Trwa ładowanie...

Plamienie implantacyjne. Czym jest, kiedy się pojawia i ile trwa?

 Ewa Rosiecka
05.12.2022 20:20
Plamienie implantacyjne może występować w bardzo wczesnej ciąży
Plamienie implantacyjne może występować w bardzo wczesnej ciąży (Adobe Stock)

Plamienie implantacyjne może pojawić się nawet u co czwartej ciężarnej. Związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy i często bywa mylone z miesiączką. Ile może trwać plamienie implantacyjne? Czy wiąże się z innymi dolegliwościami u ciężarnej? Kiedy występuje? Sprawdź!

spis treści

1. Czym jest plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne (krwawienie implantacyjne) to zjawisko fizjologiczne. Jest objawem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Komórka ta, implantując się w macicy, częściowo uszkadza znajdujące się w jej ścianie naczynia krwionośne.

Uszkodzeniu ulegają czasem także niewielkie naczynka lub pojedyncze większe naczynia krwionośne, przez co z dróg rodnych wydobywa się krew.

Krwawienie implantacyjne nie jest zaliczane do pierwszych objawów ciąży i nie występuje u każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Bywa mylone z menstruacją, ponieważ pojawia się w tym samym czasie, w którym powinna wystąpić miesiączka. Krwawienie to jest jednak znacznie mniej obfite i trwa krócej.

2. Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne i ile trwa?

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Krwawienie implantacyjne zwykle pojawia się między 6. a 12. dniem po zapłodnieniu, czyli właściwie w terminie spodziewanej miesiączki. Dlatego tak często jest mylone z okresem i wiele kobiet nawet nie wie, że jest w ciąży.

Plamienie implantacyjne zazwyczaj trwa krócej niż menstruacja, od kilku godzin do maksymalnie 3 dni.

Plamienie przed okresem – naturalne przyczyny, inne przyczyny
Plamienie przed okresem – naturalne przyczyny, inne przyczyny

Plamienie przed okresem, które znacząco różni się od krwawienia miesiączkowego, może pojawiać się w

przeczytaj artykuł

3. Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne to niewielkie krwawienie lub plamienie. U wielu kobiet w ogóle się nie pojawia, niektóre kobiety nie zwracają na nie uwagi, szczególnie jeśli nie jest obfite.

Czasem krwi jest tak niewiele, że pojawia się tylko w czasie podcierania, w niektórych przypadkach wymaga wkładki higienicznej lub cienkiej podpaski.

Krew może, choć nie musi być zmieszana ze śluzem szyjkowym, a jej kolor zależy od czasu, który upłynął od wypłynięcia jej z ciała. Świeża jest koloru różowego, jasnoczerwonego lub pomarańczowego, starsza ma kolor brązowy ze względu na utlenienie.

4. Przyczyny plamienia implantacyjnego

Skąd bierze się krwawienie implantacyjne? Warto pamiętać, że zarówno budowa, jak i funkcje błony śluzowej macicy zmieniają się okresowo w kolejnych fazach cyklu miesięcznego. Właściwe jego funkcjonowanie jest konieczne do zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu i jego prawidłowego rozwoju razem z przebiegiem ciąży.

Bezpośrednio przed owulacją błona śluzowa jest mocno przekrwiona, co wiąże się z działaniem estrogenu i progesteronu, które w tej fazie cyklu osiągają wartość maksymalną, dlatego w czasie zagnieżdżania się zarodka bardzo łatwo jest o uszkodzenie naczyń krwionośnych.

Pamiętajmy, aby w tym czasie wstrzymać się od wszelkich aktywności seksualnych, podnoszenia ciężkich przedmiotów i forsownych ćwiczeń.

5. Plamienie implantacyjne a okres

Rozróżnienie krwawienia implantacyjnego od miesiączki nie jest takie proste. Może to być powód początkowych błędów przy ustalaniu daty porodu, wyliczanej na podstawie daty ostatniej miesiączki. Termin ten może być później poprawiony na podstawie oszacowania wieku ciąży podczas badania USG.

Plamienie pojawia się nieco wcześniej niż spodziewana miesiączka, dlatego też, jeśli krwawienie pojawi się trochę wcześniej, będzie lżejsze i trwać będzie krócej niż okres, można podejrzewać, że jest to właśnie krwawienie implantacyjne, a nie menstruacja. Najlepszym sposobem na potwierdzenie, czy mamy do czynienia z plamieniem implantacyjnym jest wykonanie testu ciążowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze