudar Jest to imię męskie pochodzenia słowiańskiego złożone z członów Bog ("Bóg", ale pierwotnie "los, dola, szczęście") i dar ("upominek, dar, ofiara"). Może więc oznaczać "tego, kto jest darem losu". Ciekawostka Imię to (wraz z Bożydarem) uważa się za równoważnik znaczeniowy imienia Adeodat, a zatem Bogodar obchodzi imieniny w dniach wspominania św. Adeodatów. Ponadto imię Bogodar posiada znaczenie zbliżone do imion Bogdan i Teodor. W związku z czym Bogodar obchodzi imieniny również 9 listopada.
  • Bogumił Jest to imię męskie spotykane u wszystkich Słowian. Wcześniej występowało w formie Bogomił i taka też postać znana jest ze średniowiecza. Powstało z połącznia wyrazów: Bog (;Bóg;, ale pierwotnie w znaczeniu ;los, dola, szczęście;) oraz mił (;miły;). Oznacza więc: ;miły Bogu; (lecz uprzednio mogło znaczyć ;ten, któremu los sprzyja;) lub ;Boga miłujący;.
  • Bogumysław Jest to imię męskie, które powstało prawdopodobnie poprzez "poprawienie" hipotetycznego staropolskiego imienia Bogumysł, kiedy świadomość jego pochodzenia zatarła się i błędnie zostało ono uznane za imię kończące się członem -sław (zamiast -mysł).
  • Bogurad Jest to staropolskie imię męskie złożone z członów bog ("Bóg", ale pierwotnie "los, dola, szczęście") i rad ("być zadowolonym, chętnym, cieszyć się"). Mogło zatem oznaczać "ten, który jest pozytywnie nastawiony do Boga" albo "ten, który cieszy się szczęściem". Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Bogured.
  • Bogusław Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członów Bogu ("Bóg", "Boga", ale pierwotnie "los, dola, szczęście") i sław ("sława"). Być może znaczyło pierwotnie "ten, który sławi los", a później "sławiący Boga". W Polsce imię to jest notowane od początku XIII wieku.
  • Bogwiedz Jest to staropolskie imię męskie złożone z członów bog ("Bóg", ale pierwotnie "los, dola, szczęście") i wied ("wiedzieć"). Imię to mogło oznaczać "ten, który zna Boga" albo "ten, który zna los, przyszłość". Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Bogowied lub Bogwied.
  • Bohdan Jest to imię pochodzenia słowiańskiego, oznaczającego tego, który jest dany przez Boga (podobnie jak Bożydar lub Teodor). W Polsce funkcjonuje od XIII wieku.
  • Bolemir Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów bole- ("więcej, bardziej") i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Imię to mogło oznaczać "ten, który pragnie więcej pokoju" lub "ten, który przynosi więcej pokoju".
  • Bolemysł Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza: "bardzo pomyślny" lub "bardzo myślący, mądry". W Polsce używane od XIII wieku.
  • Bolesław Imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznaczające kogoś bardzo sławnego lub tego, który ma zdobyć większą sławę. W Polsce używane już od IX wieku w formach Bolech, Bolek, Bolk, Bolko, Bolesław, Bolesta, Boncel, Bosław. W formie Bolesław zostało upowszechnione dopiero w XIX i XX wieku.