Objawy toksoplazmozy w ciąży

Toksoplazmoza (łac. toxoplasmosis) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniak Toxoplasma gondii. Trudno przeciwdziałać rozwojowi tej choroby ze względu na znaczne rozprzestrzenienie pasożyta i fakt, że zakażenia często nie manifestują się w postaci widocznych objawów. Na zachorowanie na toksoplazmozę najbardziej narażone są osoby z zaburzonymi funkcjami układu immunologicznego oraz kobiety w ciąży. Osoby te powinny unikać kontaktu ze zwierzętami, głównie kotami, które są żywicielem ostatecznym pasożyta, nie pić niepasteryzowanego mleka, nie jeść surowego mięsa ani brudnych owoców i warzyw. Jakie objawy daje toksoplazmoza w ciąży?

spis treści

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

1. Objawy zarażenia toksoplazmozą

Toksoplazmoza często przebiega bezobjawowo. Mimo wielu osób zakażonych, tylko niewielki procent choruje. Pozostała część populacji nawet nie ma świadomości, że jest nosicielem pasożyta. Wszystkie ssaki, łącznie z człowiekiem, oraz ptaki są żywicielami pośrednimi pierwotniaka, natomiast żywiciel ostateczny to koty domowe i niektóre kotowate. Toksoplazmoza może nie prowadzić do żadnych poważnych konsekwencji. Gdy jednak zakażeniu ulegną osoby z osłabioną odpornością albo kobiety w ciąży, pierwotniak może stać się bardzo niebezpieczny. W pierwszym etapie rozwoju choroby objawy są stosunkowo niewielkie, potem jednak ulegają nasileniu.

Do objawów toksoplazmozy zalicza się:

 • powiększenie węzłów chłonnych;
 • objawy grypopodobne;
 • osłabienie organizmu;
 • bóle i zawroty głowy;
 • podwyższoną temperaturę ciała;
 • bóle mięśni i stawów;
 • nadmierne pocenie się;
 • czasami pojawiającą się wysypkę;
 • powiększenie śledziony i wątroby oraz bóle brzucha występujące w ostrej fazie choroby;
 • czasami występującą żółtaczkę;
 • stany zapalne w oku;
 • zapalenie węzłów chłonnych;
 • zapalenie płuc;
 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • bjawy neurologiczne.

2. Rodzaje toksoplazmozy

Ze względu na różne rodzaje toksoplazmozy niektóre symptomy chorobowe różnią się między sobą. Wyróżnia się trzy typy toksoplazmozy:

 • toksoplazmozę węzłową;
 • toksoplazmozę uogólnioną;
 • toksoplazmozę gałki ocznej.

Czym objawia się każda z trzech rodzajów choroby?

RODZAJ TOKSOPLAZMOZY OBJAWY CHOROBOWE
Toksoplazmoza węzłowa powiększenie węzłów chłonnych – najczęściej szyjnych, zausznych, karkowych, pachowych, pachwinowych, śródpiersia, pozaotrzewnowych i krezki; bóle brzucha podobne do zapalenia wyrostka robaczkowego; bóle głowy; bóle gardła; bóle mięśni i stawów; osłabienie organizmu; złe samopoczucie; czasami niedowład kończyn, wysypka skórna, biegunki, drgawki, a nawet różne zaburzenia psychiczne, np. otępienie, apatia, zaburzenia koncentracji uwagi
Toksoplazmoza uogólniona zajęcie przez pierwotniaka ośrodkowego układu nerwowego, co może skutkować zapaleniem mózgu i opon mózgowych; bóle i zawroty głowy; oczopląs; zaburzenia równowagi; apatia; uogólniona toksoplazmoza może zająć narządy wewnętrzne, co skutkuje, np. zapaleniem płuc, zapaleniem wątroby, zapaleniem mięśnia sercowego
Toksoplazmoza oczna zaburzenia widzenia; mroczki przed oczami; ból gałek ocznych; światłowstręt; łzawienie; zapalenie siatkówki i naczyniówki; podwójne widzenie; nadwrażliwość na światło, a nawet całkowita utrata wzroku

Ponadto, ze względu na sposób zarażenia mówi się o toksoplazmozie nabytej i wrodzonej. Toksoplazmoza nabyta powstaje, kiedy człowiek zarazi się pasożytem poprzez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa z cystami, nieprzegotowanego mleka, niemytych owoców i warzyw, po których mogły chodzić zarażone zwierzęta. Natomiast toksoplazmoza wrodzona polega na przejściu pierwotniaka na płód przez łożysko. Objawy w toksoplazmozie wrodzonej zależą głównie od zaawansowania ciąży w chwili, kiedy kobieta zaraziła się Toxoplasmą gondii. Niestety, pasożyt czyni wielkie spustoszenie w organizmie dziecka i może spowodować małogłowie lub wodogłowie, zwapnienia śródmózgowe, zapalenie siatkówki i naczyniówki, opóźnienia rozwoju umysłowego, powiększenie wątroby i śledziony oraz niedobór płytek krwi. W skrajnych przypadkach pierwotniak skutkuje zapadnięciem w śpiączkę, a nawet zgonem maluszka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.