Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Objawy zespołu polcystycznych jajników

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS? Do końca nie wiadomo.

Zobacz film: "Coraz częściej chorują nastolatki. Zespół policystycznych jajników przyczyną niepłodności"

Pojęcie wzięło się ze współistnienia kilku pozornie niezwiązanych ze sobą zaburzeń: podwyższonego stężenia męskich hormonów we krwi (hiperandrogenizm), braku owulacji lub nieregularnych cyklów owulacyjnych, torbielowatości jajników, zaburzeń metabolicznych i nieprawidłowego poziomu hormonów LH i FSH.

1. Jakie objawy mogą sugerować PCOS?

Przede wszystkim mogą być to:

  • Hiperandrogenizm – wysokie stężenie męskich hormonów płciowych (androgenów) we krwi skutkuje hirsutyzmem, a więc nadmiernym owłosieniem ciała, a także występowaniem trądziku i łojotoku.
  • Brak owulacji lub nieregularne cykle owulacyjne, powodujące problemy z zajściem w ciążę.
  • Stwierdzone w USG policystyczne jajniki – dwanaście i więcej pęcherzyków o wielkości 2–9 mm w każdym jajniku i/lub objętość jajnika ponad 10 ml.
  • Zaburzenia cyklu menstruacyjnego, np. krwotoczne, rzadkie, nieregularne lub w ogóle nieobecne miesiączki.
  • Zaburzenia metaboliczne: nieprawidłowy wynik testu obciążenia glukozą (insulinooporność), otyłość, zaburzenia przemiany lipidów, nadciśnienie tętnicze.
  • Nieprawidłowości w wynikach badań poziomu hormonów przysadkowych LH i FSH.
  • Bóle w miednicy mniejszej spowodowane uciskiem powiększonych jajników.

Przeczytaj także:

Według aktualnych kryteriów lekarskich, w rozpoznawaniu PCOS liczą się przede wszystkim trzy pierwsze grupy zaburzeń. Aby zdiagnozować zespół wielotorbielowatych jajników, potrzebne są przynajmniej dwa z nich. Pozostałe symptomy PCOS mają charakter pomocniczy. Zwraca się na nie uwagę i mają one duże znaczenie przy leczeniu PCOS, ale nie decydują o rozpoznaniu choroby.

2. Z czym różnicować PCOS?

Rozpoznanie PCOS musi być poprzedzone wykluczeniem innych przyczyn zaburzeń owulacji i hiperandrogenizmu. Konieczne jest wykonanie badań w kierunku chorób mogących powodować nieregularne lub nieobecne miesiączki. Należą do nich:

Przyczyna PCOS jest uwarunkowana genetycznie, nieusuwalna i do końca nieznana.

3. Jak leczyć PCOS?

Lek, który najbardziej "zamieszał" w sprawie leczenia PCOS, to lek przeciwcukrzycowy – metformina. Okazuje się, że jej podawanie nie tylko normuje gospodarkę cukrową u osób z zaburzeniami glikemii i nie tylko przyczynia się do spadku wagi ciała osób otyłych, ale również zmniejsza objawy hiperandrogenizmu (takich jak łojotok, trądzik, nadmierne owłosienie ciała), przywraca cykle owulacyjne i ułatwia zajście kobiety w ciążę.

Lek ten jest podawany u większości chorych z otyłością oraz – według indywidualnych wskazań – u innych pacjentek. W leczeniu PCOS duże znaczenie mają również tradycyjne metody, jak dieta, sport i wsparcie psychologiczne.

Pierwsze symptomy raka jajnika
Pierwsze symptomy raka jajnika [7 zdjęć]

Rak jajnika to nowotwór, który dotyka głównie kobiety pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. Jego początkowy...

zobacz galerię
Zespół policystycznych jajników może prowadzić do otyłości
Zespół policystycznych jajników może prowadzić do otyłości ((123rf) Zespół policystycznych jajników może prowadzić do otyłości)

Leczenie PCOS ma charakter objawowy i polega na niwelowaniu skutków choroby. Zbyt duże stężenie męskich hormonów we krwi zwalczane jest lekami antykoncepcyjnymi, ewentualnie kojarzonymi z lekami antyandrogennymi. Przy problemach z zajściem w ciążę i w cyklach bezowulacyjnych stosuje się lek indukujący owulację (klomifen) albo syntetyczny hormon przysadkowy FSH. Niekiedy lekarze podejmują decyzję o leczeniu operacyjnym lub o zapłodnieniu in vitro.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.