Bóle kości i stawów

Bóle kości i stawów u dzieci pojawiają się dosyć często. W większości są one wynikiem skokowego wzrostu kości długich. Mogą być mniej lub bardziej nasilone i pojawiają się głównie w nocy. Niekiedy bolesność występuje po silnym wysiłku fizycznym. Bardzo rzadko ból kości i stawów wynika z choroby reumatycznej. Dolegliwości bólowe kości i stawów można łagodzić stosując leczenie objawowe, tj. leki przeciwbólowe. Bóle wzrostowe ustępują jednak samoistnie.

1. Dlaczego pojawiają się bóle kości i stawów?

Bóle kości i stawów u dzieci są to często tzw. bóle przeciążeniowe. Nie występują one stale, lecz pojawiają się przy większej aktywności ruchowej dziecka, np. wieczorem, po całym dniu biegania, chodzenia i skakania, jeżdżenia na rowerze lub czasami w trakcie wykonywania różnych ćwiczeń. Niekiedy niewielka koślawość nóg występująca u dzieci może nasilać takie dolegliwości. ****

U dzieci występują również bóle wzrostowe. Nie towarzyszą one dziecku cały czas. Bolesność kości pojawia się najczęściej po wysiłku lub w nocy. Otaczająca kości okostna rozpierana jest od wewnątrz, na skutek czego pobudzane są receptory i wówczas odczuwany jest mniej lub bardziej nasilony ból kości. W przypadku, gdy dolegliwościom bólowym kości i stawów towarzyszą obrzęk, rumień, wskazuje to najczęściej na toczący się w organizmie stan zapalny.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Jak można złagodzić istniejące bóle? Zaleca się wykonywanie masaży bolących miejsc, a także wmasowywanie maści o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. W przypadku silnych bólów zaleca się ograniczyć aktywność ruchową dziecka. Można podawać także doustne preparaty z wapniem i witaminą D3.

2. Badania przy bólach kości i stawów

Gdy pojawiają się dokuczliwe bóle kości u dzieci często niepokoją one rodziców. Należy najlepiej zgłosić się do lekarza i wykonać badania, które wskażą czy pojawiające się dolegliwości świadczą o bólach wzrostowych czy też są wynikiem jakieś choroby. Podstawowym badaniem jest badanie stężenia fosfatazy alkalicznej. Przy bólach wynikających ze wzrostu kości jest on znacznie podwyższony – wynosi ok. 100 jednostek. Przed wykonaniem jakiegokolwiek badania lekarz ocenia stan stawów, np. czy nie są one spuchnięte, czy nie występuje żadna przeszkoda w zginaniu kończyn itp. Lekarz zleca także morfologię krwi, OB, a także badanie ogólne moczu. Wykonywany jest także odczyn antystreptolizynowy (test ASO).  Pozwala on na odróżnienie, m.in. gorączki reumatycznej od reumatycznego zapalenia stawów. W większości przypadków przyjmuje on wartość dodatnią, powyżej 200 jednostek. Należy wtedy skonsultować się z reumatologiem. Jednak wynik badania w większości przypadków świadczy o niedawnym przebyciu zakażenia paciorkowcem, np. zapaleniu gardła, anginie czy próchnicy zębów.

Marta Bednarska

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.