Mniej religii w szkołach już od września. W resorcie zapadła ważna decyzja

Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie ograniczające liczbę lekcji religii w szkołach publicznych do jednej tygodniowo od 1 września 2025 roku. - Do tej pory młodzież miała więcej lekcji religii niż biologii, chemii, fizyki, WOS-u i edukacji dla bezpieczeństwa razem wziętych - podkreśla szefowa resortu.

Mniej religii w szkołach już od września. Rozporządzenie MEN podpisaneMniej religii w szkołach już od września. Rozporządzenie MEN podpisane
Źródło zdjęć: © East News
Aleksandra Zaborowska

MEN ogranicza religię w szkołach

Nowe przepisy przewidują również, że, jeśli nie wszyscy uczniowie zapiszą się na religię, zajęcia te będą odbywać się jako pierwsza lub ostatnia lekcja w planie. Ma to ułatwić organizację zajęć dla uczniów, którzy nie uczestniczą w katechezie.

Propozycja zmniejszenia liczby godzin religii finansowanych przez państwo pojawiła się już w ubiegłym roku. Minister Nowacka przedstawiła ją podczas spotkania Komisji Wspólnej z Konferencją Episkopatu Polski, podkreślając, że "to nie zamyka drogi do tego, by Kościół wziął odpowiedzialność za kolejne godziny".

- Do tej pory młodzież miała więcej lekcji religii niż biologii, chemii, fizyki, WOS-u i edukacji dla bezpieczeństwa razem wziętych - mówi szefowa resortu w filmie opublikowanym na oficjalnym profilu Ministerstwa Edukacji Narodowej w serwisie X.


WIDEO
"Survival rodzicielski". Lekarz mówi, jak rozpoznać RSV


Episkopat sprzeciwia się planowanym zmianom, wskazując na brak porozumienia w podkomisji ds. religii w szkole. Jego przedstawiciele są zdania, że zmiany naurszają obowiązujące przepisy i zapowiedzieli już podjęcie kroków prawnych.

To nie pierwsze takie zmiany

Już w ubiegłym roku ministerstwo wprowadziło rozporządzenie pozwalające dyrektorom szkół łączyć lekcje religii, jeśli w klasie uczęszcza na nie mniej niż siedmioro uczniów. Minister Nowacka tłumaczyła, że ma to ułatwić układanie planów lekcji i nie nakłada obowiązku na dyrekcje szkół.

Spór dotyczy również zgodności nowych regulacji z konkordatem. Szefowa resortu edukacji zaznacza, że zmiany dotyczą jedynie organizacji katechezy, nie kwestionując samej obecności lekcji religii w szkołach.

- My nie kwestionujemy konkordatu, który zakłada, że lekcje religii mają być organizowane przez szkołę, tylko rozmawiamy o ich wymiarze - powiedziała pod koniec roku w TVN24.

Konferencja Episkopatu Polski oczekuje także wycofania się ministerstwa z decyzji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej ocen na świadectwie szkolnym.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. TVN24.pl
  2. X/MEN
Wybrane dla Ciebie