Trwa ładowanie...

Przedawkował energetyki i zmarł. Jego matka walczy o zakaz sprzedaży napojów

 Dorota Mielcarek
13.07.2019 14:58
Michael Clarke uzależnił się od kofeiny. Kosztowało go to życie.
Michael Clarke uzależnił się od kofeiny. Kosztowało go to życie.

35-letni Michael Clarke wypijał 4 puszki napojów energetycznych i 4 filiżanki kawy dziennie. Mężczyzna zmarł z powodu przedawkowania kofeiny. Jego matka, Shani Clarke, postanowiła wyruszyć na wojnę z producentami energetyków i walczyć o zakaz ich sprzedaży nieletnim.

1. Misja po bolesnej stracie dziecka

Strata dziecka boli tak samo bez względu na jego wiek. Michael zmarł mając 35 lat. Mężczyzna był uzależniony od napojów energetycznych. Wypijał ich kilka dziennie. Do tego lubował się w innych napojach zawierających kofeinę – przepadał za kawą i napojami na jej bazie. Przez lata uzależnienia mężczyzna wyniszczył swoje serce i wątrobę.

Shani Clarke wciąż przeżywa śmierć syna. Postanowiła edukować społeczeństwo. Kobieta założyła grupę na Facebooku o nazwie Caffeine Toxicity Death Awareness. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat szkodliwości napojów energetycznych. Ludzie dzielą się tam swoimi historiami. Opowiadają o tym, jak energetyki doprowadziły do chorób lub śmierci ich bliskich.

Grupa na Facebooku to dopiero początek akcji Clarke przeciwko energetykom. Matka walczy, aby nieletni nie mogli pić szkodliwych napojów. Rok temu, na Uniwersytecie w Waterloo, naukowcy przebadali ponad 2000 osób w wieku od 12 do 24 lat, które spożywały napoje energetyczne w różnych dawkach. Wyniki były jednoznaczne. Ponad 50 proc. badanych doznało negatywnych skutków picia napojów energetycznych, takich jak problemy z secem, układem oddechowym czy trawiennym.

2. Długotrwałe picie energetyków - konsekwencje

Zobacz film: "Dlaczego napoje energetyczne są niebezpieczne dla zdrowia?"

Najczęstszą dolegliwością diagnozowaną u osób, które regularnie piją energetyki są zaburzenie pracy serca, zapalenie wątroby, silne bóle głowy, biegunki i nudności. Mogą wystąpić też bóle w klatce piersiowej. Trzęsące się ręce i przyspieszony oddech także należą do najczęściej występujących objawów.

Pobudzenie po wypiciu zawartości puszki trwa zaledwie godzinę. To wszystko za sprawą cukru. U osób, które uzależniły się od energetyków można zaobserwować podwyższony poziom cukru we krwi i huśtawkę nastrojów.

Narządy wewnętrzne stają się obciążone (pobudzony organizm reaguje jak na długotrwały stres), a bezsenność nie poprawia kondycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze