Jak wygląda usg trójwymiarowe?

Badanie usg to inaczej badanie ultrasonograficzne. Dzięki niemu możliwe jest obejrzenie wnętrza ciała i rozwijającego się tam płodu. USG jest jednym z najlepszych sposobów oceny stanu zdrowia płodu. Ostatnio pojawiły się nowe aparaty do przeprowadzania tego badania, czyli 3D i 4D. Dzięki nim można wykonać usg trójwymiarowe. Co należy wiedzieć na temat badania ultrasonograficznego i jego rodzajów?

spis treści

1. USG klasyczne

Badania w ciąży są bardzo istotne. Na ich podstawie można stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jednym z najważniejszych badań jest USG. Klasyczne USG, czyli USG 2D, daje obraz dwuwymiarowy. Specjalista odczytuje z niego wielkość i kształt różnych części ciała dziecka, a także jego narządów wewnętrznych. Ponadto można odczytać umiejscowienie łożyska oraz ilość wód płodowych, a przede wszystkim wiek i płeć płodu. Zdjęcie z klasycznego USG jest czytelne tylko dla specjalistów. Przyszli rodzice zazwyczaj widzą na nim jedynie jasne i ciemne plamy.

Zobacz film

2. USG trójwymiarowe

Dzięki tej nowoczesnej technice wykonuje się bardzo dokładne zdjęcia płodu (USG 3D). Można na nich zobaczyć powierzchnię zewnętrzną dziecka. Rodzice mogą obserwować twarz swojego dziecka i zobaczyć uśmiech maleństwa. Na pamiątkę dostają płytę z zapisem obrazu płodu.

3. USG 4D

Ten rodzaj USG pozwala na zobaczenie filmu z brzucha. Widać na nim ruchy dziecka, grymasy twarzy. Dzięki temu rodzice pierwszy raz widzą swoje maleństwo. Psychologowie zgodnie potwierdzają, że to bardzo pozytywnie wpływa na zawiązanie więzi emocjonalnych rodziców z dzieckiem.
USG trójwymiarowe to nie tylko komfort dla rodziców, ale przede wszystkim obraz, umożliwiający specjaliście lepsze uchwycenie szczegółów anatomicznych płodu.

4. Różnice między USG 2D a 3D i 4D

USG 2D daje obraz tylko przez brzuch i pochwę przyszłej mamy. Dziecko w pewnej części jest zasłonięte przez kości miednicy, gaz jelitowy i żebra mamy.

USG 3D i 4D umożliwia dokładniejszy obraz płodu, można zobaczyć kości nosowe (to istotne w diagnostyce zespołu Downa).

Obraz z USG 3D zostaje zapisany w pamięci aparatu i można do niego wrócić i obserwować dowolny przekrój.

USG 4D to nowa forma badania USG. Już zauważono jej zasługi w diagnostyce. Dzięki obrazowi 4D można zaobserwować rozszczep wargi i podniebienia, zniekształcenia stóp i dłoni, a także niewielki rozszczep kręgosłupa.

Obecnie najpowszechniejszym badaniem jest USG 2D. To właśnie na nim najbardziej znają się lekarze, jest dostępne niemal w każdym gabinecie ginekologicznym. Na popularność nowych metod badania ultrasonograficznego trzeba jeszcze poczekać, muszą być podparte solidnym doświadczeniem specjalistów.

Następny artykuł: Polecane badania w ciąży

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.