Trwa ładowanie...

Imiennik – imiona męskie na literę D

  • Dobrociech Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członu dobro- ("dobry") oraz -ciech ("cieszyć"). Może ono oznaczać "tego, którego cieszy dobro". Ciekawostka Od tego imienia wywodzi się nazwa wsi Dobrociesz (dawniej Dobrocież), położonej w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Iwkowa.
  • Dobrogniew Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza "dobrego nawet w gniewie". Wspomniane w dokumentach XXIII wieku. Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Dobrzegniew.
  • Dobrogost Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członu dobro- ("dobry") i -gost ("gościć", "gość"). Mogło oznaczać tego, który jest "dobry, życzliwy dla gości". Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Dobrogoszcz. Imię to nie jest dziś używane.
  • Dobromir Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów dobro- ("dobry") i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Mogło ono oznaczać "obyś był dobry jako twórca/obrońca pokoju". Imię to jest notowane od XXIII wieku. Ciekawostka Współcześnie imię Dobromir zaistniało w świadomości Polaków, dzięki animowanej bajce pt. ;Pomysłowy Dobromir; , nadawanej w Telewizji Polskiej w latach 80. Obecnie główny bohater tej kreskówki jest bohaterem reklam jednego z banków.
  • Dobromił Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznaczające: dobry i miły, ten, któremu sprzyja dobry los.
  • Dobromysł Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członu dobro- ("dobry") i -mysł ("myśleć", "myśl"). Mogło oznaczać "dobry w myśleniu", lub ewentualnie "mający dobre myśli". Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Dobromysław ; imię, które powstało poprzez "poprawienie" imienia Dobromysł, kiedy świadomość jego pochodzenia zatarła się i błędnie zostało ono uznane za imię kończące się członem -sław (zamiast -mysł).
  • Dobrosław Jest to starosłowiańskie imię męskie złożone z członów dobro- ("dobry") i -sław ("sława"), oznaczające tego, który "cieszy się dobrą sławą". Najstarszy znany zapis tego imienia pochodzi z XXIII wieku. Ciekawostka Dobrosław to również nazwa dwóch polskich miejscowości - wsi w woj. łódzkim i osady w woj. zachodniopomorskim.
  • Dobrowit Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów dobro- ("dobry") i -wit ("pan, władca"). Oznacza "dobrego pana", "dobrego władcę" albo "dobrze rządzącego".
  • Dobrowoj Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów dobro- ("dobry") i -woj ("wojownik"). Mogło ono mieć charakter życzący i oznaczać "ten, który będzie dobrym wojownikiem;. Po raz pierwszy notowane w XXIV wieku. Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Dowoj.
  • Dobrutro Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów dobr- ("dobry") i -utro ("świt, ranek, jutro"). Mogło oznaczać "ten, który zwiastuje dobrą przyszłosć".