Trwa ładowanie...

Dieta po cesarce

Dieta po cesarce
Dieta po cesarce (Zdjęcie jogurtu z płatkami autorstwa Mikel Ortega / CC BY-SA 2.0)

Po cesarskim cięciu to niezwykle ważne, aby podjąć odpowiednie kroki żywieniowe w celu przyśpieszenia regeneracji operowanej skóry. W celu pełnego powrotu skóry do dawnej formy ważne jest to, aby zwrócić uwagę na zawartość w diecie cennych składników żywieniowych i stosować się do zaleceń żywieniowych zalecanych przez lekarza bądź dietetyka.

spis treści

1. W jaki sposób odżywiać się tuż po cesarskim cięciu?

Najskuteczniejszym sposobem zapewnienia odpowiednich składników odżywczych organizmowi tuż po cesarskim cięciu jest kroplówka. Z reguły kobiety po cesarskim cięciu nie mogą się normalnie odżywiać przez okres około 3 dni. Dlatego podłączenie do kroplówki jest niezwykle ważne.

Już po pierwszym dniu wskazane jest spożywanie klarownych płynów. Bardzo ważne jest to, aby unikać napojów gazowanych. Woda gazowana zawiera dwutlenek węgla, który w organizmie tworzy pęcherzyki gazu, co w konsekwencji może spowodować dolegliwości bólowe brzucha. Najlepiej spożywać mineralną wodę niegazowaną. Dzięki temu zapobiegniesz odwodnieniu organizmu.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"
Menu po cesarce
Menu po cesarce

Cesarskie cięcie to wyjęcie dziecka z ciała matki. Termin cięcie cesarskie określa rodzaj operacji,

zobacz galerię

2. Jakie składniki odżywcze są niezbędne po cesarskim cięciu?

Po kilku dniach będziesz mogła powrócić do spożywania normalnych posiłków. Pamiętaj o tym, aby spożywać produkty bogate w żelazo. Składnik ten jest niezbędny w procesie leczenia i powrocie skóry do dawnej kondycji. Z tego względu każdego dnia spożywaj mięso, dużą ilość liściastych warzyw zielonych i fasolę. Oczywiście w przypadku tego ostatniego produktu odżywczego bądź ostrożna, gdyż może on spowodować silne wzdęcia.

Oprócz żelaza powinnaś wzbogacić codzienną dietę o dużą ilość wapnia. Wapń jest niezwykle ważny w procesie leczenia. Najlepszym jego źródłem są produkty takie jak sery, jogurty i tofu.

Wskazane jest również uzupełnienie codziennej diety o witaminowe suplementy diety. Są one niezwykle ważne, gdyż wspomagają naturalne procesy biologiczne organizmu. Ponadto przyśpieszają regenerację urazów fizycznych, takich jak cesarskie cięcie.

Równie ważne jest to, aby po porodzie nie stosować żadnej diety odchudzającej. Odpowiednia dieta musi wspomóc regenerację organizmu oraz dostarczyć składniki odżywcze dziecku. Niestety diety odchudzające są ubogie w składniki odżywcze, co może mieć niekorzystny wpływ na kondycję twojego organizmu.

Przed doborem odpowiednich produktów odżywczych skonsultuj się z lekarzem. Niektóre produkty mogą negatywnie wpływać na mleko matki, co mogłoby skutkować wystąpieniem reakcji alergicznej u dziecka. Niektóre produkty odżywcze mogą wydawać się pozytywnym dodatkiem do diety, np. mleko bogate w wapń. Jednak czasami to właśnie ono może źle wpływać na mleko kobiety po porodzie. Unikaj także produktów zawierających w składzie kofeinę, gdyż składnik ten przenika do mleka.

Odpowiednia dieta jest niezwykle istotna, w przypadku gdy dążymy do wzmocnienia odporności i kondycji organizmu. Jest to niezwykle ważne po porodzie, a szczególnie po cesarskim cięciu. Dlatego od dzisiaj ostrożnie dobieraj produkty żywnościowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze