Czym jest bliźniak pasożytniczy?

Najpierw toczą między sobą zaciętą walkę o "stworzenie". Jeśli wynikiem początkowej rywalizacji jest remis – wojna trwa dalej. I choć wynik często wydaje się oczywisty, bo wygrywa przecież silniejszy, to dochodzi do sytuacji nieprzewidywalnej – słabsze rodzeństwo zostaje wchłonięte przez silniejsze. Mówimy wtedy o bliźniaku pasożytniczym, zwanym także "fetus in fetu", czyli płód w płodzie.

Prawie jak nowotwór

Gdy Ibai przyszedł na świat, jego rodzice nie posiadali się z radości. Ukochany syn szybko stał się oczkiem w głowie. Chłopczyk rósł, a razem z nim – coraz większy stawał się jego brat bliźniak. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby owy bliźniak nie znajdował się w organizmie brata.

Polecane wideo:

Historia miała miejsce kilka lat temu w Hiszpanii. Chłopiec skarżył się na bóle i złe samopoczucie. Po wielu badaniach lekarze stwierdzili, że w ciele dziecka rośnie drugi płód – bez głowy, serca i mózgu. Ibai wchłonął go jeszcze w okresie płodowym, a teraz ten teraz odwdzięczał mu się i niszczył organizm brata od środka. Potrzeba było natychmiastowej operacji i przeszczepu aż pięciu narządów jednocześnie. Operację przeprowadzono w Madrycie. Udała się.

Innych przykładów daleko szukać nie trzeba. W Polsce znany był przypadek kobiety, która w okresie manopauzy zaobserwowała u siebie rosnący guz. Nie podejrzewała niczego złego, dlatego przez długi czas ukrywała go pod ubraniami. Do czasu, aż guz osiągnął rozmiary niewielkiego arbuza.

"Niegroźny nowotwór" – postawili diagnozę lekarze. Ale musieli przecierać oczy ze zdziwienia, gdy podczas operacji prawda okazała się zupełnie inna. W guzie odkryto czaszkę porośniętą włosami, a także fragmenty ciała przypominające ręce i dłonie z długimi paznokciami.

Z kolei w Indiach znany jest przypadek chłopca Deepako Paswaan Kumara, który przez sześć lat żył z bliźniakiem, który umiejscowił się w jego brzuchu. Chłopiec przeszedł operację i teraz cieszy się zdrowiem.

Bliźniak-pasożyt

W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z tak zwanym bliźniakiem pasożytniczym - swoistą formą bliźniaka syjamskego. W przypadku bliźniąt syjamskich, dochodzi do zaburzeń genetycznych i nieprawidłowego podziału komórek na wczesnym etapie ciąży mnogiej. Jeśli owy podział jest symetryczny, każdy z płodów – choć są ze sobą złączone i miewają wspólne narządy – rozwja się równocześnie.

Jeśli natomiast do podziału komórek dojdzie niesymetrycznie, jeden z bliźniaków w końcu przestanie się rozwijać, a drugi będzie rósł. Mniejszy stanie się w końcu od większego zależny i żył będzie tylko i wyłącznie dzięki niemu. Dlatego nazywa się go "bliźniakiem pasożytniczym".

Zdarza się jednak, że już na początkowym etapie ciąży bliźniaczej dochodzi do tak zwanego zatrzymanego poronienia. Jest ono wynikiem zespołu wad wrodzonych, jakie pojawiają się u płodu. Taki "zatrzymany płód" zostaje wchłonięty przez płód bliźniaczy. Jak twierdzą na łamach czasopisma "New Scientist" naukowcy – takie zatrzymane poronienia zdarzają się nawet raz na dwadzieścia porodów. W tym przypadku także mówimy o bliźniaku pasożytniczym.

Naukowo rzecz ujmując, fetus in fetu jest postacią monozygotycznej ciąży wielopłodowej. Jak podają specjaliści, powstaje w wyniku nierównomiernego podziału komórek, które ulegają swoistemu wchłonięciu do organizmu bardziej rozwiniętego płodu.

W takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj do samoistnego poronienia. W przypadku jednak, gdy silniejsze dziecko wchłonie słabsze, rodzi się z bliźniakiem we własnym ciele.

Ukryty bliźniak zachowuje się jak pasożyt, szkodząc organizmowi swojego żywiciela. Często rośnie razem z nim, pobiera substancje odżywcze, zdarza się, że wywołuje wady wrodzone, np. mózgowe porażenie dziecięce lub nowotwory.

Zmiany wywołane przez bliźniaka-pasożyta nie zawsze bezpośrednio zagrażają życiu. W wielu przypadkach dochodzi do teratomy, czyli pozaotrzewnowego potworniaka, czyli rodzaju zmiany nowotworowej. Można ją jednak łatwo i szybko usunąć.  

Istnieje jednak także ryzyko, że wchłonięty płód zacznie mutować, a to daje wiąże się już ze śmiertelnym niebezpieczeństwem dla żywiciela.

Wykrywalność bliźniąt-pasożytów

Peter Pharaoh, profesor z Uniwersytetu w Liverpoolu, twierdzi, że zatrzymane poronienia są wykrywane rzadko. Przyczyną jest zbyt późny czas wykonywania badań diagnostycznych w ciąży. Robione są one zwykle w drugim lub trzecim trymestrze.

Profesor podejrzewa, że tylko w 2012 roku na 133 mln dzieci, które przyszły na świat, 7 mln miało w życiu płodowym rodzeństwo bliźniacze.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Zdrowie dzieci
Zdrowie dzieci

Dlaczego warto stosować leki osłonowe podczas antybiotykoterapii?

-dla-dzieci), a więc leków osłonowych, których zadaniem jest ochrona flory bakteryjnej. Wyniki przeprowadzonego badania, którego partnerem jest acidolac (...) wśród mieszkańców wsi i miast, którzy **podczas infekcji podawali antybiotyki**...

Zdrowie dzieci

Zdrowe lizaki

i niezapomniany smak. Czy możemy podawać je dzieciom bez obaw o zdrowie ich zębów? Kompromis pomiędzy zachciankami a zdrowiem (...) z dzieckiem i trudno nam odmówić mu zakupu...

Zdrowie dzieci

Geny to tylko punkt wyjścia dla zdrowia dziecka!

Nie tylko geny, ale również to, co mama je w trakcie ciąży i (//parenting.pl/portal/zalety-karmienia-piersia) ma realny wpływ na zdrowie dziecka (...) w przyszłości - to najważniejszy fakt wynikający z 50 lat badań nad...

Zdrowie dzieci

Czy zdrowe słodycze istnieją?

Każda mama, dbająca o zdrowie swoich dzieci, wie, jak ciężkim tematem są (//parenting.pl/portal/slodycze-ktore-nie-tucza). Są niezdrowe, tuczące (...) , które nie tylko dobrze smakują, ale też nie będą szkodliwe dla organizmu...

Zdrowie dzieci

Słodycze, które nie tuczą

Lekarze, bijąc na alarm, ostrzegają, że obecne pokolenie nastolatków pierwszy raz w historii będzie żyło krócej niż ich rodzice. W znacznym stopniu przyczynia się do tego otyłość oraz zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Skąd biorą się problemy z wagą...

Zdrowie dzieci

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos

obkurczające nie dla każdego Odradza się stosowanie środków obkurczających w przypadku dzieci poniżej 4 roku życia. Jeżeli jesteś w ciąży, również skonsultuj (...) to w tym wypadku świetne rozwiązanie - dobre również dla dzieci...

Zdrowie dzieci

Obalamy mity na temat zdrowia latem

Obalamy mity na temat zdrowia latem

o rzekomo sprawdzonych sposobach na zdrowie latem. Mit: Masło jest dobre na poparzenia słoneczne Fakt: Masło ma tylko działanie nawilżające bez żadnych

Zdrowie dzieci

10 gwiazd, które mają alergię

10 gwiazd, które mają alergię

danych, około 14% dzieci jest uczulonych na koty, a wśród dorosłych ten typ alergii może być jeszcze częstszy - dotyczy ok. 25% osób. Julia Kamińska

Zdrowie dzieci

Czy terapia komórkami macierzystymi jest skuteczna?

Dr Magdalena Chrościńska-Krawczyk, neurolog z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie i dr Jakub Baran, prezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych, wypowiadają się na temat pobrania krwi pępowinowej, która jest używana w terapii komórkami macierzystymi....

Zdrowie dzieci

Fakty i mity na temat alergii pokarmowych

Fakty i mity na temat alergii pokarmowych

Alergia czy nietolerancja? Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci i 2% dorosłych. Wiele (...) , że 30% rodziców myśli, że dziecko ma uczulenie na orzechy ziemne,...