Trwa ładowanie...

Wychowanie i psychologia ucznia

Wychowanie i psychologia ucznia

Rodzicielskiej opieki potrzebuje zarówno mały uczeń, jak i nastolatek. Z wiekiem zmienia się jedynie sposób , w jaki troszczymy się o swoje dzieci. Wasze kontakty powinny skupiać się, przede wszystkim, na budowaniu więzi i przeświadczenia, że możecie na sobie w pełni polegać. Jako rodzic powinieneś kształtować pewność siebie oraz poczucie własnej wartości u dziecka. Udowadniasz mu tym samym, że ci na nim zależy, i pokazujesz, jak wiele dla ciebie znaczy.


Troskliwy rodzic to taki, który:

  • interesuje się sprawami swojego dziecka i potrafi docenić jego dokonania;
  • wspomaga rozmową, nawet jeśli to trudna rozmowa i może sprawiać kłopot;
  • rozumie, że nie każdy jego pomysł może być dobry, i czasem warto posłuchać własnego dziecka’

ale również taki, który:

Nie istnieje złoty środek, który pomoże ci rozwiązać wszystkie problemy z wychowaniem dziecka. Kluczem do sukcesu są przede wszystkim twarde negocjacje i szukanie kompromisu. Szczególnie, jeśli chodzi o nastolatka. Najważniejsze, to mieć świadomość, że nie masz obowiązku spełniać każdej zachcianki dziecka.

Jakie najważniejsze problemy dotykają ucznia?

Rodzic w okresie dojrzewania dziecka musi jeszcze zetknąć się ze zjawiskiem buntu nastolatka. To bardzo złożony, a jednocześnie delikatny proces. Ważne, aby rodzice wiedzieli, jak przebrnąć przez ten etap życia dziecka. Popełnione błędy w tym czasie mogą zaowocować w przyszłości problemami z nastolatkiem, wczesną inicjacją seksualną, alkoholową, narkotykową, a w skrajnych przypadkach ucieczką z domu lub brakiem kontaktu z dzieckiem w jego dorosłym życiu.