Trwa ładowanie...

Eksperci ostrzegają – przegrzewanie dziecka może doprowadzić do śmierci łóżeczkowej

Temperatury spadają, a ty boisz się, że twoje maleństwo zmarznie? Opatulanie dodatkowymi kocykami i ubieranie na cebulę może nie być najlepszym rozwiązaniem. Okazuje się, że przegrzanie dziecka zwiększa ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

1. Groźne przegrzanie

Śmierć łóżeczkowa, czyli zespół nagłego zgonu niemowlęcia (w skrócie SIDS), budzi strach wśród młodych rodziców. Chociaż nie ma dokładnych danych mówiących o tym, ile dzieci w Polsce rocznie umiera w wyniku tej dolegliwości, eksperci stale ostrzegają przed ryzykiem.

Apel wystosowali brytyjscy urzędnicy, kiedy okazało się, że w zeszłym roku aż 249 niemowlaków zmarło w wyniku SIDS. Eksperci sugerują, że wzrost liczby zgonów może być związany z wyjątkowo niskimi temperaturami.

Chłodna pogoda sprawia, że rodzice sięgają po dodatkowe warstwy ubrań i okryć. Niestety, przegrzanie organizmu może być bardzo niebezpieczne dla maluchów. Należy też uważać, by dziecko nie zakrywało twarzy kołderką – istnieje ryzyko, że będzie wtedy wdychać dwutlenek węgla, a nie tlen.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [11 zdjęć]

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje...

zobacz galerię

2. Jak zapobiegać SIDS?

Nagła śmierć zdrowego dziecka to najmroczniejszy scenariusz dla każdego rodzica. Niebezpieczeństwa można uniknąć, dbając o odpowiednie warunki snu niemowlaka.

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na temperaturę w mieszkaniu. Powinna utrzymywać się na poziomie 16-20 stopni Celsjusza. W takich warunkach dziecko może bezpiecznie spać, bez groźby przegrzania organizmu. Pamiętaj, by łóżeczko nie stało blisko kaloryfera i nie zapominaj o regularnym wietrzeniu.

Po drugie, dziecko w czasie snu powinno leżeć na plecach lub na boku. Zamiast w kołderkę lub koc wyposaż się w specjalny śpiworek – dziecko nie ma szans naciągnąć go na buzię w trakcie snu. W łóżeczku nie powinno być żadnych zabawek i pluszowych maskotek.

Po trzecie, staraj się nie spać razem z dzieckiem. Od początku układaj maleństwo w łóżeczku, tuż obok swojego łóżka. Stale obserwuj dziecko – dzięki temu szybko zauważysz wszelkie anomalie w jego zachowaniu. Wzmożoną czujność zachowaj przez pierwsze 6 miesięcy życia maluszka, ponieważ właśnie w tym okresie dochodzi do największej liczby przypadków śmierci łóżeczkowej.

Po czwarte, nigdy nie pozwalaj na palenie tytoniu w obecności dziecka. Dym nikotynowy negatywnie wpływa na zdrowie i rozwój dziecka oraz upośledza układ krążenia. W przypadku niedotlenienia serce nie zareaguje prawidłowo, co może być tragiczne w skutkach.

Obawiasz się śmierci łóżeczkowej swojego dziecka? Dołącz do dyskusji młodych mam, które dzielą się swoimi doświadczeniami i praktycznymi radami na naszym forum

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.