Melatonina i nadzieje z nią związane

O melatoninie mówi się najczęściej  w kontekście zaburzeń snu. I słusznie, jednak doniesienia ze świata nauki wskazują, że hormon ten może również wspomagać leczenie wielu chorób i dolegliwości.

Melatonina określana bywa mianem "hormonu snu". Produkowana jest w szyszynce, niewielkim gruczole wydzielania wewnętrznego, który umiejscowiony jest głęboko w mózgu.

Polecane wideo:

Melatonina wydzielana jest pulsacyjnie do płynu mózgowo-rdzeniowego i krwi, a proces ten jest ściśle związany z bodźcami świetlnymi. Gdy robi się ciemno, poziom tego hormonu wzrasta, a człowiek staje się senny. Poziom melatoniny w ciągu dnia z reguły jest nie za wysoki

Jej stężenie zmienia się wraz z wiekiem. Jej niskie wartości charakteryzują okres noworodkowy, wyższe zaś – okres przedszkolny (3-5 lat). Hormon ten względnie stabilne stężenie osiąga w okolicy 40. roku życia, w kolejnych latach zaś jego poziom systematycznie maleje.

Wpływ melatoniny na ludzki organizm jest przedmiotem wielu naukowych dociekań. Dowiedziono, że suplementacja tym hormonem jest skuteczna w terapii zaburzeń snu. Stosuje się go również w leczeniu sezonowej choroby afektywnej.

O potencjalnych wskazaniach do stosowania melatoniny poinformowali Maciej Brzęczek, Karina Słonka i Lidia Hyla-Klekot – autorzy pracy "Melatonina – hormon o plejotropowym działaniu", który to materiał ukazał się w ostatnim numerze czasopisma Pediatria i Medycyna Rodzinna.

Jak się okazuje, zastosowanie melatoniny może być bardzo szerokie. Za kilka lat hormon ten leczyć będzie wrzody żołądka, chorobę refleksową oraz zespół jelita drażliwego. Wykazano bowiem, że wpływa na czynność motoryczną i wydzielniczą układu trawiennego.

Naukowcy twierdzą ponadto, że melatonina może odegrać znaczącą rolę w leczeniu miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniwego (ma właściwości antyoksydacyjne i antylipidowe).

Z hormonem nadzieję wiążą również onkolodzy. Testy wykazały bowiem, że jest ona zdolna hamować namnażanie się komórek nowotworowych.

Być może już za kilka lat melatonina będzie skutecznie leczyła niektóre choroby psychiczne i neurologiczne, np. migrenę lub bóle klasterowe głowy.

Melatoninie z uwagą przyglądają się również pediatrzy. Obecnie stosują ją w leczeniu zaburzeń snu u dzieci. Hormon ten przyspiesza zasypianie, pozytywnie wpływa na jakość snu i wydłuża jego poszczególne fazy.

Dyssomnie (zaburzenia snu związane z jego nieprawidłową ilością, jakością oraz czasem trwania) często dotyczą dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi, tj. autyzm, zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD).

Podjęto już próby zbadania, czy podawanie odpowiednich dawek melatoniny u dzieci z tymi zaburzeniami poprawi jakość ich snu. Wyniki testów są obiecujące. Badania kliniczne wykazały, że hormon ten skutecznie leczy zaburzenia snu u dzieci z ADHD, a co najważniejsze – nie wywołuje skutków ubocznych.

Niższy poziom melatoniny ujawniono również u dzieci, w których występują drgawki gorączkowe i napady drgawkowe w przebiegu padaczki. To skłoniło naukowców do badań nad neuroprotekcyjnym wpływem melatoniny na ośrodkowy układ nerwowy u dzieci.

Wnioski napawają optymizmem: włączenie tego hormonu do terapii przeciwdrgawkowej minimalizuje częstotliwość występowania i natężenia drgawek w przebiegu padaczki lekoopornej.

Melatonina wykazuje ponadto działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, w przyszłości zatem może być stosowana w terapii chorób przebiegających z sepsą lub niedotlenieniem organizmu.

Właściwości pronasenne tego hormonu z kolei być może będzie można wykorzystywać przy znieczuleniach.

Zegar biologiczny do naprawy

Melatonina reguluje nasz dobowy rytm. Wysyła nas do łóżka, gdy robi się ciemno, zarządza pobudkę, gdy światło słoneczne przedziera się do naszej sypialni.

Gdy produkcja tego hormonu nie jest w żaden sposób zaburzona, człowiek funkcjonuje sprawnie. Współczesność jednak w tym nie pomaga. Sztuczne światło, częsty brak snu, oglądanie telewizji przed pójściem do sypialni – to wszystko sprawia, że nasz biologiczny zegar zaczyna pracować niepoprawnie. A to z kolei rodzić może wiele problemów.

Niedobór melatoniny może przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych (tj. rak piersi, rak okrężnicy, rak prostaty), jak i cukrzycy typu 2, chorób oczu i paradontozy. Dbanie o prawidłową ilość i jakość snu jest zatem niezwykle ważne.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie dzieci
Zdrowie dzieci

Geny to tylko punkt wyjścia dla zdrowia dziecka!

Nie tylko geny, ale również to, co mama je w trakcie ciąży i karmienia piersią ma realny wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości - to najważniejszy (...) , która tłumaczy wpływ wymienionych czynników na zdrowie...

Zdrowie dzieci

Słodycze, które nie tuczą

przyczynia się do tego otyłość oraz zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Skąd biorą się problemy z wagą u dzieci i młodzieży? Dzienne zapotrzebowanie (...) dzieci na węglowodany zmienia się wraz z ich wiekiem i wynosi...

Zdrowie dzieci

Zdrowe lizaki

i niezapomniany smak. Czy możemy podawać je dzieciom bez obaw o zdrowie ich zębów? Kompromis pomiędzy zachciankami a zdrowiem Ogromna ilość i różnorodność (...) bez zawartości cukru, masz pewność, że nie tylko dbasz...

Zdrowie dzieci

Czy zdrowe słodycze istnieją?

Każda mama, dbająca o zdrowie swoich dzieci, wie, jak ciężkim tematem są słodycze. Są niezdrowe, tuczące i powodują próchnicę, ale maluchy (...) się na naturalnych składnikach, które nie tylko dobrze smakują, ale też...

Zdrowie dzieci

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos

obkurczające nie dla każdego Odradza się stosowanie środków obkurczających w przypadku dzieci poniżej 4 roku życia. Jeżeli jesteś w ciąży, również skonsultuj (...) to w tym wypadku świetne rozwiązanie - dobre również dla dzieci...

Zdrowie dzieci

Czy terapia komórkami macierzystymi jest skuteczna?

Dr Magdalena Chrościńska-Krawczyk, neurolog z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie i dr Jakub Baran, prezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych, wypowiadają się na temat pobrania krwi pępowinowej, która jest używana w terapii komórkami macierzystymi....

Zdrowie dzieci

Fakty i mity na temat alergii pokarmowych

Fakty i mity na temat alergii pokarmowych

Alergia czy nietolerancja? Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci i 2% dorosłych. Wiele (...) , że 30% rodziców myśli, że dziecko ma uczulenie na orzechy ziemne,...

Zdrowie dzieci

10 gwiazd, które mają alergię

10 gwiazd, które mają alergię

danych, około 14% dzieci jest uczulonych na koty, a wśród dorosłych ten typ alergii może być jeszcze częstszy - dotyczy ok. 25% osób. Julia Kamińska

Zdrowie dzieci

Obalamy mity na temat zdrowia latem

Obalamy mity na temat zdrowia latem

o rzekomo sprawdzonych sposobach na zdrowie latem. Mit: Masło jest dobre na poparzenia słoneczne Fakt: Masło ma tylko działanie nawilżające bez żadnych