Plamienie po stosunku w ciąży

Aktywność seksualna ciężarnych kobiet nie jest tematem tabu. Jeśli ciąża jest niezagrożona, przyszła mama może uprawiać seks bez obaw o rozwijające się dziecko. Wystarczy nieco inwencji w doborze pozycji seksualnych, by czerpać satysfakcję ze zbliżeń. Radość z udanego współżycia bywa jednak przysłonięta przez niewielkie plamienia po stosunku. Niejedna ciężarna zauważa u siebie lekkie plamienie po zbliżeniu i zastanawia się, czy obecność krwi nie jest sygnałem, by zaprzestać kontaktów seksualnych z partnerem. Czy plamienie po stosunku w ciąży to faktycznie groźny objaw?

1. Plamienie po zbliżeniu w ciąży

Pojawienie się nawet niewielkiej ilości krwi na bieliźnie lub papierze toaletowym może zmartwić przyszłą mamę, zwłaszcza jeśli uprawiała seks i obawia się o stan płodu. Specjaliści uspokajają jednak, że plamienie może być naturalną reakcją organizmu ciężarnej. W czasie ciąży znacznie zwiększa się przepływ krwi do szyjki macicy. Stosunek płciowy może podrażniać szyjkę macicy i powodować niewielkie plamienie. Nie jest ono groźne, ale jeśli występuje po każdym zbliżeniu, lekarz może zalecić wstrzemięźliwość przez pierwszy trymestr ciąży.

Zobacz film: "Czy seks w ciąży jest bezpieczny?"

Warto pamiętać, że plamienie może być oznaką implantacji zarodka. Krwawienie implantacyjne pojawia się, gdy jajeczko przyłącza się do tkanki wyściełającej macicę. Inne przyczyny plamienia w ciąży to:

 • ciąża pozamaciczna – objawia się przyłączeniem jajeczka do tkanki znajdującej się poza macicą. Plamieniu lub krwawieniu z dróg rodnych towarzyszy ból brzucha lub zawroty głowy.
 • Poronienie – według danych statystycznych aż 20-30% ciąż kończy się poronieniem. Zaczyna się ono od lekkiego plamienia lub krwawienia. Ponadto ciężarna odczuwa skurcze.
 • Badanie ginekologiczne lub wymaz z szyjki macicy – wiele kobiet zauważa u siebie plamienie po badaniu narządów płciowych.

2. Seks w ciąży

W czasie ciąży zmiany zachodzące w ciele kobiety mogą pomóc jej w zwiększeniu doznań seksualnych. Niejedna przyszła mama szybciej podnieca się i doznaje silniejszych oraz częstszych orgazmów. Również mężczyźni zauważają różnicę – ich ciężarne partnerki mogą niezwykle mocno działać na ich zmysły. Ta mieszanka może być naprawdę wybuchowa. Wiele par właśnie w czasie ciąży przeżywa najlepsze chwile w sypialni. Może jednak stać się inaczej - niektóre pary mają mniejszą ochotę na zbliżenia podczas ciąży. Jest to całkowicie naturalne zjawisko. Często zdarza się również, że partnerzy doświadczają zarówno lepszych, jak i gorszych momentów. Warto pamiętać, że szczęściu można pomóc. Jeśli spodziewasz się dziecka i chciałabyś podnieść temperaturę w sypialni i na nowo czerpać radość z seksu, wypróbuj następujące wskazówki:

 • zaakceptuj siebie – twoje ciało zmienia się, jest bardziej krągłe i wyraźnie kobiece. To twój niezaprzeczalny atut. Nie zamartwiaj się fałdkami, dla swojego partnera jesteś jeszcze bardziej seksowna niż na początku znajomości.
 • Dbaj o siebie. Nowa fryzura, idealny makijaż i kusząca koszulka nocna pomogą ci poczuć się kobieco i pewnie.
 • Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego wyglądu zachowaj dla siebie. Nawet jeśli czujesz się odrobinę niepewnie, nie okazuj tego. Uśmiechnij się – po chwili poczujesz się pewniej.
 • Pamiętaj, że jesteś atrakcyjna dla swojego partnera. Niedługo będziesz mamą jego dziecka, twoje ciało zmienia się dla waszego wspólnego maleństwa.
 • Porozmawiaj szczerze z partnerem. Omówcie swoje uczucia, jeżeli masz obecnie mniejszą ochotę na seks, powiedz mu wyraźnie, że nie oznacza to braku zainteresowania nim.
 • Nie chowaj swojego zmieniającego się ciała przed partnerem. Pokazuj mu rosnący brzuszek i ciemne brodawki piersi. Pozwól mu włączyć się do rozwoju ciąży.
 • Od czasu do czasu pójdź z partnerem na randkę. Najlepszy czas na romantyczne uniesienia to połowa ciąży, gdy będziesz miała za sobą liczne dolegliwości ciążowe, na przykład poranne mdłości.
 • Nie zmuszaj się do seksu – jeśli nie masz ochoty na zbliżenie, powiedz o tym szczerze. Jeżeli zdecydujesz się na stosunek „dla świętego spokoju”, nie będzie on przyjemnym doświadczeniem ani dla ciebie, ani dla twojego partnera.

Seks w czasie ciąży może być satysfakcjonującym przeżyciem dla przyszłej mamy i jej partnera, pod warunkiem, że obie strony naprawdę mają ochotę na zbliżenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.