Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Rumień pieluszkowy

Avatar placeholder
29.03.2017 11:43
Rumień pieluszkowy
Rumień pieluszkowy

Cała skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa. Okolice pośladków cechuje jednak szczególna podatność na podrażnienia. Niestety, u większości dzieci nie da się uniknąć odparzeń i związanych z nimi wykwitów skórnych o podłożu infekcyjnym lub alergicznym.

Rumień pieluszkowy zwany też pieluszkowym zapaleniem skóry, a potocznie odparzeniem pupy, może mieć formę lekkiego zaczerwienienia lub krwawiących ran. Najczęstsze momenty, gdy pupa niemowlaka ulega podrażnieniu przypada na okres wprowadzania stałych pokarmów, przesypiania nocy w zabrudzonej pieluszce, wirusówek jelitowych, a także przyjmowania antybiotyków.

spis treści

1. Pieluszkowe zapalenie skóry dziecka

Odparzenie pośladków zdarza się u niemal wszystkich niemowląt. W okolicy przykrytej pieluszką pojawia się charakterystyczne żywe zaczerwienienie skóry. Towarzyszy mu albo nadmierna suchość skóry, albo wręcz przeciwnie – sączenie i stała wilgotność. Wśród innych przyczyn pieluszkowego odparzenia skóry można wymienić zakażenie drożdżakowe, biegunkę, alergię lub choroby, w rodzaju łojotokowego zapalenia skóry lub wyprysku.

Mocz jest doskonałą pożywką dla bakterii. Jeśli mokra pieluszka nie zostanie dostatecznie wcześnie zmieniona, bakterie zaczynają rozkładać zawarte w moczu związki chemiczne, tworząc amoniak. Substancja ta jest silnie drażniąca. Zaczynają się wówczas pojawiać płaskie ogniska czerwonej wysypki, które mogą zalewać się ze sobą, a nawet drążyć skórę w głąb, przerywając jej ciągłość.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Charakterystyczną cechą rumienia pieluszkowego jest brak tej wysypki w bruździe międzypośladkowej i w fałdach skórnych uda, czyli okolic nie wchodzących w bezpośredni kontakt z moczem. Nieleczony rumień może przerodzić się w infekcję grzybiczą, której znacznie trudniej się pozbyć. Infekcja taka znacznie szybciej się rozprzestrzenia i z większą intensywnością. Charakteryzuje się jasnoczerwonym obszarem pod pieluchą, a gdzieniegdzie zmianami skórnymi - pojedynczymi krostkami.

2. Jak leczyć rumień?

Niezależnie od przyczyn zmian skórnych w okolicach pośladków zasadnicze znaczenie ma utrzymanie skóry w czystym i suchym stanie. Aby zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skórynależy:

  • Zmieniać często pieluchy.
  • Wystawiać pupę niemowlęcia do wietrzenia tak często, jak tylko można. Gdy niemowlę jest malutkie, jest to dość proste. Kładź je na brzuszku na wodoodpornym podkładzie i pieluszce flanelowej.
  • Unikać ciasnego zawijania pieluch albo posługiwanie się szczelnymi ceratkami, które uniemożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza i zwiększają prawdopodobieństwo odparzenia.
  • Stosować kremy ochronne natychmiast przy pierwszych oznakach odparzenia. Środki te zabezpieczają mechanicznie skórę dziecka przed drażniącym działaniem moczu.
  • Ograniczać toaletę pośladków i krocza do przemywania wacikami nasączonymi czystą, ciepłą wodą, bez żadnych chemicznych środków higieny.
  • Unikać stosowania jednorazowych chusteczek nawilżanych. Jeśli już musimy zastosować takie rozwiązanie, należy zakupić produkt hipoalergiczny.

Jeśli stan skóry nie poprawia się po kilku dniach nasilonych zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba podejrzewać wtórne zakażenie tych zmian. Należy wówczas szybko skontaktować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze