Imiennik – imiona żeńskie
- Uniesława Jest to staropolskie imię żeńskie. Składa się z członu unie- ("lepszy") -sława ("sława"). Oznacza "ta, która cieszy się najlepszą sławą". Ciekawostka: Inna forma tego imienia to Unisława
- Urszula Jest to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od łacińskiego przydomka Ursula, stanowiącego zdrobnienie od wyrazu ursa (niedźwiedzica). Można je zatem tłumaczyć jako "niedźwiedziczka". W Polsce oficjalnie używane od XIV wieku w formie Urszula i Orszula oraz łacińskiej Ursula.
- Wacława Jest to żeński odpowiednik imienia Wacław. W źródłach polskich obecne od XXIII wieku w formie Więcesława oraz od XXIV wieku jako Więcsława.
- Walburga Jest to imię żeńskie pochodzenia germańskiego, powstałe jako złożenie członów waldan - "rządzić, panować" i burg - "gromadzić, strzec, pilnować, ochraniać". Ciekawostka: Imię to zapisywano również w formie Walpurga, stąd noc Walpurgi (Noc Walpurgii).
- Walentyna Jest to imię żeńskie, odpowiednik imienia Walenty, Walentyn.
- Waleria Jest to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, utworzone od nazwy rodu Waleriuszy, jest żeńskim odpowiednikiem imienia Walery.
- Waleriana Jest to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, żeński odpowiednik imienia Walerian, oznaczające "należąca do Waleriusza, pochodząca od Waleriusza". Ciekawostka: Waleriana to nie tylko imię, ale także zbiorcza nazwa przetworów z korzenia kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis). Jest to środek uspokajający o działaniu sedatywnym i nasennym.
- Waltrauda Jest to imię żeńskie pochodzenia germańskiego. Powstało ono ze staro-wysoko-niemieckich słów waltan; "panować, rządzić" lub walh; 'cudzoziemiec' oraz trud; 'siła, potęga' i w związku z tym oznacza "silna, potężna władczyni" lub "silna, potężna cudzoziemka". Ciekawostka: Inna forma tego imienia to Waldetruda.
- Wanda Jest to imię żeńskie, wymyślone najprawdopodobniej przez Wincentego Kadłubka, wcześniej nieznane. Według Kadłubka było to imię legendarnej władczyni Krakowa, córki Kraka. Początkowo, w XII-XIV wieku, zapisywane je jako Węda lub Wanda. Stało się popularne w XIX wieku, w związku z romantyczną modą na średniowiecze.
- Wanessa Jest to żeńskie imię pochodzenia literackiego, stworzone przez irlandzkiego pisarza Jonathana Swifta od pierwszych sylab imienia i nazwiska jego przyjaciółki Esther Vanhomrigh. Nie ma męskiego odpowiednika. W Polsce imię zostało nadane po raz pierwszy w latach 60. XX wieku.