Brak apetytu u dzieci

Dzieci w różnym wieku miewają problemy z brakiem apetytu. Rodzice, chcąc zaradzić tej sytuacji, zmuszają swoje pociechy do jedzenia. Niestety nie dość, że brak rezultatów, to dziecko jeszcze bardziej zniechęca się do spożywania posiłków i na dobre traci apetyt. Przyczyn braku apetytu u dzieci jest wiele: alergia pokarmowa, niedobór żelaza, brak ruchu, zaparcia, zespół złego wchłaniania oraz podjadanie słodyczy i przekąsek pomiędzy posiłkami. 

Zdrowotne przyczyny braku apetytu

 • Alergia pokarmowa – niektóre dzieci po spożyciu jakiegoś produktu skarżą się na ból brzucha. Maluchy nie są świadome, że coś im zaszkodziło. Uznają, że jeśli będą jadły jak najmniej, to unikną dolegliwości. Niektóre dzieci wyraźnie odmawiają wypicia szklanki mleka lub zjedzenia chleba z masłem. W ten sposób instynktownie podpowiadają rodzicom, że cierpią na alergię na nabiał. Rodzice powinni być czujni i uważnie obserwować, jakich produktów unika ich dziecko, warto sprawdzić, czy malec nie ma alergii pokarmowej.
 • Zespół złego wchłaniania – dotyczy dzieci, które mimo spożywania wystarczających ilości pokarmu nie rozwijają się prawidłowo. Składniki pokarmowe są u nich niemal całkowicie wydalane, u dziecka występują tłuszczowe i cuchnące stolce. Przykładem zespołu złego wchłaniania jest rzadka choroba – zespół nietolerancji glutenu. Pierwsze objawy to utrata apetytu, brak przybierania na wadze, osłabienie organizmu, rozdrażnienie, marudzenie, cuchnące stolce i duży brzuch.
 • Niedobór żelaza – żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie. Jego niedobór wpływa na niedotlenienie tkanek i złe funkcjonowanie całego organizmu. Objawy anemii to przede wszystkim bladość, spadek witalności, moczenie się oraz brak chęci do jedzenia. Niekiedy u dzieci z niedokrwistością pojawia się spaczone łaknienie, malec nie je normalnych posiłków, ale chętnie zjada tynk, kredę, papier.
 • Infekcja – każda infekcja może objawiać się brakiem apetytu. Jeśli poza tym objawem dziecku nic nie dolega, jedynie czasem pojawia się gorączka, rodzice powinni wykonać malcowi badanie moczu i USG jamy brzusznej. To może wskazywać na infekcję układu moczowego, która nieleczona zaburza prawidłowy rozwój dziecka.
 • Zaparcia – dzieci cierpią na zaparcia nawykowe, przestają się regularnie wypróżniać z różnych przyczyn, może to być pojawienie się bólu podczas oddawania stolca, strach przed zimną deską klozetową. Zaparcia wywołują ból i uczucie rozdęcia.
 • Dolegliwości nasilają się, zwłaszcza po zjedzeniu posiłku, dlatego dzieci unikają pokarmu. Rodzice powinni obserwować dzieci. Apetyt powróci, jeśli dziecko zacznie się regularnie wypróżniać. Rodzice powinni również zadbać o odpowiednią dietę dziecka.
  Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść? Odtwórz wideo
  Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść? Jednym z głównych zmartwień rodziców jest brak...

Inne przyczyny braku apetytu

 • Wyrażenie własnej woli – wszystkie dzieci dążą do osiągnięcia samodzielności. Czasem przez odmówienie posiłku chcą pokazać swoją niezależność, zwłaszcza od matki. Już dwu-, trzyletnie dzieci wypróbowują, jak bardzo mogą wpłynąć na rodziców. Jeśli malec zauważy, że odmowa jedzenia irytuje matkę, cieszy się z tego. Rodzice muszą być spokojni i stanowczy.
 • Przekąski i słodycze – dzieci, które między posiłkami zjadają słodkie przekąski, mają mniejszy apetyt. Jeśli dziecko domaga się zjedzenia czegoś między posiłkami, należy podać mu owoce. Raz w tygodniu można pozwolić malcowi na zjedzenie dużej porcji słodyczy. Oczywiście potem dziecko powinno dokładnie wyczyścić zęby.
 • Brak ruchu – każdego dnia dzieci powinny przebywać na świeżym powietrzu, dzięki temu zwiększą zapotrzebowanie swojego organizmu na kalorie. Nawet zimą trzeba wychodzić z dzieckiem na spacer. Brak apetytu u dziecka jest spowodowany ciągłym przebywaniem w dusznych mieszkaniach.


Małgorzata Kazbieruk

Porozmawiaj o tym na »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Brak apetytu u dzieci Redakcja:

Dzieci w różnym wieku miewają problemy z brakiem apetytu. Rodzice, chcąc zaradzić tej sytuacji, zmuszają swoje pociechy do jedzenia. Niestety nie dość, że brak rezultatów, to dziecko jeszcze bardziej zniechęca się do spożywania posiłków i na dobre traci...

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Brak apetytu u dzieci Redakcja:

Dzieci w różnym wieku miewają problemy z brakiem apetytu. Rodzice, chcąc zaradzić tej sytuacji, zmuszają swoje pociechy do jedzenia. Niestety nie dość, że brak rezultatów, to dziecko jeszcze bardziej zniechęca się do spożywania posiłków i na dobre traci...

ida Dziś pytanie - dziś odpowiedź 9 odpowiedzi wzmożony apetyt przy pasożytach ???? ida:

Poniewaz synek ostatnio ma słabszy apetyt i bardzo niespokojnie śpi to zasugerowałam dzisiaj naszej pani doktor czy nie mogą być to objawy obecności pasozytów w przewodzie pokarmowym. I ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu usłyszałam, że przy pasożytach apetyt...

pokaż 5 następnych

Artykuły Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Brak apetytu w ciąży
Mdłości w ciąży Brak apetytu w ciąży

Kobiety na początku ciąży często cierpią z powodu takich objawów, jak mdłości i wymioty. Wraz z porannymi nudnościami, dolega im utrata apetytu. Jest to normalne i nie daje żadnych powodów do paniki.

Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży
Dieta - drugi trymestr Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży

Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży zdarza się stosunkowo rzadko. Najczęściej problemy z jedzeniem występują na początku ciąży. Gdy utracie łaknienia towarzyszą wymioty, udaj się do lekarza.

Odchody połogowe Brak miesiączki po porodzie

Brak miesiączki po urodzeniu dziecka jest zupełnie naturalny. W czasie karmienia piersią większość kobiet nie ma okresu, ale może się on pojawić nawet po kilku tygodniach od porodu.

Odciąganie pokarmu Brak pokarmu w piersiach

Brak pokarmu w piersiach to przyczyna frustracji niejednej młodej mamy, ale też dyskomfort dla dziecka. Jak wzbudzić produkcję mleka? Jak poprawić laktację?

Brak koncentracji słuchowej
Problemy ucznia Brak koncentracji słuchowej

Brak koncentracji słuchowej to dolegliwość, która rozwija się w wyniku predyspozycji genetycznych, wad powstałych podczas porodu czy częstych zapaleń ucha środkowego. Powstałe w ten sposób zaburzenia słuchu mogą powodować trudności w rozróżnianiu...

Krew pępowinowa Brak seksu w związku

Brak seksu w małżeństwie to sygnał, że para przeżywa problemy w związku. Unikanie bliskości stanowi często początek kryzysu i może doprowadzić do rozpadu relacji. Dlaczego ludzie rezygnują z seksu?

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Brak kupy u noworodka

Czasami zdarza się, że noworodek przestaje wydalać stolce. Taka sytuacja jest dla rodziców niepokojąca, ale dopóki dziecko moczy pieluchy i jest zadowolone, nie należy obawiać się o jego zdrowie.

Komplikacje okołoporodowe Brak postępu drugiego etapu porodu

Przedłużająca się faza aktywna pojawia się z chwilą, gdy postęp akcji ustaje, a tempo rozwierania szyjki macicy spada poniżej 1 cm na godzinę. Środkiem zaradczym jest indukcja porodu.

Zabawki dla dzieci
Prezenty dla dzieci Zabawki dla dzieci

Rodzice często nie wiedzą, jak wybrać dobre zabawki dla dzieci, tak, by dostarczały dziecku możliwości rozwoju, a równocześnie sprawiły, żeby dziecko bawiło się z radością. Nikt chyba nie chce, by zabawki edukacyjne dla dzieci, wybrane z pełnym...

Problemy wychowawcze Asertywność dzieci

Każdy z nas ma ogromną potrzebę autonomii i niezależności. Zarówno dorośli, jak i małe dzieci chcą decydować o tym, co zrobić lub nie. Jednocześnie każdy z nas, bez względu na wiek, ma w sobie naturalną potrzebę współpracy i ubogacania życia...

"Pamiętajki" dla dzieci
Patronaty "Pamiętajki" dla dzieci

„Pamiętajki” to zbiór opowiadań i wierszy przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. W książce przedstawione są wspomnienia zabaw, które można potraktować jako propozycje spędzania wolnego czasu. „Pamiętajki”...

Choroby i dolegliwości malucha Hemoglobina u dzieci

Hemoglobina u dzieci to część badania morfologicznego krwi. Hemoglobina to białko transportujące tlen w organizmie, więc jej niedobór oznacza, że komórki otrzymują za mało tlenu.

Choroby i dolegliwości malucha Paciorkowce u dzieci

Paciorkowce u dzieci mogą wywołać zarówno niegroźne infekcje, jak i zakażenia o ostrym przebiegu, zagrażające życiu. Pneumokoki są jedną z odmian tych bakterii.

Przekąski dla dzieci
Zdrowe żywienie przedszkolaka Przekąski dla dzieci

Już roczny maluch ma czasami ochotę na przekąskę. Starajmy się więc od samego początku proponować zdrowe przekąski dla dzieci. Zamiast batonika podsuńmy dziecku warzywa lub owoce, aby przekąski między posiłkami były sycące i zdrowe. Możemy dać dziecku...

Rodzina Zdrowie dzieci

Założenie rodziny jest jednym z największych życiowych wyzwań, a ciąża i poród to zaledwie początek tego długiego i fascynującego procesu. Każdy  rodzic na pytanie, o największe marzenie w okresie oczekiwania na dziecko, odpowie, by urodziło...

Aby Maluszek poczuł się lepiej Probiotyki dla dzieci

Probiotyki są obecnie bardzo popularne, a wielu rodziców podaje je swoim pociechom, by poprawić pracę układu pokarmowego i wzmocnić odporność. Czy probiotyki rzeczywiście działają?

Witamina A dla dzieci
Witaminy i preparaty dla niemowląt Witamina A dla dzieci

Witamina A jest ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niedobór witaminy A ma poważne następstwa, dlatego warto zadbać o to, by w diecie malucha nie zabrakło wartościowych źródeł tej witaminy.

Ubranka dla dzieci Spodnie dla dzieci

Spodnie dla dzieci zachwycają gamą barw, wzorów i fasonów. Spodnie ogrodniczki, spodnie legginsy, spodnie rybaczki, spodnie jeansowe, sztruksowe, bawełniane, polarowe? I które tu wybrać?

Laptop dla dzieci
Zakupy dla malucha Laptop dla dzieci

Laptop przyda się dziecku nie tylko do gier komputerowych, ale także do obsługi programów edukacyjnych przydatnych w nauce szkolnej. Jak wybrać komputer dla dziecka?

Lalki dla dzieci
Zakupy dla malucha Lalki dla dzieci

Lalka jest jedną z najpopularniejszych zabawek dziecięcych. Istnieje wiele rodzajów lalek - od przytulanek po Barbie. Jak wybrać idealną lalkę dla twojego dziecka?

Origami dla dzieci
Zakupy dla malucha Origami dla dzieci

Origami, czyli sztuka składania papieru jest nie tylko świetną zabawą dla malucha, ale również narzędziem edukacyjnym. Dlaczego warto nauczyć malca technik origami?

Zdrowie dziecka Mocz u dzieci

Wygląd moczu dostarcza wielu cennych informacji o stanie zdrowia. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców obserwuje odcień uryny swoich dzieci i na tej podstawie formułuje wnioski.

Choroby i dolegliwości malucha Zęby u dzieci

Zęby u dzieci wymagają specjalnej pielęgnacji. Od tego zależy stan jamy ustnej w przyszłości. Należy od najmłodszych lat uczyć dziecko prawidłowego szczotkowania i oswajać malucha z dentystą.

Choroby i dolegliwości malucha Opryszczka u dzieci

Opryszczka u dzieci powyżej 6 miesiąca życia nie jest groźna. Opryszczka u noworodków zagraża życiu dziecka i wymaga hospitalizacji. Warto pamiętać o higienie noworodka, aby zapobiec infekcji.

Choroby i dolegliwości malucha Przepuklina u dzieci

Przepuklina nie jest rzadkością wśród dzieci. U wielu dzieci przepuklina ustępuje samoistnie, ale czasami konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Zdrowie dziecka Leukocyty u dzieci

Leukocyty u dzieci, tak jak i u dorosłych, pełnią ważną rolę. Leukocyty, czyli białe ciałka krwi lub krwinki białe, są komórkami niszczącymi wrogie organizmowi mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy czy grzyby. Ilość leukocytów u dzieci...

Choroby i dolegliwości malucha Napletek u dzieci

Napletek u dzieci jest zwykle sklejony z żołędzią i jest to stan naturalny. Nie należy odciągać napletka niemowlaka na siłę. W rzadkich przypadkach napletek sklejony z żołędzią to stulejka.

Metody wychowawcze Krzyczenie na dzieci

Wychowanie dzieckato bardzo trudna, pełna wyrzeczeń i skomplikowanych sytuacji praca. Rodzicem nie wystarczy tylko być. Do rodzicielstwa trzeba być dobrze przygotowanym emocjonalnie. Należy zdawać sobie sprawę, iż od momentu, w którym staliśmy...

Raport specjalny - Zadbaj o odporność dziecka zimą Płonica u dzieci

Płonica u dzieci, czyli szkarlatyna, to choroba o ostrym przebiegu i zakaźna. Nie ma na nią szczepionki, a dziecko nie uodparnia się na nią po jej przechorowaniu.

USG dzieci
Zdrowie dzieci USG dzieci

Nie wszystkie wady czy problemy zdrowotne dziecka można zobaczyć gołym okiem. Często musimy posiłkować się dodatkowymi urządzeniami, dzięki którym łatwo zajrzeć w głąb ciała. Nie wszystkie wady czy problemy zdrowotne dziecka można zobaczyć gołym okiem....

Słodycze dla dzieci
Zdrowe żywienie przedszkolaka Słodycze dla dzieci

Nie ma chyba dziecka, które wzgardziłoby słodyczami. Dopóki dzieci są małe, my rodzice sami możemy kontrolować to co jedzą nasze dzieci, potem coraz większy wpływ ma na nie środowisko i otoczenie. Badania dowodzą, że aż 80% dzieci spożywa więcej cukru...

Zdrowe żywienie przedszkolaka Nadwaga u dzieci

Niestety, nadwaga u małych już dzieci staje się problemem społecznym i coraz częściej spotykanym. Jest również powodem złego samopoczucia fizycznego i psychicznego dziecka otyłego. Nasza w tym rola (rodziców), by kontrolować wagę dziecka oraz dbać o nawyki...

Otyłość u dzieci
Rozszerzanie diety Otyłość u dzieci

Przyczyny otyłości nie zostały w pełni poznane. Uważa się, że duży wpływ mają czynniki genetyczne, a tym samym rodzinne skłonności do tycia. Mimo wszystko głównym powodem, dla którego stajemy się otyli i otyłe stają się nasze dzieci są nawyki...

Dziecięce choroby Mukowiscydoza u dzieci

Mukowiscydoza to jedna z najczęstszych chorób genetycznych u ludzi. Według najnowszych badań, co 25 osoba jest nosicielem genu, a na 2500 noworodków, jeden rodzi się z tą chorobą. W Polsce żyje ok. 1200 osób chorych na mukowiscydozę,...

Zakupy dla malucha Leżaczki dla dzieci

Przy wyborze idealnego leżaczka dla dziecka należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i wygodą, ale i na bezpieczeństwo użytkowania akcesoriów. Jak dokonać rozsądnego zakupu?

Koszulki dla dzieci
Ubranka dla dzieci Koszulki dla dzieci

Koszulki dla maluchów powinny znaleźć się w każdej dziecięcej szafie. Jednak inne modele i wzory wybierzemy dla dziewczynki, a inne dla chłopca. Jak kupować koszulki dla dzieci?

Ryby dla dzieci
Dieta dla malucha Ryby dla dzieci

Ryby są źródłem witamin i minerałów niezbędnych dla rozwoju dziecka, dlatego nie powinno ich zabraknąć w diecie malca. Jakie korzyści płyną z jedzenia ryb i jak przekonać malucha do dań rybnych?

Świnka u dzieci
Choroby i dolegliwości malucha Świnka u dzieci

Świnka jest chorobą wirusową przeważnie dotykającą dzieci i wywołującą zapalenie ślinianek przyusznych. Rozpoznanie pierwszych objawów schorzenia jest gwarancją szybkiego powrotu do zdrowia malca.

Herbata dla dzieci
Dieta dla malucha Herbata dla dzieci

Herbata ma korzystny wpływ na kondycję dorosłego organizmu. Jednak dziecku nie można podawać herbaty zbyt często i nie każdy jej rodzaj jest zdrowy dla malca. Które herbaty są bezpieczne dla dziecka?

Ubranka dla dzieci Kombinezony dla dzieci

W sklepach znajdziemy wiele ubrań zimowych dla dziecka, w tym kurtki i kombinezony. Kombinezon zimowy zapewni mu ciepło w czasie zabaw na śniegu, dlatego warto zaopatrzyć się w ten strój dla dziecka.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij