Trwa ładowanie...

Badania ginekologiczne w ciąży

Badania ginekologiczne w ciąży
Badania ginekologiczne w ciąży (123rf)

Badanie ginekologiczne najlepiej wykonać jak najwcześniej, ponieważ schorzenia dróg rodnych są często przyczyną trudności z zajściem w ciążę i mogą przyczynić się do powikłań podczas ciąży.

Badanie ginekologiczne obejmuje kilka elementów. Lekarz ogląda zewnętrzne narządy płciowe, przeprowadza badanie z użyciem wziernika, by pobrać wymaz cytologiczny i do badania bakteriologicznego, wykonuje badanie dwuręczne pochwy, macicy i jajników, a czasem także badanie zestawione pochwa – odbytnica.

spis treści

1. Badanie ginekologiczne u ciężarnej

Badania ginekologiczne przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Kobieta jest na nim odpowiednio ułożona, trzyma nogi na specjalnych oparciach. Miejsce badania jest oświetlone lampą. Najlepiej przed badaniem opróżnić pęcherz, jak również jelita. Ułatwi to lekarzowi badanie i zmniejszy dyskomfort w trakcie badania.

2. Co to jest cytologia?

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Podczas wizyty u ginekologa lekarz pobiera wymazy z szyjki macicy, by przeprowadzić badanie cytologiczne oraz badanie czystości pochwy.

Cytologia polega na pobraniu komórek z tarczy lub kanału szyjki macicy i ich ocenie mikroskopowej. Celem badania jest stwierdzenie, czy złuszczające się komórki są patologiczne czy nie.

Dwa dni przed badaniem ginekologicznym najlepiej unikać kąpieli pod prysznicem, stosowania tamponów, wszelkich rodzajów leków dopochwowych, dezodorantów, proszków dopochwowych, współżycia seksualnego. Działania te zminimalizują ryzyko zafałszowania badania. Cytologię najlepiej wykonywać, kiedy kobieta nie ma miesiączki. Najlepszy termin to 10-20 dzień cyklu.

3. Badanie cytologiczne w ciąży

Podczas samego badania kontrolnego kobieta kładzie się na fotelu, lekarz wprowadza do pochwy wziernik i dalej – do tarczy szyjki macicy. Przez jego światło wprowadzi trójzębną szczoteczkę i za jej pomocą pobierze martwe komórki do badania.

Cytologia pozwala nie tylko na wykrycie komórek rakowych, ale pomoże wykryć wiele innych chorób powodowanych przez grzyby, bakterie, pierwotniaki, wirusy. Pozwala także ustalić inne schorzenia. Może wskazać także na stany zapalne i np. na nadżerkę. Ta ostania nie powinna być groźna w ciąży, ale pod wpływem hormonów ciążowych może się powiększyć. Zwykle u kobiet, które chcą zajść w ciążę leczona jest farmakologicznie. Jeśli nadżerka jest mocniej rozwinięta, lekarz może zalecić leczenie laserowe lub krioterapię.

4. Badanie czystości pochwy w ciąży

Badanie w ciąży czystości pochwy pozwala na stwierdzenie, czy w pochwie toczy się jakiś stan zapalny i czy zachowana jest w niej równowaga bakteryjna. W prawidłowych warunkach w pochwie kobiety znajdują się pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus. Jest to rodzaj bakterii, która odpowiada za powstawanie kwaśnego środowiska w drogach rodnych kobiety i dzięki temu chroni je przed chorobotwórczymi drobnoustrojami (grzybami, innymi bakteriami itp.). Równowaga bakteryjna może zostać zachwiana przez zbyt intensywną higienę intymną, stosowanie antybiotyków lub zmiany hormonalne.

Aby badanie miało miarodajny wynik kilka dni przed nim nie powinno się stosować leków dopochwowych ani antybiotyków. 48 godzin przed pobraniem wymazu należy zrezygnować ze stosunków seksualnych. Badania nie wykonuje się podczas krwawienia.

Samo badanie przebiega następująco: kobieta kładzie się na fotelu ginekologicznym, a ginekolog za pomocą cienkiego drucika lub wacika pobiera materiał do badania. Wszystko trwa kilka sekund i z reguły jest bezbolesne. Wymaz poddawany jest ocenie mikroskopowej.

Przewlekłe zapalenie pochwy może przenosić się na szyjkę macicy, błonę śluzową macicy i cewkę moczową i utrudniać zajście w ciążę, a w samej ciąży stanowić zagrożeniem dla dziecka. Za pomocą środków farmakologicznych leczy się oboje partnerów, ponieważ w innym wypadku mogłoby ono nie przynieść pożądanych efektów. Kuracja trwa zwykle ok. dwóch tygodni. Kobiety najczęściej otrzymują antybiotyki, sulfonamidy oraz preparaty przeciwgrzybiczne. Mężczyźni – preparaty do stosowania miejscowego.

Następny artykuł: Badania kontrolne w 1 trymestrze ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze