Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Grypa żołądkowa w ciąży

Avatar placeholder
08.06.2021 10:39
Grypa żołądkowa w ciąży
Grypa żołądkowa w ciąży (123RF)

Grypa żołądkowa to bardzo powszechna choroba, która tak naprawdę nie ma nic wspólnego z klasyczną grypą. Chorobę wywołuje zwykle wirus, który atakuje układ pokarmowy i powoduje obrzęk oraz dyskomfort. Grypa żołądkowa może być również spowodowana spożyciem zepsutego lub zanieczyszczonego jedzenia, przyjmowaniem niektórych leków lub inną, poważniejszą chorobą.

W czasie ciąży grypa żołądkowa nie ma żadnego wpływu na dziecko, gdyż ogranicza się tylko do układu pokarmowego. Największym zmartwieniem dla ciężarnych kobiet jest ryzyko poważnego odwodnienia, które może zaszkodzić płodowi.

1. Leczenie grypy żołądkowej w ciąży

Mimo iż nie ma leku na grypę żołądkową, można skutecznie redukować nieprzyjemne objawy, czyli wymioty, biegunkę, gorączkę, nudności, ból brzucha oraz uczucie zmęczenia. Aby wspomóc organizm w walce z wirusem, należy wypijać dużo płynów. Jest to najbardziej skuteczna metoda radzenia sobie z dolegliwością, gdyż pomaga uniknąć odwodnienia u ciężarnej. Jeżeli biegunka lub wymioty mają ciężką postać, należy skontaktować się z lekarzem. W poważnych przypadkach konieczna jest wizyta na szpitalnej izbie przyjęć lub hospitalizacja. Często uzupełnia się niedobór płynów dożylnie. Jeśli objawy grypy żołądkowej nie są zbyt dokuczliwe, należy sączyć małe ilości przejrzystych płynów i przez kilka godzin nic nie jeść. Gdy nastąpi poprawa, można stopniowo wprowadzać produkty spożywcze. Na początek sprawdzają się lekkostrawne dania i potrawy o niezbyt intensywnym smaku, na przykład tosty, jabłka, banany, ryż oraz rosół. Nie należy spożywać nabiału oraz kofeiny. Ponadto wskazane jest odpoczywanie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Kiedy zgłosić się z grypą żołądkową do lekarza?

Zobacz film: "Jak działa żołądek?"

W większości przypadków grypa żołądkowa ustępuje samoistnie i nie ma potrzeby konsultacji lekarskiej. Niekiedy jednak objawom dla niej typowym towarzyszą dodatkowe symptomy wskazujące na inną chorobę. Są to: wymioty z krwią, duże ilości krwi lub śluzu w stolcu, uczucie dezorientacji, zawroty głowy lub omdlenia podczas stania, silny ból brzucha, senność, trudności z obudzeniem się, temperatura ciała powyżej 38,3 st. C, odwodnienie oraz uporczywe wymioty utrzymujące się przez ponad dwa dni.

Dziecięce choroby groźne dla kobiet w ciąży
Dziecięce choroby groźne dla kobiet w ciąży [6 zdjęć]

Ciąża to okres, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Szkodzić mogą jednak nie

zobacz galerię

Grypa żołądkowa jest chorobą wysoce zakaźną, dlatego zapobieganie jej wystąpieniu jest bardzo trudne. Najlepszą metodą uniknięcia zarażenia jest częste i dokładne mycie rąk. Nie należy także dzielić się napojami i sztućcami z osobą chorą.

Zobacz także:

Warto uświadomić sobie, że nie ma leku zabijającego wirus grypy żołądkowej – antybiotyki nie są bowiem skuteczne w walce z infekcjami wirusowymi. Celem leczenia tej choroby u ciężarnych jest więc zapewnienie jej opieki, gdy organizm toczy walkę z infekcją, zapobieganie odwodnieniu, podczas którego oprócz wody oragnizm traci też ważne sole i minerały. Odwodnienie może być wynikiem biegunki, wymiotów, nadmiernego oddawania moczu, nadmiernego pocenia się oraz spożywania niewystarczającej ilości płynów z powodu nudności, trudności w połykaniu lub utraty apetytu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze