Plamienie po stosunku w ciąży

Aktywność seksualna ciężarnych kobiet nie jest tematem tabu. Jeśli ciąża jest niezagrożona, przyszła mama może uprawiać seks bez obaw o rozwijające się dziecko. Wystarczy nieco inwencji w doborze pozycji seksualnych, by czerpać satysfakcję ze zbliżeń. Radość z udanego współżycia bywa jednak przysłonięta przez niewielkie plamienia po stosunku. Niejedna ciężarna zauważa u siebie lekkie plamienie po zbliżeniu i zastanawia się, czy obecność krwi nie jest sygnałem, by zaprzestać kontaktów seksualnych z partnerem. Czy plamienie po stosunku w ciąży to faktycznie groźny objaw?

Polecane wideo:

Plamienie po zbliżeniu w ciąży

Pojawienie się nawet niewielkiej ilości krwi na bieliźnie lub papierze toaletowym może zmartwić przyszłą mamę, zwłaszcza jeśli uprawiała seks i obawia się o stan płodu. Specjaliści uspokajają jednak, że plamienie może być naturalną reakcją organizmu ciężarnej. W czasie ciąży znacznie zwiększa się przepływ krwi do szyjki macicy. Stosunek płciowy może podrażniać szyjkę macicy i powodować niewielkie plamienie. Nie jest ono groźne, ale jeśli występuje po każdym zbliżeniu, lekarz może zalecić wstrzemięźliwość przez pierwszy trymestr ciąży.

Warto pamiętać, że plamienie może być oznaką implantacji zarodka. Krwawienie implantacyjne pojawia się, gdy jajeczko przyłącza się do tkanki wyściełającej macicę. Inne przyczyny plamienia w ciąży to:

 • ciąża pozamaciczna – objawia się przyłączeniem jajeczka do tkanki znajdującej się poza macicą. Plamieniu lub krwawieniu z dróg rodnych towarzyszy ból brzucha lub zawroty głowy.
 • Poronienie – według danych statystycznych aż 20-30% ciąż kończy się poronieniem. Zaczyna się ono od lekkiego plamienia lub krwawienia. Ponadto ciężarna odczuwa skurcze.
 • Badanie ginekologiczne lub wymaz z szyjki macicy – wiele kobiet zauważa u siebie plamienie po badaniu narządów płciowych.

Seks w ciąży

W czasie ciąży zmiany zachodzące w ciele kobiety mogą pomóc jej w zwiększeniu doznań seksualnych. Niejedna przyszła mama szybciej podnieca się i doznaje silniejszych oraz częstszych orgazmów. Również mężczyźni zauważają różnicę – ich ciężarne partnerki mogą niezwykle mocno działać na ich zmysły. Ta mieszanka może być naprawdę wybuchowa. Wiele par właśnie w czasie ciąży przeżywa najlepsze chwile w sypialni. Może jednak stać się inaczej - niektóre pary mają mniejszą ochotę na zbliżenia podczas ciąży. Jest to całkowicie naturalne zjawisko. Często zdarza się również, że partnerzy doświadczają zarówno lepszych, jak i gorszych momentów. Warto pamiętać, że szczęściu można pomóc. Jeśli spodziewasz się dziecka i chciałabyś podnieść temperaturę w sypialni i na nowo czerpać radość z seksu, wypróbuj następujące wskazówki:

 • zaakceptuj siebie – twoje ciało zmienia się, jest bardziej krągłe i wyraźnie kobiece. To twój niezaprzeczalny atut. Nie zamartwiaj się fałdkami, dla swojego partnera jesteś jeszcze bardziej seksowna niż na początku znajomości.
 • Dbaj o siebie. Nowa fryzura, idealny makijaż i kusząca koszulka nocna pomogą ci poczuć się kobieco i pewnie.
 • Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego wyglądu zachowaj dla siebie. Nawet jeśli czujesz się odrobinę niepewnie, nie okazuj tego. Uśmiechnij się – po chwili poczujesz się pewniej.
 • Pamiętaj, że jesteś atrakcyjna dla swojego partnera. Niedługo będziesz mamą jego dziecka, twoje ciało zmienia się dla waszego wspólnego maleństwa.
 • Porozmawiaj szczerze z partnerem. Omówcie swoje uczucia, jeżeli masz obecnie mniejszą ochotę na seks, powiedz mu wyraźnie, że nie oznacza to braku zainteresowania nim.
 • Nie chowaj swojego zmieniającego się ciała przed partnerem. Pokazuj mu rosnący brzuszek i ciemne brodawki piersi. Pozwól mu włączyć się do rozwoju ciąży.
 • Od czasu do czasu pójdź z partnerem na randkę. Najlepszy czas na romantyczne uniesienia to połowa ciąży, gdy będziesz miała za sobą liczne dolegliwości ciążowe, na przykład poranne mdłości.
 • Nie zmuszaj się do seksu – jeśli nie masz ochoty na zbliżenie, powiedz o tym szczerze. Jeżeli zdecydujesz się na stosunek „dla świętego spokoju”, nie będzie on przyjemnym doświadczeniem ani dla ciebie, ani dla twojego partnera.

Seks w czasie ciąży może być satysfakcjonującym przeżyciem dla przyszłej mamy i jej partnera, pod warunkiem, że obie strony naprawdę mają ochotę na zbliżenie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Plamienie w ciąży
Plamienie w ciąży

Plamienie we wczesnej ciąży

Plamienie we wczesnej ciąży, czyli w pierwszym trymestrze trwania ciąży, to powód, dla którego należy zwrócić się do ginekologa. Zwykle nie oznaczają one jednak poważnych problemów zagrażających przebiegowi...

Plamienie w ciąży

Plamienie w czasie ciąży

Plamienie w czasie ciąży

Plamienie implantacyjne pojawia się w chwili zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Plamienie w ciąży

Krew w ciąży

przyszła mama nie powinna lekceważyć. Przyczynami krwawień (plamień) z dróg rodnych w trakcie ciąży mogą być: zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy (...) Krwawienie występujące w ciąży zawsze...

Plamienie w ciąży

Nadżerka w ciąży

podbrzusza, a także plamienia międzymiesiączkowe. Plamienia w ciąży, czyli krwawienia z dróg rodnych, zawsze powinny być sygnałem (...) Nadżerka w ciąży wymaga wizyty u ginekologa i...

Plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie

Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie Odtwórz wideo

Jeśli w czasie ciąży nieoczekiwanie pojawi się krwawienie z dróg rodnych, takiego stanu nie można pod żadnym pozorem bagatelizować. Niewskazane (...) jest także wpadanie w panikę. W takiej sytuacji najrozsądniejszym wyjściem będzie...

Plamienie w ciąży

Plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne pojawia się w chwili zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy. Jednak nie każda kobieta we wczesnej ciąży (...) tego doświadcza, dlatego też nie można uważać plamienia...