Bezdech senny a zdrowie wątroby

Bezdech senny, czyli zaburzenia oddychania w czasie snu, to wyjątkowo groźna dolegliwość. Nieleczone schorzenie prowadzi do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, udaru czy zawału serca. To jednak nie koniec kłopotów zdrowotnych. Najnowsze badania potwierdzają, że przypadłość w znacznym stopniu uszkadza wątrobę.

Zaburzenia w czasie snu

Co dziesiąty Polak cierpi na bezdech senny, który może pojawiać się od kilku do kilkuset razy w trakcie snu. Co dzieje się wówczas z organizmem osoby cierpiącej na to schorzenie? Najprościej rzecz ujmując – podczas bezdechu sennego chory nie oddycha. Jednorazowo taki stan może trwać nawet dwie minuty, co stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Polecane wideo:

Głównym objawem choroby jest chrapanie, ale towarzyszą jej również takie symptomy jak senność w trakcie dnia, nadmierna potliwość podczas snu, problemy z zasypianiem spowodowane lękiem po nagłym wybudzeniu, poranne bóle głowy, trudności z koncentracją czy rozdrażnienie.

Bezdech senny zaburza prawidłowy rytm snu, a tym samym prowadzi do nadwagi. Niedotlenienie powstające w trakcie epizodów związanych z zatrzymaniem i nagłym wznowieniem oddechu zostało już powiązane ze wzrostem ryzyka rozwoju: cukrzycy, chorób układu sercowo - naczyniowego czy depresji.

Bezdech a zdrowie wątroby

Badacze ze Szpitala św. Antoniego w Paryżu, zauważyli że pacjenci cierpiący na ciężką postać bezdechu sennego są w grupie podwyższonego ryzyka uszkodzenia wątroby.

Kolejne badania zależności pomiędzy obydwoma tymi przypadłościami podjęli naukowcy z Dziecięcego Szpitala Colorado i University of Colorado School of Medicine.

Tym razem skupili się przede wszystkim na niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby (ang. nonalcoholic fatty liver disease, NAFLD).  Schorzenie to polega na odkładaniu się w organie tłuszczu. To z kolei powoduje zwłóknienie tkanek prowadzące do marskości, a nawet raka wątroby.

Naukowcy odkryli, że u otyłych nastolatków, u których występował najcięższy przebieg NAFLD, również postać bezdechu sennego przybierała najsilniejszą postać. Lekarze sugerują również, że nieleczone schorzenie będzie powodowało systematyczne pogarszanie się stanu zdrowia osób chorych na NAFLD.

Ze względu na to, że mechanizm łączący chorobę wątroby z nocnymi problemami z oddychaniem nie został jeszcze w pełni wyjaśniony, kolejne badania zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku przy współpracy z zespołem badawczym z Uniwersytetu w Turynie oraz Uniwersytetu w Salerno we Włoszech.

Główny badacz dr Shikha Sundaram jest jednak niemalże pewien, że chodzi o stres oksydacyjny, którego zwiększoną produkcję stwierdza się u pacjentów cierpiących na bezdech.

 – Świadczy to o dużym znaczeniu stresu oksydacyjnego, zarówno w aspekcie ogólnoustrojowym, jak i na poziomie wątroby, jako czynnika przyśpieszającego powstawanie marskości – tłumaczy ekspert. 

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Dziecięce choroby
Dziecięce choroby

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznym Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich zawarte mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie...

Dziecięce choroby

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek u niemowląt wywołuje charakterystyczne objawy. Dziecko często pociera załzawione oczka, mruży je pod wpływem światła. To choroba

Dziecięce choroby

Śmiertelna diagnoza dla Tosi

Śmiertelna diagnoza dla Tosi

się. Podejrzenie porażenia nerwu twarzowego zaprowadziło nas na oddział neurologii dziecięcej. Byliśmy przestraszeni, jak wszyscy rodzice w szpitalu (...) choroby. Widząc, że zarejestrowano tylko 200 przypadków chorych...

Dziecięce choroby

Serduszko Franka

Serduszko Franka

Między radością z ujrzenia dwóch kresek na teście ciążowym a umieraniem ze strachu w oczekiwaniu na decyzję o operacji dającej Frankowi szansę na życie z własnym sercem minęły ponad 4 lata. W tym czasie rodzice usłyszeli wiele słów, które były jak krzyżyki...

Dziecięce choroby

Serduszko specjalnej troski

Serduszko specjalnej troski

Zosia ma mnóstwo zdjęć. Prawie na wszystkich towarzyszy jej szczery uśmiech. Jakby życie cieszyło ją "bardziej". Wszystko jest pretekstem do tego, by okazać radość. Docenia najdrobniejsze, życzliwe gesty. Nie pozostawia żadnego uśmiechu bez odwzajemnienia,...

Dziecięce choroby

Malutki Szymon walczy o życie. Konieczna jest operacja

Malutki Szymon walczy o życie. Konieczna jest operacja

Mam na imię Szymek, urodziłem się 24 października 2015 roku w 41 tygodniu ciąży. Jeszcze w brzuszku Mamusi nic nie wskazywało na to, że urodzę się z tak chorym serduszkiem. Byłem grzecznym noworodkiem dostałem 7, 8, 9 punktów Apgar. Lecz po chwili Pani...