Trwa ładowanie...

Czego nie jeść w ciąży - zakazane produkty, dozwolone ryby

Avatar placeholder
18.10.2022 10:07
Czego nie jeść w ciąży - zakazane produkty, dozwolone ryby
Czego nie jeść w ciąży - zakazane produkty, dozwolone ryby (123rf)

Czego nie jeść w ciąży? Dieta kobiety w ciąży powinna być zdrowa, ale istnieją takie produkty, które są zdrowe, ale jednak niezalecane w ciąży. Trzeba więc uważać, planując codzienne menu. Odżywianie kobiety w ciąży jest ważne ze względu na to, że wszystkie substancje, które dostają się do organizmu matki, dostają się także do organizmu dziecka. Oprócz stosowania zdrowej diety nie należy także zapominać o odpowiednim nawodnieniu, np. poprzez picie wody.

spis treści

1. Czego nie jeść w ciąży? - zakazane produkty

Kobieta w ciąży nie powinna pić żadnych ilości alkoholu. Na razie nie wiadomo, jaka ilość alkoholu w ciąży wywołuje zespół poalkoholowy u dziecka, mogą to być niewielkie ilości.

Zakazem objęta jest także zbyt duża ilość kofeiny. Jeśli jest potrzebna, można pić jedną filiżankę słabej kawy z mlekiem dziennie. Nie decydujmy się na inne źródła kofeiny, takie jak napoje energetyzujące. Uważać trzeba także na produkty "bez cukru" i żywność typu light. Często zawierają one sztuczne substancje słodzące, które przyniosą więcej szkód niż zwykły cukier.

Całkowitym zakazem jedzenia w ciąży objęte są surowe mięsa. Mogą one zawierać pasożyty toksoplazmozy i bakterie listerii. Nie można więc skusić się na tatara.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Pamiętajmy także, aby nie jeść bez podgrzania mięs, które powinno się jeść na ciepło. Oprócz tego, w ciąży nie jemy, zdrowej skądinąd, wątróbki. Każdy rodzaj wątróbki, mimo że bardzo polecany kobietom miesiączkującym, ze względu na potężną dawkę żelaza, którą zawiera, w ciąży jest całkowicie zakazany. A to dlatego, że zawiera równocześnie zbyt duże ilości witaminy A, która w nadmiarze grozi nieprawidłowym rozwojem dziecka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Nabiał jest ogólnie zalecany w ciąży ze względu na zawartość białka i wapnia, niezbędnych do rozwoju tkanek i kości dziecka. Unikamy w ciąży tylko produktów, które są wyprodukowane z niepasteryzowanego mleka. Najlepiej zawsze znaleźć tę informację na opakowaniu. Z niepasteryzowanego mleka są robione sery pleśniowe, niektóre odmiany fety.

Odżywianie w ciąży to po prostu zdrowe odżywianie. Lepiej ograniczyć potrawy tłuste, smażone na głębokim tłuszczu, fast foody i słodycze. Puste kalorie i tłuszcze trans nie dostarczają niczego dobrego dziecku. Raz na jakiś czas można się skusić na dobrej jakości wędlinę lub kiełbaskę z grilla (pamiętajmy, że powinna być dobrze dopieczona!).

Wielu produktów nie powinnyśmy spożywać w ciaży ze względu na zdrowie dziecka
Wielu produktów nie powinnyśmy spożywać w ciaży ze względu na zdrowie dziecka (123RF)

2. Czego nie jeść w ciąży? - dozwolone ryby

Powszechnie wiadomo, że ryby są bardzo zdrowe, gdyż dostarczają organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3. Są kwasy, które w przypadku kobiet w ciąży są szczególnie zalecane ze względu na to, że wspomagają rozwój układu nerwowego płodu. Odgrywają ważną rolę w rozwoju mózgu i siatkówki oka u płodu. Kwasy te zmniejszają rówież zagrożenie wystąpienia u dziecka alergii w dzieciństwie, a w dorosłym życiu nadciśnienia.

Jednak nie wszystkie rodzaje ryb są zalecane w ciąży. Niektóre trzeba nawet całkowicie wykreślić ze swojego menu w ciąży, ze względu na gromadzące się w nich metale ciężkie i inne toksyczne substancje, które dla dorosłej osoby są nieszkodliwe, natomiast u płodu mogą spowodować duże szkody. Niezalecane ryby w ciąży, to:

  • szczupaki;
  • okonie;
  • sandacze;
  • węgorze;
  • miętusy.

Bez obaw można jeść:

  • śledzie;
  • kawior;
  • dorsze;
  • makrele;
  • sieje;
  • łososie (morskie i oceaniczne).

Makrela w ciąży, jak i inne tłuste ryby (śledź, łosoś) są szczególnie cenne w ciąży, ponieważ zawierają duże ilości wspomnianych wyżej kwasów omega-3.

Oprócz tego zakazane w ciąży są owoce morza podawane na surowo, wątróbka rybna (jak każda inna wątróbka) oraz ryby wędzone lub nieświeże, o niewiadomym pochodzeniu.

Wędzone ryby są szkodliwe w ciąży, ze względu na to, że mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia i rakotwórcze nitrozoaminy, wytrącające się w mięsie podczas obróbki.

Nie jest prawdą, że surowe ryby są całkowicie zakazane w ciąży. Zaleca się je ograniczać ze względu na to, że jeśli byłyby nieświeże, przyniosłyby duże szkody dziecku. Jeśli jednak pochodzą z renomowanej restauracji, można się skusić na porcję bez obaw.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze