Trwa ładowanie...

Rodzaje podmiotów i sposób ich wyrażenia

Rodzaje podmiotów trzeba znać. To dzięki nim możliwe jest poprawne budowanie zdań. Jak zatem rozpoznać podmiot gramatyczny, domyślny, szeregowy i logiczny? Podpowiadamy.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Rodzaje podmiotów

Podmiot to część zdania. Nazywa osoby, zwierzęta, zjawiska i przedmioty, na które wskazuje orzeczenie.

Wyróżnia się:

  • podmiot gramatyczny (w mianowniku) – jest tworzony przez wyraz w mianowniku, np. Agnieszka czyta książkę.
  • podmiot domyślny – wynika z formy osobowej orzeczenia lub z treści poprzedniego zdania, np. Janka nie ma. Wróci za godzinę.
  • podmiot szeregowy – zbudowany jest z co najmniej dwóch rzeczowników równorzędnych (połączonych spójnikami: i, ni, lecz, oraz, lub, a) lub rzeczownika w mianowniku i wyrażenia przyimkowego, np. Jutro przyjedzie do nas Mikołaj z braćmi; Kasia, Marzena i Jolka zostały zaproszone na urodziny.
  • podmiot logiczny (w dopełniaczu) – wyrażony jest formą dopełniacza; pojawia się w zdaniach mówiących o nadmiarze lub braku czegoś, np. Wszystkim teraz brakuje cierpliwości; Zabrakło nam jajek.

Przeczytaj także:

Zdarza się, że zdanie nie zawiera podmiotu i nie można go okreslić na podstawie formy orzeczenia. Mówimy wówczas, że jest to zdanie bezpodmiotowe. Są to:

  • zdania z orzeczeniem wyrażonym nieosobową formą czasownika zakończoną na -no, -to, czasownikiem w 3 os. liczby pojedynczej z "się" lub bezokolicznikiem.
  • zdania informujące o uczuciach
  • zdania mówiące o niektórych zjawiskach przyrody, np. Grzmi. Lało.

2. Utrwalamy wiedzę na temat podmiotu

Ciekawym pomysłem na utrwalenie wiedzy na temat podmiotu i jego rodzajów, jest samodzielne przygotowanie plansz edukacyjnych. Możecie to zrobić wspólnie z dzieckiem. Przyda się arkusz papieru lub większy karton. W ten sposób dziecko utrwali swoją wiedzę, ale też otrzyma wyraźny sygnał, że ma w rodzicu duże wsparcie.

Podmiot może być wyrażony za pomocą:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.