Trwa ładowanie...

"Romeo i Julia": streszczenie dramatu

"Romeo i Julia", streszczenie którego omówimy w tym artykule, to dramat Wiliama Szekspira. Utwór jest jedym z najpopularniejszych wśród tragedii wystawianych na deskach teratru całego świata.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

Już na samym początku dramatu dowiadujemy się, że tematem sztuki jest konflikt między dwoma rodami werońskimi, miłość dwojga młodych ludzi, którzy pochodzą ze skłóconych rodzin, oraz śmierć zakochanych.

Makbet. Streszczenie lektury
Makbet. Streszczenie lektury

Jedną z lektur w szkole średniej jest "Makbet", streszczenie którego warto znać. Jest to bardzo ważne,...

przeczytaj artykuł

1. "Romeo i Julia" - streszczenie

Dochodzi do sprzeczki między przedstawicielami domu Kapuletów i Montekich, która kończy się walką na miecze. Przybyły na miejsce książę grozi, że jeśli sytuacja będzie się powtarzać, awanturnicy zostaną skazani na śmierć.

Romeo z rodu Monteki jest nieszczęśliwie zakochany. Nie może spać, jest przygnębiony. Zwierza się Benwoliemu, swojemu kuzynowi, który radzi mu, by zmienił obiekt uczuć.

Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee
Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee

Epoki literackie muszą być znane każdemu uczniowi szkoły średniej. Warto się ich dobrze nauczyć, wówczas...

przeczytaj artykuł

Kapulet rozmawia z hrabią Parysem o swojej córce, Julii. Jest przekonywany do wydania jej za mąż, ale przeciwstawia się temu, bo dziewczyna ma dopiero 14 lat. Prosi, by hrabia poczekał 2 lata, wówczas odda mu rękę Julii. Zaprasza go też na ucztę z tańcami, która ma się odbyć wieczorem. Dowiadują się o niej również Romeo i Bewolio. Postanawiają zjawić się na salonach odwiecznego wroga swojej rodziny.

Młodzieńcy przybywają do domu Montekich w maskach (co nie wzbudza podejrzeń, bo to bal maskowy). Nie mogą więc być rozpoznani.

Romeo widzi Julię. Jest zachwycony jej urodą. Kiedy zwraca się do sługi, jego głos rozpoznaje Tybalt. Kiedy chciał sięgnąć po broń, powstrzymuje go Kapulet. Mówi, że chłopak zachowuje się grzecznie i nie sprawia kłopotów.

"Odyseja" -  streszczenie fragmentów
"Odyseja" - streszczenie fragmentów

Uczniom przygotowującym się do egzaminu maturalnego, powinna być znana "Odyseja". Streszczenie całego...

przeczytaj artykuł

Romeo rozmawia z Julią. Niewinna konwersacja szybko przeradza się we flirt. Chłopak całuje Julię. Kiedy dowiaduje się, kim jest, mówi: „Życie me jest więc w ręku mego wroga”.

Julia na balkonie przyznaje się do swoich uczuć, jakie żywi do Romea. Nie wie, że chłopak słyszy jej wyznanie. Kiedy się ujawnia, młodzi wyznają sobie, że ich miłość jest tak silna, że są w stanie dla niej zaryzykować życie. Julia nie do końca w to wierzy i wymaga od młodzieńca dowodów. Ma nim być list miłosny przekazany przez posłańca.

8 sposobów na pokonanie wiosennej alergii
8 sposobów na pokonanie wiosennej alergii [10 zdjęć]

Jeżeli jesteś jednym z 15 milionów Polaków cierpiących na alergię, wiesz, jak może być kłopotliwa. Wiosna...

zobacz galerię

Romeo udaje się po poradę do ojca Laurentego. Zwierza mu się z miłości do Julii i prosi, by zakonnik udzielił im ślubu.

Piastunka Julii spotyka Romea na jednej z ulic Werony. Chłopak za jej pośrednictwem przekazuje ukochanej wiadomość – ich ślub odbędzie się następnego dnia po południu w celi brata Laurentego.

Julia spotyka się z Romeem w umówionym miejscu. Witają się czule. Zakonnik zamierza udzielić im sakramentu małżeństwa.

"Quo vadis". Jakie motywy odnajdziemy w utworze?
"Quo vadis". Jakie motywy odnajdziemy w utworze?

„Quo vadis” to historyczna powieść Henryka Sienkiewicza. Mało kto wie, że została przetłumaczona na pięćdziesiąt...

przeczytaj artykuł

Na placu miejskim Weronie ponownie dochodzi do spotkania przedstawicieli zwaśnionych rodów. W pojedynku bierze też udział Romeo. Kiedy mężczyźni zaczynają walczyć, Tybalt ponad ramieniem Romea trafia pchnięciem Merkucja. Rana okazuje się być śmiertelna. Wściekły Romeo zabija Tybalta. Ucieka z miejsca zbrodni, gdzie po chwili zjawia się książę Eskalus. Benwolio tłumaczy, że sprawcą całego zamieszania był Tybalt. Pani Kapulet się z tym nie zgadza i domaga się ukarania winnego śmierci jej bratanka. Książę skazuje Romea na wygnanie.

Romeo ukrywa się w celi brata Laurentego. Piastunka przynosi mu od Julii pierścionek i informuje o cierpieniu dziewczyny. Zakonnik przedstawia swój plan: chce by Romeo pożegnał się z Julią i udał się na wygnanie do Mantui. W odpowiednim momencie zakonnik poinformuje oba rody o ślubie młodych i doprowadzi do ich pogodzenia.

"Odyseja" -  streszczenie fragmentów
"Odyseja" - streszczenie fragmentów

Uczniom przygotowującym się do egzaminu maturalnego, powinna być znana "Odyseja". Streszczenie całego...

przeczytaj artykuł

Ojciec Julii zmienia zdanie i postanawia wydać ją za mąż za hrabia Parysa. Uroczystość zaplanował na najbliższy czwartek. Plany te przedstawia Julii matka. Informuje ją też, że Romeo w Mantui ma otrzymać z rąk tajemniczego mordercy truciznę. Kiedy dziewczyna nie zgadza się na ślub, rodzice decydują się ją do tego zmusić.

Julia idzie po poradę do ojca Laurentego. Zakonnik proponuje jej, by w przeddzień ślubu wypiła miksturę, dzięki której zapadnie sen, który „śmierć przypomina”. Romeo, poinformowany o wszystkim przez zakonnika, przybędzie do Werony i zabierze z grobu śpiącą dziewczynę. Julia się zgadza i bierze od zakonnika flakonik z miksturą.

Julia wypija zioła. Rano piastunka znajduje ją w łóżku nieprzytomną. Cała rodzina pogrąża się w żałobie. Ojciec Laurenty nakazuje zanieść „ciało” dziewczyny do kościoła.

Oświecenie w Polsce: charakterystyka epoki
Oświecenie w Polsce: charakterystyka epoki

Oświecenie to epoka, w której rolę przewodników intelektualnych przejęli uczeni i filozofowie. We Francji...

przeczytaj artykuł

Do przebywającego w Mantui Romea docierają wieści o śmierci Julii. Chłopak jest zrozpaczony. Postanawia wrócić do Werony i popełnić samobójstwo przy boku ukochanej. Kupuje truciznę.

Brat Jan informuje ojca Laurentego, że nie udało się dostarczyć listu, z którego Romeo miałby dowiedzieć się, że Julia żyje, a jej śmierć została upozorowana.

Na cmentarzu zjawia się hrabia Parys, tuż po nim przy grobie Julii staje Romeo. Dochodzi do bójki między mężczyznami, w wyniku której hrabia ginie. Romeo wypija truciznę.

Kiedy Julia się budzi, widzi swojego martwego męża. Z rozpaczy przebija się jego sztyletem i umiera. Ojciec Laurenty informuje ojców kochanków, że wcześniej udzielił im ślubu. To przedstawicieli rodów oskarża o doprowadzenie do tragedii.

Nad grobem zmarłych kochanków dochodzi do pojednania zwaśnionych rodzin. Kapulet wyciąga dłoń do Montekiego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.