Grzybica u niemowląt
Grzybica u niemowląt to najczęściej infekcja Candida albicans w błonie śluzowej jamy ustnej, popularnie nazywana pleśniawkami. Rzadziej zdarza się, że pieluszkowe zapalenie skóry ma podłoże grzybicze. Grzybica u noworodków pojawia się najczęściej wskutek kontaktu z grzybem w drogach rodnych kobiety. Ten drożdżak występuje naturalnie w drogach rodnych kobiety i może dostać się do dziecka w przypadku porodu naturalnego. Kandydoza może być także wynikiem antybiotykoterapii(lub stosowania kortykosterydów) i towarzyszącego jej zaburzenia równowagi bakteryjnej wewnątrz organizmu.
Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"
1. Pleśniawki u niemowląt
Pleśniawki to zmiany w jamie ustnej przypominające ścięte mleko. Pojawiają się na języku, dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków. Białe kropki i plamki zlewają się ze sobą tak, że mogą nawet pokryć całą powierzchnię jamy ustnej. Pod białym nalotem błona śluzowa jest zaczerwieniona, mogą pojawić się na niej grudki i krostki. Pleśniawki u dzieci powodują dyskomfort, a nawet ból, który może nasilać się podczas jedzenia. U niemowląt można zauważyć większą płaczliwość, niechęć do jedzenia, rzadziej występuje gorączka.
Nieleczona grzybica jamy ustnej u dziecka może rozprzestrzeniać się po organizmie, zająć gardło, przełyk i dostać się do dalszych odcinków przewodu pokarmowego i oddechowego. Tak zaawansowana drożdżyca może utrudnić oddychanie i przełykanie i prowadzić do słabszego przyrostu masy ciała.
2. Grzybica a pieluszkowe zapalenie skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry najczęściej jest wywoływane podrażnieniem skóry przez pieluszkę, mocz i kał. Zbyt rzadko zmieniana pielucha powoduje podrażnienie skóry, które może zostać zainfekowane grzybem. Grzybica z łatwością rozprzestrzenia się po skórze wilgotnej i podrażnionej, dlatego kontakt z grzybem bardzo często skutkuje grzybiczym zapaleniem skóry. Zmiany skórne wywołane samym podrażnieniem pojawiają się w miejscu kontaktu z moczem lub kałem, natomiast zmiany grzybicze częściej zajmują miejsca między fałdkami skóry.
Obie wymienione formy grzybicy mogą występować równocześnie u dziecka, gdyż grzyb bardzo łatwo się rozprzestrzenia, szczególnie u niemowląt.
Jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowana grzybica, a matka karmi piersią, należy zapytać lekarza, co stosować na piersi, aby zapobiec zakażeniu. Będą to prawdopodobnie maści przeciwgrzybicze. Dziecku najczęściej podaje się mykostatyki, w formie maści, kremów lub w formie doustnej. Takiego typu substancje zaburzają funkcjonowanie grzybów i hamują ich rozwój, nie usuwają ich z organizmu. Na szczęście, najczęściej spotykany grzyb, Candida albicans, jest bardzo podatny na leczenie. Należy jednak pamiętać, aby nie odstawiać leku zbyt wcześnie i stosować tak długo, jak zalecił lekarz, nawet po ustąpieniu objawów.
Oprócz stosowania leków, w przypadku grzybiczego zapalenia skóry u dziecka należy zwracać szczególną uwagę na higienę. Chodzi tu przede wszystkim o częste zmienianie pieluszek oraz dokładne mycie i osuszanie skóry. Wyjątkowo korzystne jest wietrzenie pupy niemowlaka po umyciu, czyli niezakładanie pieluchy od razu po kąpieli.
Komentarze