Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

W przedszkolu anioł, w domu urwis. Jak to możliwe?

Gdy kolejny raz słyszysz od osoby opiekującej się twoją pociechą, że nie tylko była bardzo grzeczna, ale też zjadła cały obiad, posprzątała po sobie i bez zbędnych dyskusji zrezygnowała z oglądania bajek na rzecz układania puzzli, zaczynasz się zastanawiać, czy aby na pewno rozmawiacie o tym samym dziecku.

Zobacz film: "Wychowanie a pewność siebie"

To zagadnienie interesuje wielu rodziców, bo chyba każdy kiedyś musiał się z tym zmierzyć. Pochlebne opinie innych o zachowaniu naszego dziecka, mimo że bardzo nas cieszą, mogą wywołać uczucie niedowierzania. Wielokrotnie doświadczyliście ataku złości małego człowieka, pewnie nieraz obserwowaliście jego histerię. Wpadaliście w panikę na samą myśl o tym, że w przedszkolu będzie na negatywne emocje reagować podobnie.

Opiekunki jednak o niczym takim was nie alarmują, wręcz przeciwnie – zdarza się im pochwalić waszą pociechę za umiejętność współpracy, aktywność i dostosowywanie się do ustalonych w grupie reguł. W głowie rodzi się więc myśl, czy to przypadkiem nie jest wasza wina. Zastanawiacie się, czy wasze kompetencje wychowawcze są na odpowiednim poziomie. Wbrew pozorom jednak wszystko jest w jak najlepszym porządku!

5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać? 
5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać?  [6 zdjęć]

Niejeden rodzic natrafił na trudności wynikające z „niewłaściwego” zachowania dziecka. Najczęstsze problemy...

zobacz galerię

1. Mamo, czuję się przy tobie bezpiecznie!

Jeśli zdarza się wam widzieć złość waszych dzieci, która przybierać może postać furii, histerii, szaleńczego gniewu, ale w opinii innych osób macie w domu anioła, możecie sobie pogratulować. Oznacza to bowiem, że wasza pociecha czuje się w waszym otoczeniu bezpiecznie.

Wie, że rodzice ją kochają, akceptują i rozumieją. Może więc być naturalna i swobodnie wyrażać swoje uczucia, nawet jeśli niewiele mają one wspólnego z łagodnością. Są one jednak bardzo potrzebne. Zauważmy, że nawet osoba dorosła musi czasem dać upust swoim emocjom. Zdarza się nam krzyknąć, uderzyć w coś, rzucić poduszką w złości, a nawet zapłakać. Dlaczego więc kilkulatkowie mieliby tego nie robić?

Jeśli dziecko czuje się akceptowane i kochane, może być sobą. Nie musi niczego udawać i dostosowywać się do społecznych ram.

Dzieci stosunkowo szybko orientują się, że w domu i poza nim obowiązują nieco inne reguły. Obserwują zachowanie dorosłych i uczą się, co wypada robić publicznie, a co jest uznawane za niegrzeczne. Starają się do tego dopasować, co jednak nie zawsze im się udaje. To bowiem niezwykle trudne zadanie i bardzo wyczerpujące, co mogą zauważyć zwłaszcza rodzice przedszkolaków.

Kilkulatek, który przez kilka godzin przebywa w grupie rówieśników, gdzie nierzadko dochodzi do konfliktów, może po powrocie do domu chcieć wyładować swoją złość. Poza tym dziecko jest zmęczone, co jeszcze bardziej sprzyja wyrażaniu złości i niezadowolenia.

Przeczytaj koniecznie

A może rodzice w taki sposób tłumaczą sobie jedynie złe zachowanie swoich dzieci? Z pewnością nie można zapominać, że małemu człowiekowi zawsze trzeba wyznaczyć jakieś granice. Nie może on traktować rodzica jak worek treningowy. Wszystkim członkom rodziny potrzebny jest szacunek, ale i zrozumienie.

Gdy zauważmy, że nasze dziecko ma gorszy dzień, nie zabierajmy go na siłę do hipermarketu. Tam z pewnością nie odpocznie, a jedynie stanie się jeszcze bardziej rozdrażnione. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wyjście na spacer lub na basen.

Przy rodzicach dzieci czują się bezpieczne, stąd częściej pozwalają sobie w ich obecności na złość
Przy rodzicach dzieci czują się bezpieczne, stąd częściej pozwalają sobie w ich obecności na złość (123RF)

Warto również przyjrzeć się własnemu zachowaniu. Jak my odreagowujemy stres? Co robimy, gdy jesteśmy źli? Musimy mieć na uwadze, że dzieci nas naśladują - i to dotyczy niemal każdej sfery naszego życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.