Substancje, które niszczą płodność

Pary starające się o dziecko bardzo rzadko zastanawiają się nad tym, że sukces ich starań w dużej mierze zależy od tego, jakich środków chemicznych używają w domu i jak obchodzą się z niektórymi sprzętami. Okazuje się, że niebezpieczeństwo czai się prawie wszędzie – w łazience, w pokoju, w kuchni i w pracy. Oto przegląd substancji i urządzeń, które mogą powodować bezpłodność lub  niepłodność.

Zacznijmy od farb i lakierów. Wykańczając mieszkanie czy dom, zawsze musimy sprawdzać, czy nie zawierają eteru glikolu – środek ten jest szczególnie groźny dla spermy. Zaburza też przebieg cyklu menstruacyjnego kobiety. Należy do tzw. substancji biokumulacjyjnych, co oznacza, że organizm przyswaja je powoli w bardzo niewielkich dawkach, ale nie umie się z nich oczyścić - pozostają więc w naszych ciałach do końca życia, u co wrażliwszych powodując bezpłodność.

Polecane wideo:

Inną bardzo popularną substancją, która może zaburzać płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn jest triclosan, bardzo często stosowany do produkcji antybakteryjnych preparatów do mycia. Jego szkodliwe działanie polega na tym, że zaburza równowagę hormonalną. Co ciekawe, także fluor – najważniejszy **składnik pasty do zębów obniża kobiecą płodność, a detergenty, bez których większość z nas nie wyobraża sobie prania, stosowane w nadmiernych ilościach mogą zaburzać cykle miesiączkowe**, uniemożliwiając zapłodnienie, a kiedy już do niego dojdzie - wywoływać poronienie. Dlatego stosując wymienione preparaty, musimy zdawać sobie sprawę, że zawsze należy stosować możliwie najmniejsze ich dawki.

Bardzo niebezpieczne dla płodności, ale też dla rozwoju dziecka w czasie ciąży, są ftalany i parabeny. To konserwanty stosowane dość powszechnie w kosmetykach, ale także w opakowaniach plastikowych, wykorzystywane do produkcji tkanin, niektórych rodzajów tworzyw sztucznych używanych do produkcji mebli czy obudów do sprzętu multimedialnego.

Liczne badania naukowe wskazują, że wśród wielu szkodliwych działań na organizm człowieka, odpowiadają one m.in. za niszczenie spermy, powodowanie schorzeń układu reprodukcyjnego, a także wad rozwojowych u dzieci. Ze względu na możliwe skutki, czytajmy etykiety i wybierajmy tylko te produkty, które mają oznaczenie „bez konserwantów” i „bez parabenów”.

Kolejnym zbójcą płodności jest cieszący się bardzo złą sławą bisfenol A (BPA). Pary, które starają się o potomstwo powinny więc szczególną uwagę zwrócić na żywność w puszkach - BPA stosowany jest przy produkcji aluminiowych opakowań, ale także plastikowych pojemników na żywność i napoje. Bisfenol niszczy jajeczka (znacząco zmniejszając tzw. rezerwę jajnikową u kobiet) i może powodować zespół policystycznych jajników. Mężczyźni, w moczu których wykrywa się podwyższony poziom BPA, mają znacząco niższą niż określają normy liczbę plemników.

Chcecie mieć dziecko? Sprawdź, jak twój mężczyzna może zwiększyć swoją płodność

Czy wiesz, że codzienne nawyki i tryb życia mają negatywny wpływ na jakość spermy? Jeśli staracie się o dziecko, oboje powinniście zadbać o siebie i korzystać...

Staraniom o ciążę mogą też szkodzić teflonowe powierzchnie patelni i innych naczyń z powłoką zapobiegającą przywieraniu. Zawarty w powłoce kwas prefluoroktanowy (PFOA) utrudnia kobietom poczęcie oraz może powodować opóźnienia w rozwoju dziecka.

I na koniec pochylmy się nad urządzeniami multimedialnymi. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że kobiety siedzące przed monitorem komputerowym więcej niż 20 godzin tygodniowo mają większe ryzyko poronienia ze względu na promieniowanie elektromagnetyczne. Mężczyznom szkodzą szczególnie laptopy, które trzymane na kolanach podwyższają niebezpiecznie temperaturę poniżej pasa, ograniczając znacząco produkcję spermy.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niepłodność
Niepłodność

Bezpłodność

Bezpłodność

Większość par jest zaskoczona gdy dowiaduje się iż to właśnie oni nie mogą mieć dziecka. Kobieta taką informację traktuje najczęściej jako porażkę, obwiniając samą siebie.

Niepłodność

Badanie przed in vitro

Badanie przed in vitro

Skuteczność in vitro w największym stopniu uzależniona jest od wieku i stanu zdrowia przyszłej matki. W Polsce nie prowadzi się centralnych statystyk powodzenia zabiegów in vitro.

Niepłodność

Niepłodność - wywiad z dr n. med. Pawłem Radwanem

. Niepłodność to niestety coraz częściej obserwowane zjawisko i duży problem dla wielu kobiet i mężczyzn. Dotyka około 20% par w Polsce. Na szczęście (...) niepłodność można zdiagnozować. Diagnostyka dotyczy zarówno...

Niepłodność

Najważniejsze przyczyny niepłodności - nowe badania

Najważniejsze przyczyny niepłodności - nowe badania

. ## Narodziny kontra niepłodność W 2014 roku w Polsce przyszło na świat 376 tysięcy dzieci. To o 6 tysięcy więcej niż rok wcześniej, podaje Główny Urząd (...) , tarczycy** i **"wrogim" śluzem**. We wszystkich tych przypadkach...

Niepłodność

W obawie przed wirusem Zika zamroził swoją spermę

W obawie przed wirusem Zika zamroził swoją spermę

Greg Rutherford, mistrz olimpijski w skoku w dal, podjął decyzję, o której mówi cały sportowy świat. **Brytyjski lekkoatleta postanowił zamrozić nasienie przed wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janerio.** Skąd taki pomysł? On i jego partnerka...

Niepłodność

Niepłodność da się leczyć

O tym, że już prawie co piąta para w Polsce potrzebuje pomocy lekarza, by zajść w ciążę i o tym, że w wielu przypadkach niepłodność da się skutecznie

Niepłodność

Stres a płodność męska

Stres a płodność męska

Niepłodność męską często wywołuje nadmierny stres. Plemniki stają się wówczas mniej ruchliwe a ich ilość ulega znacznemu zmniejszeniu.

Niepłodność

Naprotechnologia

Naprotechnologia

Naprotechnologia to inaczej metoda naturalnej prokreacji. Uważa się ją za jedną z metod leczenia niepłodności. Opiera się na naturalnych sposobach wyznaczania momentu owulacji. Wykorzystuje się w tym m.in. obserwację śluzu szyjkowego, czy długości cyklu...