Trwa ładowanie...

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Świadomość na temat tej choroby stale rośnie, dlatego wiele osób wie, jak ją rozpoznać. Istnieją jednak różne jej rodzaje. Poznaj te najczęściej diagnozowane. Wszystkie rodzaje cukrzycy mają wspólny mianownik: zbyt niski poziom cukru we krwi. Do tego stanu prowadzi upośledzenie procesu wydzielania i/lub działania insuliny.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Diagnostyka nie zawsze jest prosta. Objawy cukrzycy typu 1 są dość charakterystyczne, pojawiają się najczęściej u ludzi młodych. Z kolei cukrzyca typu 2 kojarzona jest z osobami otyłymi oraz w podeszłym wieku.

Nieprawidłowy poziom cukru we krwi wykrywają badania:

Cukrzycy bardzo często towarzyszy nadciśnienie tętnicze
Cukrzycy bardzo często towarzyszy nadciśnienie tętnicze

Pojawieniu się cukrzycy typu 2 sprzyjają:

To też warto wiedzieć

Objawy cukrzycy typu 2 to:

Cukrzyca LADA - wskazuje na chorobę pochodzenia autoimmunologicznego. Diagnozowana jest najczęściej między 35. a 45. rokiem życia. Wymaga bezwzględnego leczenia insuliną, leki przeciwcukrzycowe bowiem nie przynoszą pozytywnych efektów terapeutycznych. Cukrzycy tego typu nie musi towarzyszyć nadciśnienie tętnicze ani otyłość. Diagnozę stawia się w oparciu o badanie poziomu przeciwciał anty-GAD lub badanie peptydu C (jego stężenie w tym rodzaju cukrzycy jest niskie).

Cukrzyca MODY - rozpoznaje się ją u ludzi młodych (15-35 lat), choć swoim przebiegiem przypomina cukrzycę typu 2. Stanowi 5 proc. wszystkich przypadków schorzenia. Chorobę wywołuje uwarunkowane genetycznie upośledzenie wydzielania insuliny, stąd też cukrzyca MODY często jest diagnozowana rodzinnie. Może ponadto towarzyszyć wadom wrodzonym.

Wszystko, co musisz wiedzieć o cukrze
Wszystko, co musisz wiedzieć o cukrze [9 zdjęć]

Niektórzy ludzie jedzą tak dużo cukru, że mogą być nawet od niego uzależnieni. Jak poznać, że uzależniłeś...

zobacz galerię

Początek leczenia cukrzycy MODY może przebiegać jedynie w oparciu o leki przeciwcukrzycowe, z czasem jednak u zdecydowanej większości pacjentów konieczna jest insulinoterapia. Wielu ludzi, zwłaszcza jeśli w rodzinie pojawiły się przypadki choroby, wie, jak rozpoznać cukrzycę. To bardzo ważne, bo wczesne wykrycie schorzenia pozwala na mniejszą manifestację choroby, a leczenie zapobiega rozwojowi groźnych powikłań.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.