Trwa ładowanie...

Podwyższona temperatura przed okresem

Avatar placeholder
27.06.2020 16:05
Przed okresem temperatura ciała może wzrosnąć
Przed okresem temperatura ciała może wzrosnąć (Getty images)

W organizmie kobiety cyklicznie zachodzą zmiany, które w dużej mierze uzależnione są od wahania poziomu hormonów. Jedną z rzeczy, które się zmieniają, jest temperatura ciała. To zupełnie normalne zjawisko, ale często budzi niepokój kobiet.

spis treści

1. Wzrost temperatury ciała u kobiet

Od dziecka słyszymy, że standardowa i prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6℃. Każde odchylenie od tej normy traktujemy z niepokojem. Zwłaszcza, jeżeli mamy podwyższoną temperaturę ciała, to obawiamy się, że coś może być nie tak. W końcu gorączka jest reakcją obronną organizmu.

Nie do końca jednak wahania temperatury ciała powinny być dla nas niepokojące. Przekonują się o tym zwłaszcza kobiety, u których temperatura może wahać się w zależności od tego, w którym momencie cyklu się znajduje i ma to związek z hormonami.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Na niższym poziomie, a więc temperatura poniżej 36,6℃, pojawia się zwykle przed owulacją. Podczas owulacji wzrasta i przez kolejne 10-16 dni utrzymuje się na podwyższonym poziomie i spada dopiero na początku kolejnej menstruacji. Dlaczego temperatura podczas owulacji rośnie? Odpowiada za to progesteron. Warto zauważyć, że jeżeli w między czasie dojdzie do zapłodnienia, to temperatura pozostanie na podwyższonym poziomie.

2. Kiedy i dlaczego temperatura ciała wzrasta?

Lekarz Kalina Wysocka-Dubielecka zauważa, że wzrost temperatury ciała u kobiet może być naturalny w drugiej fazie cyklu: "Za niewielki wzrost temperatury w drugiej fazie cyklu odpowiada wysokie stężenie progesteronu. W momencie zanikania ciałka żółtego, który produkuje progesteron, spada stężenie tego hormonu i temperatura zaczyna się obniżać. Zwykle następuje to na 2-3 dni przed wystąpieniem krwawienia. Wahania temperatury w czasie cyklu menstruacyjnego czasami są niewielkie, co stwarza trudność w odpowiedniej interpretacji ich pomiaru. Na wysokość temperatury niezależnie od fazy cyklu wpływa wiele czynników, między innymi przeziębienia, stres, alkohol. Ponadto wiele czynników (podobnych jak te wpływające na wysokość temperatury) może opóźnić wystąpienie krwawienia” - twierdzi ekspert.

3. Cykl menstruacyjny a temperatura ciała

Jak wspomnieliśmy, temperatura ciała u kobiet zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, w którym się znajduje:

  • I faza cyklu miesiączkowego - pierwszą fazę cyklu mierzymy od rozpoczęcia menstruacji do owulacji. W tym czasie temperatura ciała spada, co ma związek ze skokiem poziomu estrogenu w organizmu. Najczęściej temperatura spada nieznacznie - o dwie, trzy kreski. Czasem jednak może ona obniżyć się nawet do 36℃. Co ciekawe, jest to czas, kiedy kobiety czują się wprost fantastycznie! Są w dobrej kondycji psychicznej, bardziej skupione, skoncentrowane. To jest ich czas.

  • II część cyklu miesiączkowego - występuje po owulacji i ma związek ze wzrostem temperatury ciała. Wiąże się to ze spadkiem estrogenu i wzrostem progesteronu w tej fazie. W drugiej fazie cyklu menstruacyjnego temperatura ciała podwyższa się. Na termometrze możemy wówczas zobaczyć nawet 37℃. Nie powinno to wzbudzać naszego niepokoju. Nie jest to objawem ani przeziębienia, ani stanu zapalnego (chyba, że występują inne objawy). W fazie poowulacyjnej spada kobieca forma. W tym czasie obserwujemy spadek libido, drażliwość, huśtawkę nastrojów. Kobiece piersi stają się wrażliwsze, możemy też obserwować pogorszenie stanu skóry np. wypryski. O wszystkim decydują hormony.

4. Co zwiększa temperaturę organizmu?

Chociaż wzrost temperatury ciała może być zupełnie normalnym zjawiskiem, to także warto zwrócić uwagę na to, że jeżeli wystąpi nagle, może mieć związek z innymi czynnikami. Co może zaburzyć prawidłową temperaturę ciała?

  • infekcja,
  • alkohol,
  • bezsenna noc,
  • praca zmianowa,
  • silny stres.

Są to czynniki, które mogą zaburzać wydzielanie hormonów, co wpływa na zmianę temperatury ciała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze