10 tydzień ciąży

Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy – tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie struktury ciała. Wszystkie narządy i układy już powstały, teraz nastąpi ich dalszy rozwój i dojrzewanie. Zarodek mierzy teraz około 25 mm, a pod koniec tego tygodnia może już przekroczyć trzy centymetry, dorastając do rozmiaru całkiem dużej śliwki.

Spis treści:
  1. 1. Wzrost wewnątrzmaciczny płodu
  2. 2. Objawy ciąży w 10 tygodniu
  3. 3. Przebieg poronienia w pierwszym trymestrze

1. Wzrost wewnątrzmaciczny płodu

Kończy się bardzo trudny okres w rozwoju prenatalnym dziecka, a wszelkie zaburzenia, które w jego czasie mogły wystąpić, są nie do nadrobienia, dlatego tak ważne jest, by kobieta prowadziła możliwie higieniczny tryb życia i unikała wszelkich substancji toksycznych od samego początku ciąży do ukończenia pierwszego trymestru.

Rozwój zarodka - 10 tydzień
Rozwój zarodka - 10 tydzień Zarodek w 10 tygodniu ciąży.

W dziesiątym tygodniu dziecko bardzo przybiera na wadze i rozpoczyna coraz szybszy wzrost, który będzie kontynuować przez cały drugi trymestr. Twarz ma już z grubsza proporcje dziecięce, zarasta podniebienie, tworzy się ślimak i narząd słuchowy ucha.

Płuca i trzustka kończą swoją morfogenezę. Pęcherzyk żółciowy produkuje żółć, a szpik kostny stopniowo podejmuje funkcję krwiotwórczą, z czasem zastąpi w tym wątrobę. Tworzą się mięśnie umożliwiające ruchy jelit. Dziecko w dziesiątym tygodniu może zacząć połykać płyn owodniowy – jest to stymulacja rozwoju układu pokarmowego i oddechowego.

Praktycznie ukształtowane już są błony płodowe i łożysko niezbędne do odżywiania i ochrony maleństwa. Łożysko przejmuje już w pełni funkcję dostarczania dziecku składników odżywczych. Jest ono w stanie dostarczyć zdecydowanie więcej składników odżywczych i tlenu, niż dziecko otrzymywało dotychczas. W konsekwencji zanika pęcherzyk żółtkowy, a dziecko zdobywa potencjał do szybkiego rozwoju, wzrostu i nabierania masy, które będą charakteryzowały dalszą ciążę.

Rączki i nóżki są ukształtowane i pozostają w zgięciu, ale coraz częściej dziecko będzie nimi samodzielnie poruszać, póki co jednak ruchy te będą niewyczuwalne przez matkę, ze względu na niewielki rozmiar i masę dziecka. Niektóre dzieci będą już mieć nawet zaczątki paznokci u rąk, a wkrótce pojawią się one też u stóp.

Tabela. Szacunkowe wymiary ciąży w 10 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wiek ciąży Pęcherzyk ciążowy CRL
10 tydzień 1 dzień 39 mm 25 mm
10 tydzień 2 dzień 40 mm 27 mm
10 tydzień 3 dzień 41,5 mm 28 mm
10 tydzień 4 dzień 43 mm 29 mm
10 tydzień 5 dzień 44 mm 31 mm
10 tydzień 6 dzień 45 mm 33 mm

2. Objawy ciąży w 10 tygodniu

Jeśli nie jest to twoja pierwsza ciąża, to w dziesiątym tygodniu zapewne masz już wyraźnie powiększony i zaokrąglony brzuszek, co mogą dostrzec nawet osoby postronne. W pierwszej ciąży potrzeba nieco więcej czasu na wyraźne uwidocznienie się ciąży.

W dziesiątym tygodniu nasilenie porannych nudności i wymiotów osiąga zwykle swe apogeum. Objawy te mogą być nasilone tak bardzo, że nie będziesz w stanie prawidłowo się odżywiać i w konsekwencji nie tylko nie będziesz przybierać na wadzę, ale możesz nawet nieco schudnąć. Pamiętaj, by mimo przykrych symptomów dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych mikro- i makroelementów i przede wszystkim nie doprowadzić do odwodnienia. Dobra wiadomość jest taka, że teraz powinno być już tylko lepiej, a w okolicach 12-14 tygodnia, czyli za miesiąc, nudności powinny bezpowrotnie minąć.

W twoim brzuchu rośnie i rozwija się już całkiem „duże” dziecko, macica zaczyna się powiększać i wystaje z miednicy ponad spojenie łonowe. Twój brzuszek jest już wyraźnie powiększony. Jeśli to twoja druga ciąża, to nawet postronne osoby mogą zacząć zauważać, że jesteś w ciąży. Na tym etapie ciąży powinnaś już przybrać na wadze około kilograma, nie jest to dużo, ale pamiętaj, że to dopiero początek – istotne przyrosty masy będą charakteryzować drugi i trzeci trymestr.

Nadal będziesz uskarżać się na dolegliwości doświadczane w poprzednich tygodniach pierwszego trymestru – nudności, wymioty, powiększone, tkliwe piersi, zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych, pojawienie się trądziku czy zmiany nastroju. Oprócz tego w okolicach dziesiątego tygodnia masz szansę doświadczyć nowych, nieznanych ci dotąd dolegliwości.

Mogą pojawić się zaburzenia trawienia w postaci wzdęć i zaparć. Jeśli doświadczysz wzdęć, spróbuj unikać w diecie pokarmów przyczyniających się do tworzenia gazów. Przy zaparciach pamiętaj o odpowiedniej ilości błonnika w diecie – jedz dużo owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Innym rodzajem przykrego doświadczenia na tym etapie może być zaburzenie widzenia. Zwiększona ilość krwi w krwiobiegu może powodować pojawienie się nieostrości lub podwójnego widzenia. Jeśli pojawią się takie zaburzenia, należy skontrolować ciśnienie krwi – nadciśnienie tętnicze (wartości ciśnienia tętniczego powyżej 140/90) w ciąży jest jej groźnym powikłaniem i musi być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.

Okazjonalnie mogą zacząć pojawiać się zawroty głowy, jakich nigdy wcześniej nie doświadczałaś. Będą one wyraźne szczególnie w momencie zmiany pozycji. Musisz uważać, tak żeby nie doszło do upadku, gdy wstajesz z pozycji leżącej. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy najlepiej położyć się na lewym boku, tak by zwiększyć przepływ krwi i dotlenić mózg.

3. Przebieg poronienia w pierwszym trymestrze

Dziesiąty tydzień ciąży to ostatni moment, kiedy ryzyko poronienia każdej ciąży jest dość duże. Jeśli na tym etapie nic się nie wydarzy, to ryzyko, że dojdzie do straty ciąży potem, jest już bardzo nieduże. Należy jednak zachować dużą czujność i ostrożność. W przypadku pojawienia się objawów zagrażającego poronienia, trzeba niezwłocznie udać się do ginekologicznej izby przyjęć, gdzie lekarz w badaniu oceni, czy rzeczywiście istnieje zagrożenie dla ciąży.

Najczęstszą przyczyną poronień w I trymestrze są zaburzenia genetyczne. Jest to sytuacja, w której mimo że oboje rodzice są zdrowi, dochodzi do zaburzenia przy podziałach komórkowych podczas wytwarzania komórki jajowej lub plemnika. Zaburzenie to skutkuje zbyt dużą lub zbyt małą liczbą chromosomów u rozwijającego się zarodka. W rezultacie jest on nieprawidłowy i w większości przypadków ulegnie poronieniu. Na szczęście, dzięki temu, że jest to sytuacja losowa, zdecydowana większość kobiet, które dotknęła strata wczesnej ciąży, szczęśliwie zachodzi w kolejną ciążę, którą już udaje im się donosić do końca.

Jakie objawy powinny spowodować zaniepokojenie ciężarnej w I trymestrze? Poronienie objawia się przede wszystkim poprzez krwawienie z dróg rodnych oraz ból w podbrzuszu. Krwawienie jest przy poronieniu obfite, zwykle żywo czerwoną krwią. Natężenie krwawienia przypomina bardzo obfitą miesiączkę. Podobnie ból w podbrzuszu, związany ze skurczami macicy, przypomina ten towarzyszący bolesnej menstruacji (znają go szczególnie kobiety, które co miesiąc doświadczają bolesnych miesiączek). Czasem poronienie ma charakter bezbólowy.

W razie wystąpienia ww. objawów powinnaś niezwłocznie udać się do szpitala. Pamiętaj jednak, że jeśli poronienie już trwa, to medycyna nie zna na to rady - lekarz może jedynie stwierdzić na podstawie badania, czy rzeczywiście krwawienie spowodowane jest stratą ciąży, oraz zabezpieczyć cię przed nadmierną utratą krwi. Jeśli masz grupę krwi Rh (-), zostaniesz też ewentualnie zakwalifikowana do podania immunoglobuliny anty-D.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pl_aisha Dziś pytanie - dziś odpowiedź 37 odpowiedzi Becikowe? pl_aisha:

Witam,Zostałam trochę nastraszona odnośnie becikowego, urodziłam we wrześniu a papierów o becikowe jeszcze nie złożyłam czy teraz będę musiała dodatkowo składać zaświadczenia, że byłam pod opieką lekarską od 10 tyg ciąży czy to obowiązuje mamy które urodzą...

blanka20 Dziś pytanie - dziś odpowiedź 9 odpowiedzi Wypowiedzenie z pracy w trakcie ciąży? blanka20:

Witam. Mam problem. Jestem w ciązy i pracowalam na umowe na czas okreslony. podjełam prace 14.04.2014 i umowa zakonczyla sie z dniem 20.05.2014 , poniewaz z przyczyn zdrowotnych nie mogłam chodzic dluzej do pracy , bo pracuje w warunkach szkodliwych i...

biegaczka Noworodki i niemowlaki 13 odpowiedzi Nowe zasady wypłacania "becikowego" od 1 listopada biegaczka:

Witam, na stronce Gazety Prawnej znalazłam następujący artykuł:"Od 1 listopada, aby otrzymać "becikowe", kobieta będzie musiała przedstawić dokument potwierdzający korzystanie z opieki lekarskiej od 10 .

kocurowa 9 miesięcy, ciąża 35 odpowiedzi Okres w ciąży :( kocurowa:

Nie wiem czy to odpowiedni dział, ale znów muszę się wygadać... Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się że 'jesteśmy' w ciąży. Beta HCG wychodziło odpowiednio 69, kolejne 670, czyli wszystko idzie ku dobremu .

Dagi34 Gdy bocian się spóźnia 12 odpowiedzi Walczyłam ponad 8 lat - dla otuchy Dagi34:

Witam. jestem tutaj nowa, choć zarerejstrowałam sie w kwietniu, kiedy zobaczyłam II krechy. Moja dobra znajoma powiedziała mi,że powinnam tutaj napisać o sobie, bo to,co mi się przytrafiło- mozna nazwać cudem .

pokaż 5 następnych

Artykuły 10 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij