Trwa ładowanie...

Picie kawy powoduje tycie. Zaskakujące wyniki badań

Avatar placeholder
07.12.2018 09:08
Picie porannej kawy to nawyk, który może zrujnować dietę
Picie porannej kawy to nawyk, który może zrujnować dietę (123rf.com)

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Tymczasem ten nawet może zrujnować naszą dietę. Filiżanka kawy każdego ranka może z czasem skutkować nadwagą.

1. Kawa może powodować otyłość

Picie porannej kawy to dla wielu osób bardzo ważny element na dobry początek dnia. Kawa pobudza, dodaje energii do działania. Jednocześnie jednak może działać niekorzystnie na kubki smakowe.

Skutkiem zmian w odczuwaniu i rozpoznawaniu smaków może być nadwaga lub nawet otyłość. Wyniki badań, które udowadniają tę tezę, opublikowano w "Journal of Food Science".

Cała prawda o kawie - zobacz, czy powinieneś ją pić
Cała prawda o kawie - zobacz, czy powinieneś ją pić [8 zdjęć]

Kawa wywiera wielokierunkowy wpływ na organizm ludzki. Z jednej strony zawiera w składzie substancje

zobacz galerię

2. Kofeina zmienia smak potraw

Zobacz film: "Najlepsza godzina na wypicie kawy"

Kawa może powodować, że kubki smakowe nieprawidłowo odczytują smaki spożywanych potraw. Regularne wypijanie kawy o poranku może więc leżeć u podstaw nadwagi lub otyłości.

Naukowcy przeprowadzili analizy na podstawie badania ponad 100-osobowej grupy. Uczestnicy pili kawę z zawartością kofeiny, a następnie kawę bezkofeinową. Późnej oceniali smak spożywanej kawy oraz smak potraw podawanych do zjedzenia po wypiciu kawy. Do wyboru były różnego rodzaju produkty: słone, słodkie, kwaśne, gorzkie.

Po kawie zawierającej kofeinę zmieniało się postrzeganie smaków. Zjawisko to dotyczyło nie tylko kawy, lecz również innych produktów z kofeiną. Kawa bezkofeinowa nie miała takiego wpływu na organizm.

3. Działanie kofeiny

Kofeina ma szereg zalet. Poprawia nastrój, dodaje energii, ale rzutuje również na słabsze rozpoznawanie słodkiego smaku. Efektem może być wzmożone sięganie po słodycze.

Krótki spacer po wypiciu porannej kawy może pomóc zneutralizować to zjawisko. W przeciwnym razie picie kawy rano może z czasem prowadzić do tego, że pojawi się nadwaga i otyłość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie