Objawy PCOS

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS? Do końca nie wiadomo.

Pojęcie wzięło się ze współistnienia kilku pozornie niezwiązanych ze sobą zaburzeń: podwyższonego stężenia męskich hormonów we krwi (hiperandrogenizm), braku owulacji lub nieregularnych cyklów owulacyjnych, torbielowatości jajników, zaburzeń metabolicznych i nieprawidłowego poziomu hormonów LH i FSH.

Polecane wideo:

Jakie objawy mogą sugerować PCOS?

  • Hiperandrogenizm – wysokie stężenie męskich hormonów płciowych (androgenów) we krwi skutkuje hirsutyzmem, a więc nadmiernym owłosieniem ciała, a także występowaniem trądziku i łojotoku.
  • Brak owulacji lub nieregularne cykle owulacyjne, powodujące problemy z zajściem w ciążę.
  • Stwierdzane w USG policystyczne jajniki – dwanaście i więcej pęcherzyków o wielkości 2–9 mm w każdym jajniku i/lub objętość jajnika ponad 10 ml.
  • Zaburzenia cyklu menstruacyjnego, np. krwotoczne, rzadkie, nieregularne lub w ogóle nieobecne miesiączki.
  • Zaburzenia metaboliczne: nieprawidłowy wynik testu obciążenia glukozą (insulinooporność), otyłość, zaburzenia przemiany lipidów, nadciśnienie tętnicze.
  • Nieprawidłowości w wynikach badań poziomu hormonów przysadkowych LH i FSH.
  • Bóle w miednicy mniejszej spowodowane uciskiem powiększonych jajników.

Według aktualnych kryteriów lekarskich w rozpoznawaniu PCOS liczą się przede wszystkim trzy pierwsze grupy zaburzeń. Aby zdiagnozować zespół wielotorbielowatych jajników, potrzebne są przynajmniej dwa z nich. Pozostałe symptomy PCOS mają charakter pomocniczy. Zwraca się na nie uwagę i mają one duże znaczenie przy leczeniu PCOS, ale nie decydują o rozpoznaniu choroby.

Z czym różnicować PCOS?

Rozpoznanie PCOS musi być poprzedzone wykluczeniem innych przyczyn zaburzeń owulacji i hiperandrogenizmu. Konieczne jest wykonanie badań w kierunku chorób mogących powodować nieregularne lub nieobecne miesiączki. Należą do nich:

Przyczyna PCOS jest uwarunkowana genetycznie, nieusuwalna i do końca nieznana.

Jak leczyć PCOS?

Lek, który najbardziej „zamieszał” w sprawie leczenia PCOS, to lek przeciwcukrzycowy – metformina. Okazuje się, że jej podawanie nie tylko normuje gospodarkę cukrową u osób z zaburzeniami glikemii i nie tylko przyczynia się do spadku wagi ciała osób otyłych, ale również zmniejsza objawy hiperandrogenizmu (takich jak łojotok, trądzik, nadmierne owłosienie ciała), przywraca cykle owulacyjne i ułatwia zajście kobiety w ciążę.

Lek ten jest podawany u większości chorych z otyłością oraz – według indywidualnych wskazań – u innych pacjentek. W leczeniu PCOS duże znaczenie mają również tradycyjne metody, jak dieta, sport i wsparcie psychologiczne.

Leczenie PCOS ma charakter objawowy i polega na niwelowaniu skutków choroby. Zbyt duże stężenie męskich hormonów we krwi zwalczane jest lekami antykoncepcyjnymi, ewentualnie kojarzonymi z lekami antyandrogennymi. Przy problemach z zajściem w ciążę i w cyklach bezowulacyjnych stosuje się lek indukujący owulację (klomifen) albo syntetyczny hormon przysadkowy FSH. Niekiedy lekarze podejmują decyzję o leczeniu operacyjnym lub o zapłodnieniu in vitro.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Bręborowicz G.H., (red.), Położnictwo i ginekologia, t. 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3927-6.

Zespół policystycznych jajników

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

PORONIENIE

mimiewelinka • ostatni post 2 tygodnie temu

2

pomocy

~adelaaa • ostatni post 2 tygodnie temu

3

ciaza

~mel12 • ostatni post 2 tygodnie temu

3
Artykuły Zespół policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników

PCOS

PCOS

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS? Do końca nie wiadomo.

Zespół policystycznych jajników

Przyczyny PCOS

PCOS (ang. Polycystic Ovary Syndrome) to skrócona nazwa zespołu policystycznych jajników. Choroba dotyczy około 5-10% kobiet w wieku rozrodczym (...) gonadoliberynę - GnRH. GnRH to hormon wydzielany w sposób pulsacyjny....

Zespół policystycznych jajników

Leczenie PCOS

Zespół policystycznych jajników jest chorobą nieuleczalną. Jak dotąd przyczyny jej powstawania nie są znane, a leczenie opiera się głównie (...) owulacji nawet u połowy kobiet z zespołem policystycznych...

Niepłodność

Syndrom policystycznych jajników zwiększa ryzyko autyzmu

Syndrom policystycznych jajników zwiększa ryzyko autyzmu

Dzieci kobiet, które chorują na zespół policystycznych jajników (PCOS), są bardziej narażone na autyzm - wynika z najnowszych badań (...) naukowcy z Wydziału Nauk nad Zdrowiem Publicznym w Instytucie Karolinska w Szwecji. Dowiedli,...

Rodzina

Objawy niepłodności, które bagatelizujemy

Objawy niepłodności, które bagatelizujemy

się także z problemami z owulacją. Zaburzenia te występują u ok. 25 proc. niepłodnych par. Najczęstszą przyczyną zaburzeń miesiączkowania jest PCOS (...) . W związku z tym możemy go również traktować jako symptom niepłodności. Trądzik...

Maluch

Zaszła w ciążę będąc w ciąży

Zaszła w ciążę będąc w ciąży

Kate Hill zmaga się z PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników. Schorzenie to zakłóca pracę jajników, co z kolei utrudnia zajście w ciążę (...) . Leczenie hormonalne W 2006 roku u Kate Hill, mieszkanki Australii, zdiagnozowano...

Zdrowie kobiety

Zdrowotne zalety tabletek antykoncepcyjnych

Zdrowotne zalety tabletek antykoncepcyjnych

wystąpienia raka jajnika oraz łagodzą objawy endometriozy. Dobór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych wymaga wywiadu lekarskiego i przeprowadzenia (...) pigułek ma też dobre strony. Terapia hormonalna reguluje miesiączki, łagodzi...

Uczeń

Objawy, które mogą świadczyć o torbielach jajników

Objawy, które mogą świadczyć o torbielach jajników

Torbiele jajników to częste schorzenie pojawiające się u kobiet w każdym wieku. Czynnikami zwiększającymi ryzyko ich powstawania jest: PCOS (...) czy terapia hormonalna. Tylko niektóre z nich należy leczyć, tak jest np. z cystami powstałymi...

Dieta przed ciążą

Cenna witamina B8 dla kobiet, które starają się o dziecko

Cenna witamina B8 dla kobiet, które starają się o dziecko

dla kobiet, które planują ciążę. Niskie stężenie inozytolu może prowadzić do rozwoju hiperinsulinemii i zespołu policystycznych jajników (PCOS). Kobiety (...) cierpiące na to schorzenie nieregularnie miesiączkują. PCOS...