Miesiączka w ciąży – objawy ciąży, zapłodnienie, choroby, ciąża pozamaciczna

Miesiączka w ciąży to temat często poruszany na forach internetowych. Choć miesiączka w ciąży wydaje się niemożliwa, to jednak kobiety często twierdzą, że zorientowały się, że są w ciąży dopiero po np. 3 miesiącach, ponieważ miały normalnie okres. Jednak czy rzeczywiście jest możliwe, aby pomimo rozwijającej się ciąży pojawiała się normalna miesiączka?

Zobacz film: "Jak powinna się odżywiać przyszła mama?"

1. Miesiączka w ciąży - brak miesiączki

Miesiączka w ciąży jest z zasady niemożliwa, ponieważ brak miesiączki jest często pierwszym zauważanym przez kobietę objawem ciąży. Jednak, gdy porozmawiamy z kobietami, okazuje się, że nie jest to już tak oczywiste. Należy jednak podkreślić, że krwawienie, które zdarza się, w terminie planowanej miesiączki nim nie jest, gdy jesteśmy w ciąży. Taka sytuacja nie jest jednak wykluczona.

Tzw. miesiączka w ciąży może być spowodowana przez wiele czynników. Miesiączka w ciąży może pojawić się np. z powodu braku progesteronu, nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy, uszkodzonego jaja płodowego, śmierci zarodka oraz np. wady szyjki macicy.

2. Miesiączka w ciąży - zagnieżdżanie się jajeczka

Miesiączka w ciąży jest zazwyczaj przejawem zagnieżdżenia się jajeczka w macicy. Jest to częsty powód pojawiania się krwawienia, które można uznać za miesiączkę w ciąży.

10 pierwszych oznak ciąży
10 pierwszych oznak ciąży [11 zdjęć]

Minęło kilka tygodni odkąd miałaś ostatnią miesiączkę, a następna nie nadchodzi. Zastanawiasz się, czy...

zobacz galerię

Krwawienie pojawia się w drugiej połowie cyklu, w którego czasie doszło do zapłodnienia i dlatego kobiety mogą potem twierdzić, że miały miesiączkę w ciąży. Krwawienie takie jest na dodatek czasem dość obfite, co dodatkowo potęguje wrażenie miesiączki w ciąży. Warto również zauważyć, że o miesiączce w ciąży częściej mówią kobiety, które mają nieregularne lub krótkie cykle.

3. Miesiączka w ciąży - zapłodnienie

Miesiączka w ciąży może się faktycznie pojawić, jeśli do zapłodnienia dojdzie w terminie miesiączki. Wówczas, pojawia się krwawienie słabsze niż normalnie i nie ma ono wpływu na samą ciążę.

Miesiączka w ciąży w pierwszych 2-3 miesiącach może się pojawić w formie krwawienia pojawiającego się mniej więcej w terminie normalnej miesiączki. Wówczas miesiączka w ciąży wynika z tego, że jajo płodowe nie wypełnia całkowicie macicy i może dojść do złuszczenia fragmentu śluzówki, jednak takie krwawienie jest dużo mniejsze niż zazwyczaj.

4. Miesiączka w ciąży - choroby

Miesiączka w ciąży może być również sygnałem choroby szyjki macicy oraz zmian chorobowych rozwijających się w pochwie jak np. nadżerki, żylaków lub polipów. W tym wypadku we krwi z miesiączki w ciąży byłyby widoczne skrzepy.

ZOBACZ TAKŻE:

Bardzo często miesiączka w ciąży jest wynikiem niedoborów progesteronu. Zdarza się również, że krwawienie, które kobiety uważają za miesiączkę w ciąży, jest wynikiem zmian hormonalnych. W przypadku braku progesteronu krew w czasie tzw. miesiączki w ciąży ma kolor jasnoczerwony.

5. Miesiączka w ciąży - ciąża pozamaciczna

Miesiączka w ciąży jest często objawem rozwijającej się ciąży pozamacicznej w jajowodzie. Jednak krwawienie jest połączone z ostrym bólem w podbrzuszu i ciężko nazwać je normalną miesiączką w ciąży. Wówczas należy bezzwłocznie udać się do szpitala, ponieważ taki stan zagraża życiu kobiety.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.