Trwa ładowanie...

W którym tygodniu ciąży jestem – ile trwa ciąża, wiek zapłodnieniowy, kalkulator

Avatar placeholder
31.03.2021 17:19
Pozytywny wynik testu ciążowego sprawia, że kobiety zaczynają się zastanawiać w którym tygodniu ciąży są
Pozytywny wynik testu ciążowego sprawia, że kobiety zaczynają się zastanawiać w którym tygodniu ciąży są (123rf)

W którym tygodniu ciąży jestem? - to pytanie pojawia się w głowie każdej kobiety, która dowiedziała się, że jest w ciąży. Okazuje się, jednak że odpowiedź na pytanie "w którym tygodniu ciąży jestem?" jest bardzo proste. Okazji i sposobów jest bardzo dużo. Wystarczy udać się do ginekologa na pierwszą wizytę, a on wstępnie określi tydzień ciąży na podstawie USG. Jakie są inne metody określenia tygodnia ciąży w którym jest kobieta?

spis treści

1. W którym tygodniu ciąży jestem - ile trwa ciąża

Przed obliczaniem tego w którym tygodniu ciąży jesteśmy, warto dowiedzieć się jak najwięcej o samej ciąży. Choć czas trwania ciąży jest dość indywidualny. Na ogół przyjmuje się, że ciąża trwa 9 miesięcy, jednak jest to 10 miesięcy księżycowych, które trwają po 28 dni każdy. Dlatego też przyjęło się, aby stosować regułę Naegelego, według której ciąża trwa 280 dni, czyli dokładnie 40 tygodni.

Na podstawie tej reguły można szybko dowiedzieć się w którym tygodniu ciąży jest kobieta. Na tej postawie obliczeń tygodnia ciąży kobiety dokonuje również lekarz w gabinecie lekarskim. Jest to tzw. wiek ciążowy.

Zobacz film: "Poród - kiedy należy udać się do szpitala?"
Co o warunkach na porodówce mówi zawartość torby do porodu?
Co o warunkach na porodówce mówi zawartość torby do porodu? [10 zdjęć]

Chusteczki nawilżane, pieluchy jednorazowe, ubrania dla siebie i dziecka. A może nożyczki, miska, plastikowa

zobacz galerię

2. W którym tygodniu ciąży jestem - wiek zapłodnieniowy

To w którym tygodniu ciąży jest kobieta, określa się również na podstawie tzw. wieku zapłodnieniowego. W wypadku wieku zapłodnieniowego tydzień ciąży, w którym jest kobieta, oblicza się na podstawie momentu, w którym faktycznie doszło do zapłodnienia. Według niego wiek ciąży jest niższy o przynajmniej 2 tygodnie.

Innymi słowy, to, że kobieta jest w 10 tygodniu ciąży, oznacza, że 8 tygodni temu doszło do zapłodnienia. Na tej podstawie uważa się również, że ciąża trwa nie 280, a ok. 267 dni od momentu zapłodnienia. Gwarancją poznania dokładnego tygodnia ciąży oraz terminu porodu jest zatem znanie dokładnej daty poczęcia dziecka, a więc momentu, gdy doszło do zapłodnienia.

3. W którym tygodniu ciąży jestem - kalkulator internetowy

Tydzień ciąży w którym jest kobieta, można obliczyć również samodzielnie w domu. Do domowego obliczenia tygodnia ciąży, w którym jest kobieta, można wykorzystać ogólnodostępne obecnie kalkulatory internetowe. Kalkulator internetowy obliczający tydzień ciąży posługuje się również regułą Naegelego.

ZOBACZ TAKŻE:

Obliczając, w którym tygodniu ciąży jest kobieta, wystarczy podać w kalkulatorze dzień rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Na tej podstawie kalkulator internetowy szybko określi wiek ciąży.

Warto jednak pamiętać, że reguła Naegelego jest jedynie datą orientacyjną. Czas trwania ciąży zależy często od indywidualnych cech danej kobiety i genetyki. Termin porodu może przesunąć się o 2 tygodnie do przodu oraz o 2 tygodnie do tyłu. Dlatego uznaje się, że ciąże rozwiązane już w 38 tygodniu za donoszone.

Statystyki pokazują, że tylko 5 proc. ciąż zostaje rozwiązanych w terminie. Jednak znajomość przybliżonego tygodnia ciąży, pozwala lekarzowi kontrolować przebieg ciąży. Dzięki temu, że kobieta wie w którym tygodniu ciąży jest, może lepiej zaplanować czas do narodzin dziecka i odpowiednio wszystko przygotować. Znajomość tygodnia ciąży pozwoli również przeprowadzić potrzebne badania w odpowiednim momencie, a nawet zapisać się w porę do szkoły rodzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze