Dziecięce problemy skórne, czyli czego jeszcze nie wiesz o pieluszkowym zapaleniu skóry

Artykuł sponsorowany

Pieluszkowe zapalenie skóry to schorzenie o typowej lokalizacji, które atakuje wrażliwą skórę najmłodszych. Staranna i systematyczna pielęgnacja oraz stosowanie odpowiednio dobranych kremów mają kluczowe znaczenie u noworodków i dzieci poniżej 2. roku życia, zwłaszcza między 7. a 12. miesiącem życia. W tym wieku maluchy większość czasu spędzają w pozycji siedzącej, co wpływa na kontakt skóry z kałem i moczem. Wprowadzenie niektórych pokarmów stałych może niekorzystnie zmieniać kwaśność stolców. Prawie każde dziecko w ciągu pierwszych 3 lat życia przynajmniej raz zachoruje na pieluszkowe zapalenie skóry.

Jakie są przyczyny odpieluszkowych zmian skórnych?

Wilgoć z powodu zbyt rzadkiej zmiany pieluszek może powodować uszkodzenie naskórkowej bariery ochronnej i wzrost jej przepuszczalności dla czynników drażniących, tj. środków myjących, stolca, moczu, bakterii i drożdżaków.

Uszkodzenie wywołane samym tarciem mokrej pieluszki oraz jej zawartości nie występuje w fałdach skórnych. Podrażnienie może być nasilane przez zmiany odczynu moczu i kału, na które poza dietą wpływa też obecność bakterii kałowych produkujących ureazę. W tym wypadku istotnym czynnikiem ryzyka są biegunki i wady wrodzone układu moczowego.

Zakażenia drożdżakowe nierzadko wikłają zmiany pojawiające się na innym tle lub będące dominującym czynnikiem, zwłaszcza po leczeniu antybiotykowym.

Alergia może być związana ze stosowanymi pieluszkami, chusteczkami jednorazowymi, środkami piorącymi i myjącymi, kremami czy zasypkami. Również alergeny pokarmowe w kale mogą zaostrzać lub wywoływać zmiany zapalne.

W każdym przypadku kluczowe znaczenie ma staranna i systematyczna pielęgnacja okolicy pieluszkowej oraz właściwe stosowanie ochronnych preparatów pielęgnacyjnych, nawilżających i natłuszczających.

Jakie są objawy pieluszkowego zapalenia skóry?

Rozpoznanie ułatwia typowa lokalizacja – pod pieluszką. Początkowo pojawia się zaczerwienienie skóry, następnie narasta obrzęk, czasem również pojawiają się pęcherzyki i nadżerki. Zmiany obejmują czasem całą okolicę pieluszkową lub obszar narządów płciowych, a niekiedy tylko określone obszary. Fałdy skórne mogą być zajęte lub nie. Może dołączyć się infekcja bakteryjna z pęcherzykami i nadżerkami pokrytymi miodowymi strupami. Drożdżaki mogą powodować wykwity grudkowe i krostki. Wraz z nasilaniem zmian zwiększa się dyskomfort dziecka.

Chorobę rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego. Rzadko potrzebne są dodatkowe testy diagnostyczne, m.in. w kierunku alergii kontaktowej, hodowli grzybów czy specjalistyczne badanie w kierunku rzadkich chorób, tj. łuszczycy.

Drugą najczęstszą przyczyną zmian w tej okolicy jest łojotokowe zapalenie skóry. Decydujące znaczenie w różnicowaniu mają towarzyszące zmiany w fałdach skórnych innych okolic ciała oraz na główce (ciemieniucha).

Co zrobić w razie pojawienia się objawów?

Nie do przecenienia są pielęgnacyjne wysiłki opiekunów. Należy częściej zmieniać pieluszki, do mycia używać łagodnego mydła i delikatnie, bez pocierania, osuszać skórę. Trzeba też jak najdłużej pozwalać na wietrzenie skóry po umyciu, najlepiej przez kilka godzin. Następnie, przed założeniem pieluszki, zastosować krem ochronny. Jeśli zmiany skórne nasilają się po pewnych pokarmach, należy ich unikać do czasu wyleczenia. Gdy istnieje podejrzenie kontaktowego lub alergicznego zapalenia skóry, należy zrezygnować ze wszystkich nowych środków piorących, kosmetyków, chusteczek czy pieluszek. Gdy wymienione zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosą poprawy oraz gdy podejrzewamy zakażenie drożdżakowe czy bakteryjne, dalszym leczeniem powinien zająć się lekarz.

Infekcja drożdżakowa dobrze zareaguje na kremy przeciwgrzybicze, natomiast zmiany alergiczne bez towarzyszącego zakażenia drożdżakami poprawią się po miejscowych sterydach. W stosowaniu sterydów zaleca się dużą ostrożność ze względu na możliwe powikłania, tj. ścieńczenie skóry, rozstępy czy przebarwienia. Zmiany rozszerzające się poza okolicę pieluszkową, z towarzyszącą gorączką lub z nasiloną infekcją bakteryjną, mogą wymagać ogólnej antybiotykoterapii. Właściwa pielęgnacja połączona z odpowiednim leczeniem prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Skóra niemowlęcia jest szczególnie wrażliwa, gdyż osiąga dojrzałość dopiero około 3. roku życia. Warstwa naskórka jest cieńsza, przez co substancje drażniące, bakterie i alergeny mogą łatwiej atakować skórę. Mniejsza ilość gruczołów łojowych i potowych utrudnia termoregulację. Podobnie krążenie krwi wolniej reaguje na zmiany temperatury.

Dla komfortu dziecka najważniejsza jest profilaktyka. Pieluszki plastikowe i gumowe utrudniają dostęp powietrza i nie powinny być stosowane.

Choć obecne na rynku produkty zazwyczaj nie pozwalają na bezpośredni kontakt moczu i kału ze skórą, to pieluszki należy zmieniać regularnie, nie później niż co 3–4 godziny, a u noworodków co godzinę. Przed założeniem nowej należy skórę dokładnie oczyścić i osuszyć. Pieluszkę trzeba założyć tak, aby bezpośrednio nie przylegała do ciała. Ważne, by zastosować odpowiedni krem ochronny, który powinien być niealergizujący, pozbawiony składników zapachowych, koloryzujących i parabenów.

Takim preparatem jest Sudolan, który wywiera wielokierunkowe korzystne działanie na wrażliwą skórę dziecka. Dzięki zawartości tlenku cynku wykazuje działanie ściągające. Zapobiega i łagodzi podrażnienia naskórka. Witamina F wzmacnia ochronny płaszcz skóry przez odbudowę warstwy lipidowej. Alantoina stanowi dodatkową ochronę przed podrażnieniem skóry kałem i moczem oraz przyspiesza regenerację naskórka. Krem został przebadany klinicznie przez dermatologów i pediatrów w grupie dzieci od miesiąca do 2. roku życia. Sudolan jest dostępny w wygodnym opakowaniu w formie tuby.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Pieluszkowe zapalenie skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry

Odparzenia u niemowlaków

Odparzenia u niemowlaków

Skóra okolicy pieluszkowej niemowlaka narażona jest na działanie niekorzystnych czynników, takich jak mocz i kał. Ponadto w wyniku nieustannego (...) noszenia przez dziecko pieluchy, zostaje ograniczony dopływ powietrza...

Pieluszkowe zapalenie skóry

Grzybica u niemowląt

się, że pieluszkowe zapalenie skóry ma podłoże grzybicze. Grzybica u noworodków pojawia się najczęściej wskutek kontaktu z grzybem w drogach rodnych kobiety (...) oddychanie i przełykanie i prowadzić...

Maluch

Naturalne kosmetyki dla dzieci, które znajdziemy w kuchni

Naturalne kosmetyki dla dzieci, które znajdziemy w kuchni

z oliwek, mąka ziemniaczana czy napar z rumianku. A na problemy skórne siemię lniane. Ostrożnie z kąpielą Niemowlę nie ma jeszcze wykształconej (...) . Krochmal zalecany jest także przy suchej i łuszczącej się skórze....

Dziecięce choroby

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

w nich zawarte mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie zawierają kwasu p-aminobenzoesowego (PABA (...) problemy. Triklosan - powszechnie uzywany do...

Skóra Atopowa

Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach

Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach

się do organizmu alergeny. Z czego może wynikać AZS? Zdjęcia atopowego zapalenia skóry najczęściej przedstawiają podobny objaw, czyli wysypkę (...) lipidowego w efekcie czego pojawia...

Dziecięce choroby

Choroby, o które bardzo łatwo latem

Choroby, o które bardzo łatwo latem

się pacjenci z chorobami skóry. Stanowią one problem niezwykle uciążliwy i nieprzyjemny, a zarażenie się nimi jest bardzo proste (czasem wystarczy (...) się zaczerwienienie stóp, zaczynają swędzieć, a na ich powierzchni pojawiają się...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Problemy ze skórą u dzieci

Problemy ze skórą u dzieci

Zmiany skórne u dzieci Problemy ze skórą u niemowląt często pojawiają się w pierwszych miesiącach życia, dlatego należy prawidłowo dbać o ich skórę.

Atopowe zapalenie skóry

Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Atopowe zapalenie skóry w skrócie określa się AZS, jednak jego przyczyny powstawania nie są zbyt jasne. Wśród czynników, które mogą wywoływać taką (...) prozapalne. Jak dokładnie przebiega atopowe zapalenie...

Ciąża

Miód i cynamon - kompozycja pełna zdrowia

Miód i cynamon - kompozycja pełna zdrowia

mieszanką należy płukać usta każdego ranka. Udowodniono, iż takie połączenie przyczynia się również do wyleczenia zapalenia dziąseł. Na zmiany skórne (...) będzie także pomocne przy zapaleniu skóry...

Wcześniak

Obalamy mity na temat wcześniaków

Obalamy mity na temat wcześniaków

Słodkie miniaturki noworodków Według raportu Fundacji Wcześniak w Polsce rocznie rodzi się 314 tys. dzieci, z czego 6,7 proc. stanowią przedwcześnie (...) noworodków - stanowią one największą grupę pacjentów dziecięcych...