Trwa ładowanie...

Przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego

Avatar placeholder
31.03.2021 15:56
Przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego
Przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego

Jak wiadomo, odcinek szyjny kręgosłupa jest bardzo ważnym fragmentem szkieletu. Jest niezwykle wrażliwą częścią naszego organizmu. Bardzo często spotykaną przypadłością jest ból kręgosłupa szyjnego. Aby skutecznie mu przeciwdziałać, należy poznać mechanizmy jego powstawania.

spis treści

1. Jak działa kręgosłup szyjny?

Najmniejsze ze wszystkich kręgów znajdują się właśnie w kręgosłupie. Odcinek szyjny jest tworzony przez siedem kręgów, które układają się w łuk. Kręgi szyjne łączą głowę z klatką piersiową – pierwszy krąg ma za zadanie podtrzymywać czaszkę, a drugi umożliwia poruszanie głową w górę i w dół oraz na boki. Kręgosłup w tym odcinku musi być bardzo ruchomy, aby utrzymywać głowę w prawidłowej pozycji. Dlatego też właśnie ta część kręgosłupa narażona jest na ból spowodowany przeciążeniami.

To kręgosłup jest podstawą całego ciała
To kręgosłup jest podstawą całego ciała (123RF)

2. Jak powstaje ból kręgosłupa szyjnego?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Jak już wiadomo, kręgosłup szyjny cały czas pracuje i odpowiada za prawidłową pozycję głowy. Jest to związane ze sporym wysiłkiem. Trzeba wiedzieć, że kiedy wykonujemy jednostajną czynność, taką jak praca przy komputerze, to pracują tylko ściśle określone grupy mięśniowe. Pracują one jednak cały czas i jest to bardzo ciężka praca. Nie zauważamy tego, gdyż jesteśmy skupieni na wykonywaniu danej czynności. Taki jednostajny wysiłek sprawia, że pojawia się niedokrwienie tkanek, a następnie zaburzenia odżywania stawów i w efekcie ich wcześniejsze zużywanie się. Powstają zmiany zwyrodnieniowe stawów, które sprawiają, że zaczynają one gorzej działać. To przyspiesza postęp choroby, którą jest zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży
Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży [10 zdjęć]

Wystający brzuszek przenosi środek ciężkości i w związku z tym często nieświadomie plecy wykrzywiają

zobacz galerię

Trzeba wiedzieć, że skutkiem tych zmian w odcinku szyjnym bardzo często są także bóle głowy. Spowodowanezmianami w odcinku szyjnym mogą być uznawane za konsekwencję wysokiego ciśnienia krwi. Szczególnie w przypadku, gdy pojawiają się z tyłu czaszki. Ból, który pochodzi od kręgosłupa szyjnego, nasila się przy odchylaniu głowy do przodu lub do tyłu i tak można go odróżnić od bólu spowodowanego wysokim ciśnieniem krwi.

W pewnych przypadkach znalezienie przyczyny dolegliwości bólowej jest trudne. Szczególnie, kiedy ból głowy dotyka tylko jednej połowy i na dodatek promieniuje. Jest to o tyle trudne, że w takim przypadku najczęściej diagnozuje się migrenę, która nie ma wiele wspólnego z bólem kręgosłupa szyjnego. Specyfika tego bólu sprawia, że bardzo trudno jest odkryć prawdziwą przyczynę dolegliwości, czyli zwyrodnienie lub przeciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Może być stawiana błędna diagnoza i leczona migrena, zapalenie zatok, a nawet serce. Dlatego warto poznać objawy, które wskazują na to, że ból głowy bierze swój początek od kręgosłupa.

3. Kiedy ból kręgosłupa może przechodzić w ból głowy

Ból kręgosłupa szyjnego może powodować ból głowy. Aby nie mylić go z innymi schorzeniami, warto poznać objawy i ich przyczyny. Do klasycznych objawów zaliczamy:

Drętwienie rąk i ramion, które promieniuje do barku. Może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.

• Ból w odcinku szyjnym. Najczęściej spowodowany jest przeciążeniami mięśni szyi. Może pojawić się w przypadku długiej pracy przy komputerze, jazdy samochodem, a nawet stresu. Głowa jest unieruchomiona w nienaturalnej pozycji i mięśnie cały czas starają się ją utrzymać w odpowiedniej pozycji. Są przemęczone i to przyczynia się do bólu.

• Zawroty i omdlenia w niektórych przypadkach mogą świadczyć o zwyrodnieniach kręgosłupa w odcinku szyjnym.

4. Jak dbać o kręgosłup szyjny

Aby ból kręgosłupa szyjnego nie powracał i nie przechodził w ból głowy, niezwykle ważna jest profilaktyka. Szczególną uwagą należy zwracać na higienę pracy, gdyż ból kręgosłupa szyjnego dopada zwłaszcza te osoby, których praca ma charakter siedzący. Nabierając dobrych nawyków, uwalniamy się od bólu.

• Pracując przy komputerze, należy robić przerwy co 30 minut i zmienić pozycję. Warto wstać, przeciągnąć się, założyć ręce za głowę. Można się też przejść po pomieszczeniu.

• Monitor do pracy powinien być odpowiednio ustawiony. Powinien być umieszczony na wysokości oczu.

• Przy biurku należy zachowywać prawidłową postawę. Stopy powinny być płasko na podłodze, tułów wyprostowany. Nie należy się garbić, a głowa nie powinna być skręcona ani pochylona lub odchylona.

• Podczas zmywania można odciążyć odcinek szyjny kręgosłupa poprzez oparcie czoła o szafkę nad zlewem.

Posiłki powinny być spożywane przy wygodnym stole. Jedząc przy niskiej ławie, dodatkowo obciążamy odcinek szyjny kręgosłupa, gdyż schylamy się, sięgając po jedzenie.

Musisz to wiedzieć

5. Ćwiczenia przynoszące ulgę

Prowadząc siedzący tryb życia i pracy, warto zadbać o kręgosłup. Aby nie narażać się na ból kręgosłupa szyjnego, należy zadbać o jego mięśnie. Idealne do tego celu będą proste ćwiczenia na ból kręgosłupa. Dłonie z wyprostowanymi palcami przykładamy do tyłu szyi i uciskamy ją przez 10 sekund. Po pięć razy przechylamy głowę do prawego i lewego ramienia oraz w tył i przód. Cały czas patrzymy prosto przed siebie. Następnie, wykonując skręty głową w prawo i lewo, jednocześnie unosimy delikatnie głowę do góry. Kolejnym krokiem jest przyciągnięcie brody do klatki piersiowej i wytrzymanie w takiej pozycji pięciu sekund. Na koniec wysuwamy brodę najdalej ku przodowi i unosimy ją do góry. Serię tych ćwiczeń powtarzamy przynajmniej 3 razy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze