Egzoszekielet - ratunek dla dzieci z porażeniem mózgowym

Dziecięce porażenie mózgowe to choroba, która do tej pory nie idealnej definicji. Wszystko z uwagi na jej różnorodność, stopień nasilenia objawów jej towarzyszących, jak i współistniejących zaburzeń.

Dziecięce porażenie mózgowe -czym jest?

Próby definicji dziecięcego porażenia mózgowego sięgają połowy XIX w. Wtedy to angielski lekarz William John Little nazwał tę chorobę od swojego nazwiska, chorobą Little'a. Uważał on, że problemy wywołujące chorobę są wynikiem uszkodzeń mózgu, które powstają już w okresie okołoporodowym.

Polecane wideo:

Jego definicja różniła się od tej, którą głosił znany psychoanalityk Zygmunt Freud. On zaś uważał, że przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego są nieprawidłowości rozwojowe zachodzące już w łonie matki, wczesne uszkodzenia płodu, a także przedwczesny poród.

Na odporność i dobrą pracę mózgu. Najlepsze produkty dla twojego dziecka

Superprodukty to żywność o wyjątkowych wartościach odżywczych i korzyściach dla zdrowia. Na sklepowych półkach wciąż pojawiają się nowe, egzotyczne propozycje....

Współczesne badania potwierdzają definicję Freuda, jednak wciąż u wielu dzieci nie można odnaleźć wyraźnej przyczyny zachorowania na porażenie.

Objawy tej choroby są już widoczne w okresie noworodkowym. Można zaobserwować wtedy nadmierną wiotkość mięśni, trudność w połykaniu pokarmów, a także asymetrię ciała.

W późniejszym czasie dzieci takie mają problemy z przewracaniem się na boki, raczkowaniem, utrzymywaniem główki, czy wymawianiem pierwszych głosek. Od jakiegoś czasu technologia pomaga w przejściu przez dziecięce porażenie mózgowe.

Egzoszkielet - technologia w służbie medycyny

Znane wszystkim zbroje z filmów science fiction, żołnierze imperium z Gwiezdnych Wojen, kombinezon Iron Man'a, to nic innego jak egzoszkielet. To mocowane na zewnątrz ciała coś w rodzaju zewnętrznego szkieletu, powłoki, czy kombinezonu, który pomaga wzmocnić siłę mięśni chorego.

Dzięki nim dziecko może chociaż w jakimś stopniu poruszać się o własnych silach. Niedawno grupa fizjoterapeutów i inżynierów biomedycznych z Uniwersytetu w Oklahomie stworzyła prototyp egzoszkieletu, który ma pomagać dzieciom.

Jego zadaniem jest wspomaganie rozwoju umiejętności ruchowych kluczowych w wieku pomiędzy 2, a 8 miesiącem życia, które u dzieci chorych wykształcają się średnio w wieku 2 lat. Nowością w zbudowanym szkielecie jest nakładka na głowę składająca się z setek elektrod, które śledzą aktywność mózgu dziecka. Dzięki temu, zaprogramowany algorytm intuicyjnie odczytuje, kiedy dziecko chce wykonywać dany ruch.

Obecnie badania skuteczność egzoszkeiletu mają potrwać jeszcze pół roku, w których udział bierze 56 niemowlaków. Kiedy jego działanie okaże się pozytywne, Uniwersytety w Oklahomie nawiążę współpracę z innymi uczelniami, w celu wytwarzania takiego sprzętu do zaopatrywania szpitali, ośrodków rehabilitacyjnych, a także sprzedaży.

W ostatnim czasie także Hiszpański Komitet Badań Naukowych (Consejo Superior de Investigaciones Científicas, CSIC) przedstawił egzoszkielet dla dzieci, składający się z aluminium i tytanu, który ma pomagać dzieciom z rdzeniowym zanikiem mięśni.

Anna Krzpiet, 9 miesięcy temu

Choroby i dolegliwości malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby i dolegliwości malucha
Choroby i dolegliwości malucha

Preparat na katar dla maluszka

inne dolegliwości, można spróbować poradzić sobie z nim samodzielnie. Jeśli jednak oprócz wydzieliny w nosku pojawia się gorączka, częstszy niż zwykle płacz (...) , nie musimy wszystkiego wiedzieć, ale zawsze możemy pomóc swojemu maluszkowi...

Choroby i dolegliwości malucha

Uczulenie na leki

Uczulenie na leki

Alergia na leki pojawia się zazwyczaj u osób, które cierpią na inne schorzenia alergiczne.

Choroby i dolegliwości malucha

Przeszczepy u dzieci

Przeszczepy u dzieci Odtwórz wideo

Transplantologia to nauka, która zajmuje się problemami przeszczepiania komórek, tkanek i narządów. Zajmuje ona jeden z działów medycyny klinicznej i jest bardzo skuteczną metodą leczniczą. We współczesnej medycynie wykonywanie przeszczepów niejednokrotnie...

Choroby i dolegliwości malucha

Pokazać osobowość dzieci z zespołem Downa

Pokazać osobowość dzieci z zespołem Downa

. Październik jest w USA miesiącem solidarności z ludźmi dotkniętymi trisomią genu 21. Do udziału w projekcie Balsis zaprosiła dzieci, aby pokazać, że choroba

Choroby i dolegliwości malucha

Dziecko chore na świnkę

Dziecko chore na świnkę

zlokalizowanych w tylnej części jamy ustnej pomiędzy uszami i szczęką jest produkcja śliny. Po zarażeniu świnką ślinianki powiększają się i maluch odczuwa ból.

Choroby i dolegliwości malucha

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami

Nawilżacz powietrza Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza powietrze. Podrażnia to drogi oddechowe. Tym problemom może zaradzić nawilżanie powietrza za pomocą specjalnego urządzenia....