Trwa ładowanie...

Noworodek w wanience na oddziale. Szpital się tłumaczy

 Magdalena Bury
20.06.2017 10:42
Noworodek w wanience na szpitalnym oddziale
Noworodek w wanience na szpitalnym oddziale (Facebook)

W miniony piątek (16 czerwca) sieć obiegło zdjęcie przedstawiające salę obserwacyjną noworodków w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Na fotografii widać, że jedno z dzieci leży w plastikowej wanience umieszczonej na parapecie. Łudziliśmy się, że to prowokacja. Mamy oficjalny komentarz rzecznika szpitala.

"W związku z informacją umieszczoną w mediach społecznościowych, która poruszyła wielu internautów z regionu i Polski, SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku przekazuje swoje stanowisko.

W środę, 14 czerwca br. do naszego szpitala zgłosiło się wyjątkowo dużo rodzących. Lekarz dyżurny mając świadomość chwilowego braku miejsc (przygotowywane były wypisy), zdecydował jednak o przyjęciu pacjentki do szpitala, kierując się stanem zdrowia matki i dziecka, które miało przyjść na świat. Niestety, cześć planowanych do wypisu pacjentek nie mogło jeszcze opuścić szpitala, a wieczorem rozpoczęły się kolejne porody. Jedno z nowonarodzonych dzieci zostało przeniesione do sali obserwacyjnej o wzmożonym nadzorze personelu, by tam poczekać na zakończenie procesu dezynfekcji łóżeczka noworodkowego.

Personel oddziału nie mając żadnego innego łóżeczka w tym czasie, zdecydował o położeniu dziecka w niemowlęcej wanience. Była to sytuacja incydentalna, która jednak nie powinna się zdarzyć i za którą dyrektor szpitala osobiście przeprosił mamę małego pacjenta. (zachowano pisownię oryginalną – przyp. red.)" - czytamy w oświadczeniu.

Zobacz film: "Jakie są wskazania do wywołania porodu?"
Szpital w Białymstoku jest przepełniony
Szpital w Białymstoku jest przepełniony (Facebook)

O sytuacji pisaliśmy tutaj.

Fotka znalazła się na fanpage "Spotted: Białystok". Oburzeni internauci zareagowali natychmiast. Post był widoczny niemal wszędzie.

Zdjęcie przedstawiające noworodka w wanience obiegło sieć
Zdjęcie przedstawiające noworodka w wanience obiegło sieć (Facebook)

"Drodzy Rodzice! Pora to przerwać!: Jestem oburzona! Czy już tak będzie? Czy tak można traktować nas? Nie tylko matki, które leżą w szpitalu, ale i ojców, którzy czekają 9 miesięcy na narodziny najpiękniejszego daru, Dziecka. Tymczasem w naszym szpitalu: Wojewódzki Szpital Zespolony im. Śniadeckiego: 25 pacjentek !! 25 noworodków, 4 położne. Kilkoro dzieci jest po porodzie rozdzielonych z rodzicami. Dzień i noc spędzają bez mamy. Czasem dwoje obcych sobie dzieci leży w 1 łóżeczku. Czasem w WANIENCE. Szpitala nie stać na godne zajęcie się bezbronnymi noworodkami? Mama po trudach porodu leży piętro wyżej od swojego maleństwa...

Zobacz również:

Dzieci wyśmiewały się z chorego Filipka. Reakcja matki wyciska łzy

Ma utrudnione karmienie piersią, budowanie więzi. DZIECKO POWINNO BYĆ Z MATKĄ!! A tymczasem co? Szpital bierze taką liczbę osób, żeby otrzymać jak najwięcej pieniędzy. To jest coś strasznego! A może wystarczy informacja? Szpital jest przepełniony i Pani z dzieckiem będą tak traktowani, wiec proszę o przejechanie do innego szpitala. (zachowano pisownię oryginalną – przyp. red.)"

 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention.

zobacz galerię

Użytkownicy Facebooka nie chcieli wierzyć w prawdziwość zdjęcia. Wielu myślało, że jest ono marną prowokacją. W związku z tym skontaktowaliśmy się ze szpitalem, w którym sytuacja miała miejsce.

Sprawdź też:

Toksyczne metale ciężkie w jedzeniu dla dzieci. Mogą uszkadzać mózg

Jak dodaje Grażyna Pawelec z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku, po przenosinach oddziałów położniczo-ginekologicznego oraz neonatologicznego z ul. Warszawskiej w nowych budynkach przy ul. M.Curie-Skłodowskiej notowany jest bardzo duży wzrost liczby kobiet chcących urodzić właśnie w tym szpitalu.

- Przyjmujemy tyle pacjentek, na ile pozwala nam liczba łóżek w naszych oddziałach. Zdarzają się jednak przypadki, że lekarz zdecyduje o przyjęciu mimo chwilowego braku miejsc, aby nie narazić kobiety rodzącej na nieprzewidziane okoliczności mogące zagrozić życiu i zdrowiu jej i dziecka - dodaje rzeczniczka.

Są to jednak sytuacje rzadkie, a szpital pracuje nad powiększeniem liczby miejsc. Obecnie w oddziale neonatologicznym znajduje się 35 łóżek. Trwa końcow etap postępowania przetargowego na zakup aparatury medycznej niezbędnej do powiększenia oddziału do 41 łóżek.

Internauci po raz kolejny pokazali, że nie są obojętni na los innych osób. Noworodkowi w wanience nie zagrażało niebezpieczeństwo. Mamy jednak nadzieję, że szpital zrobi wszystko, by nie dopuścić do takiej sytuacji po raz kolejny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze