Trwa ładowanie...

Witamina D. Nietypowe sygnały, które świadczą o jej niedoborze

Avatar placeholder
13.12.2018 08:49
Witamina D znajduje się m.in. w rybach, nabiale i jajkach
Witamina D znajduje się m.in. w rybach, nabiale i jajkach (123RF)

Dzięki witaminie D zapewnimy sobie mocne kości i dobre samopoczucie. Ból kości, mięśni, a także wypadanie włosów to tylko niektóre z sygnałów, które mogą świadczyć o jej braku.

1. Witamina "słońca"

Witamina D nazywana potocznie witaminą "słońca" jest bardzo ważna w prawidłowej pracy organizmu. To odpowiada za budowę kości i chroni m.in. przed osteoporozą. Jeżeli więc zależy nam na zdrowym układzie kostnym nie wolno dopuścić do jej niedoboru.

Najlepiej dostarczyć ją organizmowi jedząc produkty, które są jej naturalnym źródłem czyli np. spożywając morskie ryby, jajka, nabiał i oleje roślinne. Należy pamiętać, że witamina D wytwarzana jest także w organizmie człowieka dzięki promieniom słonecznym. Można ją również suplementować.

2. Nietypowe sygnały braku witaminy D

Organizm sygnalizuje nam w określony sposób brak konkretnych składników odżywczych. Tak jest również w przypadku witaminy D, o której niedobrze możemy dowiedzieć się obserwując własne ciało.

Zobacz film: "Witamina D w walce z rakiem jelita grubego"

Jednym z nietypowych objawów jest nadmierne pocenie się głowy w porównaniu z resztą ciała. Zresztą głowę warto obserwować także z innego powodu. Niedobór witaminy D może objawiać się również nadmiernym wypadaniem włosów.

Warto też zwrócić uwagę na szybkość gojenia się ran. Brak witaminy D spowalnia ten proces. Witamina D wpływa także na układ immunologicznym. Jeżeli więc często jesteśmy przeziębieni może być to związane z osłabieniem odporności wywołanym brakiem tej witaminy.

O niedoborze witaminy D może świadczyć także ból kości i mięśni. Brak witaminy D może objawiać się także gorszym samopoczuciem. Nie bez powodu uważa się, że właśnie promienie słoneczne wpływają dobrze na stan zdrowia i kondycję psychiczną. Ludzie z niedoborem witaminy D czują się zmęczeni i ospali. Co więcej, jej brak wpływa na zmniejszenie wytwarzania dopaminy, czyli hormonu szczęścia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze