Przejdź na WP

Ciężarne często korzystające z telefonów narażają dzieci na nadpobudliwość

Naukowcy odkryli, że korzystanie z telefonu komórkowego w czasie ciąży może mieć zły wpływ na zachowanie dziecka. Wykazali oni, że maluchy, których matki często rozmawiały przez komórkę, były w większym stopniu narażone na rozwój nadpobudliwości.

Zobacz film: "Praca z dzieckiem z ADHD i jego środowiskiem"

Dzieci w wieku 5-7 lat były o 28 proc. bardziej narażone na nadpobudliwość, jeśli ich matki podczas ciąży rozmawiały przez telefon komórkowy co najmniej cztery razy lub ponad godzinę dziennie.

Natomiast maluchy, których matki wcale nie korzystały z komórki w okresie ciąży, obarczone były najmniejszym ryzykiem takich zachowań lub problemów emocjonalnych.

Częste rozmowy przez telefon w czasie ciąży mogą mieć wpływ na nadpobudliwość dziecka
Częste rozmowy przez telefon w czasie ciąży mogą mieć wpływ na nadpobudliwość dziecka (123rf)

Zdaniem naukowców, podobna zależność może być wynikiem działania fal radiowych emitowanych przez telefony komórkowe, zwanych promieniowaniem elektromagnetycznym. Jego wpływ na zdrowie nie jest do końca znany.

Międzynarodowy zespół badawczy poddał analizie 83 884 pary matek i dzieci z Danii, Holandii, Norwegii, Hiszpanii oraz Korei. Obserwacja trwała od 1996 do 2011 roku.

10 sposobów na spędzenie czasu z dziećmi bez jedzenia w tle
10 sposobów na spędzenie czasu z dziećmi bez jedzenia w tle [10 zdjęć]

Zbierzcie się wszyscy w kółko i po kolei naśladujcie jakieś zwierzę – wykorzystujcie przy tym ruchy własnego...

zobacz galerię

Chociaż wyniki mogą budzić obawy, eksperci zaznaczają, że powinny być interpretowane z ostrożnością. Dr Robin Hansen, pediatra z Uniwersytetu Kalifornijskiego, powiedziała, że nie wiadomo czy chodzi o sam telefon komórkowy, czy też o wpływ rozmowy telefonicznej na zachowanie rodziców. Powodem zależności mogą być zarówno sygnały elektroniczne, które przechodzą przez mózg i ciało, jak i sam smartfon, którego nadużywanie oddziałuje na interakcje z dzieckiem po urodzeniu.

Dr Hansen dodaje, że dzieci, które czują się ignorowane przez rodziców, mogą stać się nadaktywne, aby zwrócić na siebie uwagę. Jak wyjaśnia, maluchy szybko zauważają, że dopóki nie płaczą, nie rzucą się na podłogę lub nie zaczynają krzyczeć, opiekunowie często skupiają swoją uwagę na telefonie komórkowym.

ZOBACZ TAKŻE:

Wpływ fal emitowanych przez telefony komórkowe na nasz organizm nie jest do końca znany, ale wielu ekspertów uważa, że ludzie nie powinni spędzać całych dni ze smartfonem w ręku. Dlatego też zaleca się korzystanie z zestawów słuchawkowych, które ograniczają do pewnego stopnia promieniowanie w okolicy głowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.