Imiennik – imiona żeńskie na literę D
- Donata Jest to żeński odpowiednik imienia Donat. Łacińskie "donatus" oznacza "darowany przez Boga".
- Dorota Jest to imię żeńskie pochodzące z greckiego: doron - dar i Theós - bóg, "dar od boga". Jego męskim odpowiednikiem jest Doroteusz. W Polsce imię to używane jest od XIII wieku.
- Doryda Jest to spolszczenie greckiego imienia Doris, znanego z mitologii greckiej. Imię to oznaczało kobietę pochodzącą z Doris, krainy w środkowej Grecji.
- Drogomira Jest to słowiańskie imię żeńskie, złożone z członów drogo- ("drogi") i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Mogło ono oznaczać "tę, której drogi jest pokój". Odpowiednik męskiego imienia Drogomir. Ciekawostka Inne formy tego imienia to: Drogmira, Dragomira, Drahomira, Drohomira, Dargomiera.
- Drogosława Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów drogo- ("drogi") i -sława ("sława"). Mogło ono oznaczać "ta, której droga jest sława". W źródłach polskich poświadczone w XIV wieku.
- Druzjanna Jest to imię żeńskie, utworzone od nazwy rodowej rzymskiej rodziny; Drusus. W średniowieczu poświadczona jako Drużyjan(n)a. Imię to było używane w Polsce między XV;XVIII wiekiem, potem stało się dosyć rzadkie.
- Dula Jest to imię żeńskie pochodzenia celtyckiego, oznaczające "bliźniaczka".
- Dziersława Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów dzirży- ("trzymać") i -sława ("sława"). Oznaczało prawdopodobnie "tę, która posiada sławę". Ciekawostka Inne formy tego imienia to: Dzirżysława, Dziersława, Dzirsława, Dzierżysława.
- Dziesława Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów dzie- ("położyć, postawić"; "zrobić, uczynić"; także "rzec, powiedzieć") i -sława ("sława"). Mogło oznaczać "ta, która buduje sławę".
- Dzirżysława Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów dzirży- ("trzymać") i -sława ("sława"). Oznaczało prawdopodobnie "tę, która posiada sławę". Ciekawostka Inne formy tego imienia to: Dziersława, Dzirsława, Dzierżysława.