Jak leczyć hemoroidy po porodzie?

Jak leczyć hemoroidy po porodzie? To pytanie zadają sobie kobiety, które już w czasie ciąży cierpią na piekące i krwawiące żylaki odbytu. Hemoroidy, które pojawiają się dopiero po porodzie lub we wczesnym okresie połogu należy jednak pozostawić na dość długi czas do obserwacji i stwierdzić, czy przetrwają. Często zdarza się, że hemoroidy po porodzie po pewnym czasie same znikają. Nie powinny być zatem od razu leczone chirurgicznie. Na początku walki z hemoroidami warto postawić na zmianę trybu życia i działania profilaktyczne. Jeśli takie metody nie poskutkują, wtedy należy udać się na konsultację lekarską i poddać leczeniu specjalistycznemu.

Polecane wideo:

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy poporodowe

Jak leczyć hemoroidy po porodzie? To pytanie zadają sobie kobiety, które już w czasie ciąży cierpią na piekące i krwawiące żylaki odbytu.

Hemoroidy to inaczej

guzki krwawnicze odbytu albo żylaki odbytu. Stanowią dość powszechną dolegliwość, nie tylko u kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam. Często współwystępują z problemami z wypróżnianiem się . Zaparcia są jednym z czynników ryzyka sprzyjających powstawaniu hemoroidów. Żylaki odbytu mogą wywoływać ból, pieczenie i powodować krwawienia z odbytu. Kobiety po porodzie cierpiące na hemoroidy często znoszą dolegliwości w milczeniu, wstydząc się przyznać do swoich problemów. Tak naprawdę hemoroidy nie są zmianą chorobową. Problem z żylakami odbytu zaczyna się dopiero wtedy, gdy hemoroidy są stale drażnione i rozwija się w nich stan zapalny.

Hemoroidy mamy wszyscy. Są to małe poduszeczki wypełnione gęstą siecią naczyń krwionośnych, które wraz z mięśniami zwieracza uszczelniają kanał odbytu. Podczas wypróżniania się krew z hemoroidów cofa się do tętnic i odbyt otwiera się. Kiedy pojawia się problem z hemoroidami? Guzki krwawnicze powstają wówczas, gdy hemoroidy nie opróżniają się całkowicie z krwi. Wypełnione krwią i powiększone podczas defekacji ulegają drażnieniu i zaczyna się w nich rozwijać stan zapalny. Wtedy okolica odbytu boli, swędzi, piecze, a czasami także krwawi.

Stan zapalny hemoroidów to uciążliwa dolegliwość. Objawami żylaków odbytu mogą być ślady krwi na bieliźnie lub papierze toaletowym podczas podcierania się. Gdy hemoroidy są duże, ból bywa na tyle dotkliwy, że utrudnia chodzenie i siadanie. Główna przyczyna powiększania się hemoroidów to zła dieta, prowadząca do zaparć i nadwagi. Inne czynniki, które sprzyjają powstawaniu hemoroidów, to: siedzący tryb życia, praca wymagająca dźwigania ciężarów, stosowanie środków przeczyszczających. Hemoroidy stanowią również powszechną dolegliwość wśród kobiet w ciąży. Powodem tworzenia się hemoroidów w czasie ciąży są zachodzące w organizmie kobiety zmiany hormonalne spowalniające procesy trawienia i wydalania pokarmów, a także ucisk macicy na jelita i żyły jamy brzusznej, co utrudnia odpływ krwi z miednicy oraz nóg. Hemoroidy po porodzie powstają często w wyniku wysiłkowego parcia porodowego.

Jak radzić sobie z hemoroidami po porodzie?

Na początku walki z hemoroidami warto postawić na domowe sposoby. Przede wszystkim należy utrzymywać higienę okolic odbytu i unikać drapania swędzących hemoroidów, aby zapobiegać infekcjom. Warto również wzbogacić dietę o błonnik pokarmowy, w celu zapobiegania zaparciom. Obfitymi źródłami błonnika są: świeże warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, orzechy, migdały, otręby pszenne, nasiona roślin. Przy problemach z wypróżnianiem się do diety należy włączyć pokarmy płynne: zupy i duże ilości napojów. Stronić trzeba od posiłków wzdymających, alkoholu i potraw z dużą ilością przypraw. Należy starać się nie dopuszczać do wystąpienia biegunek.

Podczas oddawania stolca trzeba unikać napinania się, by zmniejszyć do minimum ryzyko krwawienia i wypadania żylaków. Warto ograniczać czas defekacji, a do podcierania się używać miękkiego papieru toaletowego. Po wypróżnieniu się okolice odbytu najlepiej przemywać ciepłą wodą. W okresie nasilenia się objawów hemoroidów można stosować na przemian zimne i gorące kompresy przykładane w okolice odbytu, które pomagają doraźnie łagodzić ból z powodu zewnętrznych żylaków. Ponadto, zimno ogranicza powstawanie obrzęków. Gojenie się hemoroidów mogą również przyspieszyć ziołowe nasiadówki: z rumianku, kory dębu i nagietka.

Doodbytnicze stosowanie czopków, maści i olejków jest szczególnie pomocne w leczeniu hemoroidów wewnętrznych. Środki na hemoroidy do doodbytniczej aplikacji mają przejściowy efekt znieczulający, działają przeciwbólowo, odkażająco, zmniejszają świąd i obrzęk. Wypadające żylaki odbytu można zmniejszyć poprzez delikatne wsuwanie ich do odbytnicy. Wystające na zewnątrz części żylaków należy w pozycji leżącej ostrożnie wprowadzić do odbytnicy. Po tego typu zabiegach często jednak dochodzi do wewnętrznego zapalenia hemoroidów.

Jakie są specjalistyczne metody leczenia hemoroidów?

Jeśli po dwóch-trzech tygodniach domowej kuracji guzki krwawniczenie ustępują, należy udać się do proktologa. Dopóki hemoroidy nie są duże, można je usunąć podczas prostego zabiegu. Jakie specjalistyczne zabiegi wykonuje się w leczeniu hemoroidów?

  • Skleroterapia – wokół powiększonego guzka robi się minizastrzyki, które powodują kurczenie się i zamykanie świateł patologicznych naczyń krwionośnych. W naczyniach biegnących w ściankach hemoroidów tworzą się zakrzepy, a niedotleniony i niedożywiony guzek odpada. Przed skleroterapią trzeba wyleczyć stan zapalny.
  • Fotokoagulacja – pod powiększone guzki krwawnicze kieruje się wiązkę promieniowania podczerwonego, która zamienia się w energię cieplną, niszczącą zmienione chorobowo tkanki. W miejscu padania promieni tworzy się blizna, która odcina dostęp krwi. Guzek obumiera i odpada. Zabieg trwa kilka sekund, ale w czasie jednej sesji można zlikwidować najwyżej dwa guzki krwawnicze naraz. Kolejny zabieg można wykonać po trzech tygodniach.
  • Krioterapia – polega na zamrożeniu przerośniętej tkanki, co powoduje jej martwicę. Zamrożone guzki krwawnicze odpadają i zostają wydalone na zewnątrz. W ich miejscu tworzy się nowa, zdrowa tkanka hemoroidalna.

Tradycyjne leczenie chirurgiczne hemoroidów polega na wycięciu całej błony śluzowej, która otacza guzki krwawnicze. Operacyjne usuwanie żylaków odbytu daje długoterminowe efekty. Nawroty hemoroidów po usuwaniu operacyjnym należą do rzadkości. Operacyjne usuwanie hemoroidów u kobiet po porodzie należy jednak zastosować dopiero po braku rezultatów praktyk domowych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Hemoroidy po porodzie
Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy poporodowe

Hemoroidy poporodowe

Jak leczyć hemoroidy po porodzie? To pytanie zadają sobie kobiety, które już w czasie ciąży cierpią na piekące i krwawiące żylaki odbytu.

Hemoroidy po porodzie

Jak przetrwać połóg?

okazało się wysoce niewskazane. Pierwsze dni po porodzie Pierwszy szok czekał mnie tuż po porodzie. Przy moim boku pojawiła się mała, krucha (...) wstęp jest punktem wyjścia dla rady, jakiej chcę udzielić wszystkim...

Hemoroidy po porodzie

Higiena po porodzie

Higiena po porodzie jest niezwykle ważna, ponieważ wspomaga gojenie się poporodowych ran. Szczególnie istotna jest higiena krocza - zwłaszcza (...) . Krwawienia z dróg rodnych po porodzie i odchody połogowe mogą utrudniać...

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy podczas ciąży

Hemoroidy podczas ciąży

Żylaki odbytu w ciąży pojawiają się jako efekt zaparć i rozrostu macicy, która uciska na naczynia żylne odbytu. Jeśli chodzi o zaparcia w ciąży, pojawiają się jako skutek wzrostu hormonów i nieprawidłowej diety.

Dolegliwości po porodzie

Hemoroidy po porodzie

, w czasie porodu dochodzi do zaciskania się naczyń krwionośnych, które później przekształcają się w żylaki odbytu. Hemoroidy w ciąży można leczyć okładami (...) naczyń krwionośnych. Są one wówczas bardzo podatne na...

Hemoroidy w ciąży

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

, pojawiają się jako skutek wzrostu hormonów i nieprawidłowej diety. Zatem, jak leczyć hemoroidy w ciąży? Po pierwsze, należy przejść na dietę bogatą (...) w błonnik pokarmowy, zapobiegający zaparciom. Dieta na zaparcia...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Hemoroidy w ciąży

przeciw hemoroidom. Jak leczyć hemoroidy w ciąży? Hemoroidy u kobiet ciężarnych najczęściej pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży. Samoistnie zanikają (...) Hemoroidy w ciąży to...

Wskazania do cesarskiego cięcia

Hemoroidy a poród

natury. Jak radzić sobie z hemoroidami? U wielu kobiet hemoroidy są dolegliwością ostatniego trymestru ciąży i po porodzie najczęściej samoistnie (...) miesiącach ciąży macica uciska naczynia krwionośne...

Nietrzymanie moczu po porodzie

Jak leczyć nietrzymanie moczu po porodzie?

Jak leczyć nietrzymanie moczu po porodzie?

Nietrzymanie moczu to problem dość często występujący u kobiet. Dotyczy on zarówno kobiet młodszych, jak też starszych. Często problem nietrzymania moczu jest ukrywany przez kobiety, wydaje się wstydliwy i przez to zaniedbywany.

Infekcje okolic intymnych w ciąży

Krew w kale w ciąży

Obecność krwi w kale ciężarnej jest zwykle spowodowana hemoroidami. Są to nietypowo obrzęknięte naczynia krwionośne w okolicach odbytu. Hemoroidy (...) skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ewentualne stany chorobowe....