Trwa ładowanie...

Wzdęcia w ciąży: przyczyny i sposoby niosące ulgę

Wzdęty brzuch w ciąży
Wzdęty brzuch w ciąży (https://stock.adobe.com/)

Wzdęcia w ciąży to problem wielu kobiet. Ich pojawienie się ma związek ze zmianami hormonalnymi i fizjologicznymi w ciele kobiety, jakie zachodzą z chwilą poczęcia dziecka. Kiedy dokuczają najczęściej? I jakie domowe sposoby mogą pomóc na wzdęcia w ciąży?

spis treści

1. Wzdęcia w ciąży – przyczyny

Wzdęcia w ciąży są szczególnie uciążliwe ze względu na zmiany hormonalne i fizjologiczne w ciele kobiety. Podniesiony poziom progesteronu w ciąży nie tylko ją utrzymuje, ale także spowalnia proces trawienia. Z kolei powolne przesuwanie się pożywienia w jelitach wywołuje pojawienie się nadmiaru gazów i nieprzyjemnego uczucia wzdęcia brzucha.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się wzdęć, jest uciskanie powiększającej się macicy na jelita, co utrudnia ich pracę (zwłaszcza w III trymestrze).

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

Warto pamiętać, że przyczyną wzdęć w ciąży (ale nie tylko) jest połykanie powietrza podczas jedzenia lub żucia gumy, spożywanie ciężkostrawnych i wzdymających pokarmów, picie słodzonych napojów, a także pośpiech podczas jedzenia. Bardzo często za wzdęcia jest też odpowiedzialna nieodpowiednia mikrobiota jelitowa, a zwłaszcza przerost bakterii gnilnych.

By podsumować odpowiedź na pytanie, jakie są przyczyny wzdęć w ciąży, dobrze jest uświadomić sobie, że ciąża co prawda zwiększa ryzyko pojawienia się wzdęć i gazów, jednak ich nie wywołuje. Najczęściej bolesne wzdęcia w ciąży to odpowiedź organizmu na nieodpowiednią, niezdrową i nieregularną dietę.

2. Co na wzdęcia w ciąży?

Walka ze wzdęciami to przede wszystkim odpowiednia dieta. Posiłki należy jeść w małych porcjach, za to częściej (4-6 razy dziennie). Dobrze jest ustalić stałe pory posiłków, ureguluje to pracę układu pokarmowego.

Pamiętajmy o tym, że każdy kęs trzeba dokładnie przeżuwać, gdyż ułatwi to dalsze trawienie w układzie pokarmowym. Należy jeść powoli, bez pośpiechu i w skupieniu (bez oglądania TV). Pokarm niedokładnie przeżuty i jedzony szybko to prosta droga ku problemom żołądkowym.

2.1. Czy istnieją szczególne diety lub suplementy zalecane dla ciężarnych zmagających się z wzdęciami?

Warto zmniejszyć udział w diecie produktów wzdymających. Należą do nich: kapusta, cebula, groch, brukselka, brokuły, kalafior, szparagi i kukurydza.

Wzdęcia brzucha mogą pojawić się także po zjedzeniu potraw smażonych i tłustych. Unikajmy napojów słodzonych za pomocą sztucznych słodzików i słodzonych soków owocowych (do picia najlepsza jest woda).

Niektóre owoce (brzoskwinie, jabłka i gruszki) również mogą nasilać wzdęcia. Podobnie jak nabiał.

Wzdęcia i gazy w ciąży zależą także od wrażliwości układu pokarmowego kobiety. Podczas gdy jedna osoba reaguje bolesnymi wzdęciami po zjedzeniu jabłka, druga może w ogóle nie odczuwać takich dolegliwości. Najlepiej jest obserwować reakcje swojego organizmu na poszczególne pokarmy.

Pamiętajmy, że w ciąży zwiększa się podatność na tego typu problemy, więc produkty, które do tej pory były całkowicie niegroźne, teraz mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.

3. Kiedy wzdęcia w ciąży mogą wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny?

Wzdęcia w ciąży nie są niczym niepokojącym (podobnie jak zgaga). Problemy te jednak mogą być mocno dokuczliwe, stąd jeśli się nasilają, warto porozmawiać z lekarzem ginekologiem o sposobach ich łagodzenia.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze