Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Szmery w sercu

Podczas osłuchiwania dziecka w czasie rutynowej kontroli dość często stwierdza się słyszalne szmery w sercu. W większości przypadków nie mają one podłoża patologicznego, jednak zawsze wymagają konsultacji kardiologicznej w celu wykluczenia wady serca.

Co to jest szmer w sercu?

U dziecka zdrowego podczas skurczu mięśnia sercowego słyszalne są dwa dźwięki, zwane tonami. Szmer jest dźwiękiem dodatkowym. Jego obecność świadczy o zbyt szybkim lub nieprawidłowym przepływie krwi do przedsionków lub z komór do dużych naczyń.

Do zaburzeń takich dochodzi głównie z dwóch powodów: istnieje połączenie między obiema komorami lub przedsionkami albo występują zmiany w obrębie naturalnych połączeń między przedsionkami i komorami, bądź komorami i wychodzącymi z nich tętnicami. Połączenia te (tzw. ujścia) są zaopatrzone w zastawki zapewniające jednokierunkowy przepływ krwi.

Do częstych przyczyn szmerów serca u dzieci należy ubytek przegrody międzykomorowej (często polega on na niepełnym zarośnięciu przegrody). Krew przypływa przez ubytek z komory lewej do prawej, w której panuje znacznie niższe ciśnienie. Przepływ ten wywołuje słyszalny w stetoskopie szmer.

Szacunkowo u około 30% dzieci pojawiają się w różnych okresach życia słyszalne szmery nad sercem. Najczęściej mają charakter przejściowy i czynnościowy związany z okresowym przyspieszeniem akcji serca. Nie wynikają one jednak z wad anatomicznych.

Polecane wideo:

Przyczyny anatomiczne szmerów w sercu u dzieci

  • Ubytek przegrody międzykomorowej (ventricularseptaldefect, VSD) – istnieje tu bezpośrednie połączenie między obiema komorami i przeciek krwi w kierunku od wyższego do niższego ciśnienia. Im mniejszy otwór, tym szmery bardziej słyszalne.
  • Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (atrialseptaldefect, ASD) – szmer jest następstwem wzmożonego przepływu krwi przez zastawkę półksiężycowatą tętnicy płucnej. Ma charakter skurczowy i towarzyszy mu trwałe rozdwojenie drugiego tonu serca.
  • Przetrwały przewód tętniczy (otwarty przewód Botalla) – niezarośnięty przewód tętniczy zmienia przepływ krwi przez jamy serca i objawia się szmerami o różnym nasileniu i czasie trwania. Wada ta występuje zdecydowanie częściej u wcześniaków.
  • Zwężenie ujścia aorty (AS) lub tętnicy płucnej – zwężona droga wyrzutu krwi z lewej lub prawej komory zmienia przepływ na nieprawidłowy i przyspieszony, co wywołuje szmer najwyraźniej słyszalny w rzucie odpowiedniego ujścia.
  • Inną przyczyną szmerów w sercu może być obecność strun: rzekomej i ścięgnistej. Zarówno struny ścięgniste, jak i struny rzekome są prawidłowymi elementami budowy mięśnia sercowego. Struny ścięgniste to twory w postaci nitek łączące mięśnie brodawkowate komór serca z płatkami zastawek. Struny rzekome maja budowę podobną do strun ścięgnistych. Różnica polega na ich przebiegu, a mianowicie nie łączą mięśni brodawkowatych z łatkami zastawek, ale przebiegają poprzecznie, łącząc te mięśnie ze ścianą komory.

Diagnostyka szmerów w sercu

Przypadkowy szmer nad sercem u zdrowego dziecka, które nie ma żadnych problemów krążeniowych ani jakichkolwiek innych można uznać za niewinny. Wymaga to wówczas okresowej obserwacji.

Jeśli szmery nasuwają podejrzenie wady anatomicznej, konieczne są dalsze badania. Najważniejszym z nich jest echokardiografia (USG serca) znane jako echo serca. Badanie to umożliwia ocenę wyglądu wewnętrznej budowy serduszka dziecka, jak również pozwala uwidocznić i zmierzyć (za pomocą zjawiska Dopplera) przepływ krwi przez jego jamy. Dzięki temu badaniu seca możemy wychwycić obecność wszelkich nieprawidłowości, przecieków i turbulencji strumienia krwi.

Jeśli lekarz usłyszy u Twojego dziecka szmery w serduszku, nie wpadaj w panikę. Zwykle nie oznacza to wady serca, a jest zwykłą fizjologią. Jeśli natomiast coś Cię niepokoi, skorzystaj z porady kardiologa dziecięcego i wykonaj echo serca, by rozwiać wątpliwości.

Anna Liszewska, 5 miesięcy temu

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Skret jaderka

~Zaniepokojona Mama • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Badanie serca u noworodka
Badanie serca u noworodka

Cewnikowanie serca

Cewnikowanie serca to inwazyjne badanie kardiologiczne, które pozwala na bezpośredni pomiar ciśnienia w jamach serca i w wychodzących z niego dużych (...) naczyniach krwionośnych. Badanie umożliwia również określenie stopnia wysycenia krwi tlenem. Cewnikowanie serca polega na przezskórnym nakłuciu żyły

Badanie serca u noworodka

Gazometria krwi

Gazometria krwi to badanie krwi tętniczej, pobranej z tętnicy promieniowej lub udowej, albo krwi kapilarnej, pobranej z opuszki palca czy płatka ucha (...) równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie oraz ilości tlenu we krwi. Kiedy stosuje się gazometrię krwi? Badanie gazometryczne krwi jest zwykle zalecane

Wady serca

Tetralogia Fallota

aktywności malucha, na przykład w czasie płaczu lub wypróżniania. Typowym symptomem tetralogii Fallota są szmery serca, które są wynikiem zmian w przepływie krwi w sercu. Można zaobserwować również problemy podczas karmienia dziecka – noworodek łatwo się męczy, poci i może nie być w stanie spożyć wystarczająco dużo kalorii. Dzieci dotknięte tetralogią Fallota mogą wolniej niż ich zdrowi rówieśnicy przybierać na wadze. Niekiedy u dzieci ze złożoną wadą sercawystępują nietypowo zaokrąglone czubki palców. Ma to związek z niskim poziomem tlenu we krwi. Diagnoza i leczenie tetralogii Fallota Rozpoznanie tetralogii Fallota odbywa się na podstawie widocznych symptomów, na przykład sinicy lub trudności podczas karmienia, oraz przeprowadzonego badania USG serca. W zależności od stopnia zaawansowania wad serca, niemowlęta są poddawane operacji całkowitej naprawy nieprawidłowości w sercu lub stosowane są tymczasowe środki zaradcze, a zabieg jest przełożony na późniejszy czas. Wady serca w tetralogii Fallota leczy się za pomocą operacji na otwartym sercu. Chirurg zamyka ubytek przegrody międzykomorowej i rozszerza zwężenie zastawki płucnej. Niektóre dzieci po operacji nie mają żadnych problemów z sercem. U innych mogą pojawić się arytmie serca lub wyciek z zastawki płucnej. Niekiedy po latach pojawiają się powikłania. Wówczas nastolatki lub młodzi dorośli ludzie muszą poddać się dodatkowej operacji. Mimo iż wiele osób, które urodziły się z tetralogią Fallota żyje normalnie, dawne wady serca mogą wpływać na ich życie. Badania wykazały, że kobiety, które w dzieciństwie miały tetralogię Fallota, w czasie ciąży są bardziej narażone na problemy kardiologiczne, a ich dzieci w okresie niemowlęcym są w grupie podwyższonego ryzyka śmierci. (...) . Dawniej ta złożona wada serca w większości przypadków prowadziła do śmierci dziecka, ale obecnie dzięki postępowi w medycynie aż u 95% dzieci

Testy i recenzje

Będziemy mieli Drugie Dziecko. Magia serca i miłości (recenzja)

Bo w każdym sercu jest tyle miejsca, że zmieści się w nim MIŁOŚĆ WSZYSTKICH DO WSZYSTKICH w rodzinie. To cytat z książki Elżbiety Zubrzyckiej (...) Będziemy mieli Drugie Dziecko. Magia serca i miłości. Autorka pisze, że w sercu jest wiele kieszonek gotowych na kolejne pokłady miłości. W formie

Dieta w ciąży

8 produktów bogatych w magnez

8 produktów bogatych w magnez

funkcję i tkankę ciała, wspomaga zdrowie układu odpornościowego, zapobiega stanom zapalnym związanym z niektórymi rodzajami raka, jest dobry na serce (...) jest witamin, związków chemicznych uodparniających nas na choroby i przyjaznych sercu składników odżywczych. Plaster awokado, np. jako dodatek do sałatki

Choroby i dolegliwości malucha

Pokazać osobowość dzieci z zespołem Downa

Pokazać osobowość dzieci z zespołem Downa

Projekt bliski sercu Fotograf Bethany Balsis stworzyła niezwykły kalendarz dla Amerykańskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Zespołem Downa. Październik jest w USA miesiącem solidarności z ludźmi dotkniętymi trisomią genu 21. Do udziału w projekcie Balsis zaprosiła dzieci, aby pokazać, że choroba nie przeszkadza im w przeżywaniu szczęśliwego życia. Pomysł na sesję od początku przypadł fotografce do serca - sama jest bowiem mamą dwóch dziewczynek z zespołem Downa. Na zdjęciu trzyletnie dziewczynki: Kira, Emma i Carly. Payton, 9 lat - Moim celem było pokazanie osobowości tych dzieciaków, która wykracza poza ramy wady genetycznej - mówi autorka zdjęć. Balsis w tym roku po raz pierwszy wzięła udział w tworzeniu zdjęć do kalendarza, wcześniej każda fotografia była przygotowywana przez innego artystę. Tegoroczna edycja miała być spójną, kompletną wizją jednego artysty. Bethany Balsis była idealna, by ją stworzyć.Na zdjęciu widzimy 9-letnią Payton, córkę autorki. - To dziewczynka z bardzo silną osobowością. Chciałam pokazać ją na zdjęciu. To dla mnie ogromny zaszczyt móc udowodnić innym, jak piękne oblicza ma zespół Downa - komentuje Balsis.Addison, 8 lat Do stworzenia zdjęć odzwierciedlających charakter dzieci z zespołem Downa autorkę zainspirowały obie córki - biologiczna i adoptowana. Do powyższego zdjęcia pozuje 8-letnia Addison. Dziewczynka została adoptowana przez Balsis w Rosji, kiedy miała dwa lata. - Czuję, że dzięki moim córkom jestem w pewnym stopniu odpowiedzialna za przekazywanie innym informacji na temat zespołu Downa, a jeśli mogę szerzyć tę wiedzę za pomocą moich fotografii, to jestem najszczęśliwsza, bo mogę połączyć moje dwie największe pasje w jedną całość - opowiada o pracy nad kalendarzem Balsis.​- Addison podczas sesji zdjęciowej była urocza i widać było, że czuje się bardzo swobodnie przed kamerą. Uwielbiam jej osobowość, która aż promienieje z tego zdjęcia - dodaje fotograf.EJ, 4 lata - W społeczeństwie wciąż funkcjonuje wiele błędnych przekonań

Kuchnia

10 zdrowych (i tanich!) produktów

10 zdrowych (i tanich!) produktów

się na fasolę w puszce, kupuj tę z niską zawartością soli.Masło orzechowe Masło orzechowe jest źródłem białka oraz przyjaznych sercu tłuszczów, witaminy E

Zwierzęta

Najbardziej cierpliwe psy dla dzieci

Najbardziej cierpliwe psy dla dzieci

to olbrzym o gołębim sercu. Jest zrównoważony, spokojny, nieco leniwy i ociężały. Doskonale sprawdzi się jako towarzysz zabaw dla starszych dzieci