Jakie zmiany zachodzą w 10 tygodniu ciąży?
W 10 tygodniu ciąży kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy – tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie struktury ciała. Wszystkie narządy i układy już powstały, teraz nastąpi ich dalszy rozwój i dojrzewanie. Zarodek mierzy teraz około 25 mm, a pod koniec tego tygodnia może już przekroczyć trzy centymetry, dorastając do rozmiaru całkiem dużej śliwki.
1. Zmiany w rozwoju płodu w 10 tygodniu ciąży
Kończy się bardzo trudny okres w rozwoju prenatalnym dziecka, a wszelkie zaburzenia, które w jego czasie mogły wystąpić, są nie do nadrobienia, dlatego tak ważne jest, by kobieta prowadziła możliwie higieniczny tryb życia i unikała wszelkich substancji toksycznych od samego początku ciąży do ukończenia pierwszego trymestru.
Dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży bardzo przybiera na wadze i rozpoczyna coraz szybszy wzrost, który będzie kontynuować przez cały drugi trymestr. Twarz ma już z grubsza proporcje dziecięce, zarasta podniebienie, tworzy się ślimak i narząd słuchowy ucha.
Płuca i trzustka kończą swoją morfogenezę. Pęcherzyk żółciowy produkuje żółć, a szpik kostny stopniowo podejmuje funkcję krwiotwórczą, z czasem zastąpi w tym wątrobę.
Tworzą się mięśnie umożliwiające ruchy jelit. Dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży może zacząć połykać płyn owodniowy – jest to stymulacja rozwoju układu pokarmowego i oddechowego.
Praktycznie ukształtowane już są błony płodowe i łożysko niezbędne do odżywiania i ochrony maleństwa.
Łożysko przejmuje już w pełni funkcję dostarczania dziecku składników odżywczych. Jest ono w stanie dostarczyć zdecydowanie więcej składników odżywczych i tlenu, niż dziecko otrzymywało dotychczas.
W konsekwencji zanika pęcherzyk żółtkowy, a dziecko zdobywa potencjał do szybkiego rozwoju, wzrostu i nabierania masy, które będą charakteryzowały dalszą ciążę.
Rączki i nóżki są ukształtowane i pozostają w zgięciu, ale coraz częściej dziecko będzie nimi samodzielnie poruszać, póki co jednak ruchy te będą niewyczuwalne przez matkę, ze względu na niewielki rozmiar i masę dziecka. Niektóre dzieci będą już mieć nawet zaczątki paznokci u rąk, a wkrótce pojawią się one też u stóp.
Tabela. Szacunkowe wymiary ciąży w 10 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.
Wiek ciąży | Pęcherzyk ciążowy | CRL |
---|---|---|
10 tydzień 1 dzień | 39 mm | 25 mm |
10 tydzień 2 dzień | 40 mm | 27 mm |
10 tydzień 3 dzień | 41,5 mm | 28 mm |
10 tydzień 4 dzień | 43 mm | 29 mm |
10 tydzień 5 dzień | 44 mm | 31 mm |
10 tydzień 6 dzień | 45 mm | 33 mm |
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
10 tydzień ciąży - odpowiada lek. Aneta Zwierzchowska
Azzalure a 10. tydzień ciąży - odpowiada lek. Piotr Pilarski
Obliczanie dni płodnych a 10 tydzień ciąży - odpowiada lek. Marta Gryszkiewicz
2. Dolegliwości w 10 tygodniu ciąży
Jeśli nie jest to twoja pierwsza ciąża, to brzuch w dziesiątym tygodniu ciąży zapewne masz już wyraźnie powiększony i zaokrąglony, co mogą dostrzec nawet osoby postronne, jest to widoczne także na zdjęciach z 10 tygodnia ciąży. W pierwszej ciąży potrzeba nieco więcej czasu na wyraźne uwidocznienie się ciąży.
W dziesiątym tygodniu ciąży nasilenie porannych nudności i wymiotów osiąga zwykle swe apogeum.
Objawy te mogą być nasilone tak bardzo, że nie będziesz w stanie prawidłowo się odżywiać i w konsekwencji nie tylko nie będziesz przybierać na wadzę, ale możesz nawet nieco schudnąć.
Pamiętaj, by mimo przykrych symptomów dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych mikro- i makroelementów i przede wszystkim nie doprowadzić do odwodnienia.
Dobra wiadomość jest taka, że teraz powinno być już tylko lepiej, a w okolicach 12-14 tygodnia, czyli za miesiąc, nudności powinny bezpowrotnie minąć.
W twoim brzuchu rośnie i rozwija się już całkiem „duże” dziecko, macica zaczyna się powiększać i wystaje z miednicy ponad spojenie łonowe. Twój brzuszek jest już wyraźnie powiększony.
Jeśli to twoja druga ciąża, to nawet postronne osoby mogą zacząć zauważać, że jesteś w ciąży. Na tym etapie ciąży powinnaś już przybrać na wadze około kilograma, nie jest to dużo, ale pamiętaj, że to dopiero początek – istotne przyrosty masy będą charakteryzować drugi i trzeci trymestr.
Nadal będziesz uskarżać się na dolegliwości doświadczane w poprzednich tygodniach pierwszego trymestru – nudności, wymioty, powiększone, tkliwe piersi, zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych, pojawienie się trądziku czy zmiany nastroju.
Oprócz tego w okolicach dziesiątego tygodnia ciąży masz szansę doświadczyć nowych, nieznanych ci dotąd dolegliwości.
Mogą pojawić się zaburzenia trawienia w postaci wzdęć i zaparć. Jeśli doświadczysz wzdęć, spróbuj unikać w diecie pokarmów przyczyniających się do tworzenia gazów.
Przy zaparciach pamiętaj o odpowiedniej ilości błonnika w diecie – jedz dużo owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych.
Innym rodzajem przykrego doświadczenia na tym etapie może być zaburzenie widzenia. Zwiększona ilość krwi w krwiobiegu może powodować pojawienie się nieostrości lub podwójnego widzenia.
Jeśli pojawią się takie zaburzenia, należy skontrolować ciśnienie krwi – nadciśnienie tętnicze (wartości ciśnienia tętniczego powyżej 140/90) w ciąży jest jej groźnym powikłaniem i musi być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.
Okazjonalnie mogą zacząć pojawiać się zawroty głowy, jakich nigdy wcześniej nie doświadczałaś.
Będą one wyraźne szczególnie w momencie zmiany pozycji. Musisz uważać, tak żeby nie doszło do upadku, gdy wstajesz z pozycji leżącej. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy najlepiej położyć się na lewym boku, tak by zwiększyć przepływ krwi i dotlenić mózg.
3. 10 tydzień ciąży - w jakiej sytuacji powinnaś skontaktować się z lekarzem?
Często kobiety zastanawiają się, który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy. Trudno jednoznacznie wskazać taki moment, jednak dziesiąty tydzień ciąży jest już ostatnim kiedy ryzyko poronienia każdej ciąży jest dość duże.
Jeśli na tym etapie nic się nie wydarzy, to ryzyko, że dojdzie do straty ciąży potem, jest już bardzo nieduże. Należy jednak zachować dużą czujność i ostrożność.
W przypadku pojawienia się objawów zagrażającego poronienia, trzeba niezwłocznie udać się do ginekologicznej izby przyjęć, gdzie lekarz w badaniu oceni, czy rzeczywiście istnieje zagrożenie dla ciąży.
Najczęstszą przyczyną poronień w I trymestrze są zaburzenia genetyczne. Jest to sytuacja, w której mimo że oboje rodzice są zdrowi, dochodzi do zaburzenia przy podziałach komórkowych podczas wytwarzania komórki jajowej lub plemnika.
Zaburzenie to skutkuje zbyt dużą lub zbyt małą liczbą chromosomów u rozwijającego się zarodka. W rezultacie jest on nieprawidłowy i w większości przypadków ulegnie poronieniu.
Na szczęście, dzięki temu, że jest to sytuacja losowa, zdecydowana większość kobiet, które dotknęła strata wczesnej ciąży, szczęśliwie zachodzi w kolejną ciążę, którą już udaje im się donosić do końca
Jakie objawy powinny spowodować zaniepokojenie ciężarnej w I trymestrze? Poronienie objawia się przede wszystkim poprzez krwawienie z dróg rodnych oraz ból w podbrzuszu.
Krwawienie jest przy poronieniu obfite, zwykle żywo czerwoną krwią. Natężenie krwawienia przypomina bardzo obfitą miesiączkę. Podobnie ból w podbrzuszu, związany ze skurczami macicy, przypomina ten towarzyszący bolesnej menstruacji (znają go szczególnie kobiety, które co miesiąc doświadczają bolesnych miesiączek). Czasem poronienie ma charakter bezbólowy.
W razie wystąpienia ww. objawów powinnaś niezwłocznie udać się do szpitala. Pamiętaj jednak, że jeśli poronienie już trwa, to medycyna nie zna na to rady - lekarz może jedynie stwierdzić na podstawie badania, czy rzeczywiście krwawienie spowodowane jest stratą ciąży, oraz zabezpieczyć cię przed nadmierną utratą krwi.
Jeśli masz grupę krwi Rh (-), zostaniesz też ewentualnie zakwalifikowana do podania immunoglobuliny anty-D.
PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz także: