Ból stawów u dzieci

Ból stawów u dzieci najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania i nie oznacza żadnej choroby. Jest to ból stawowy wywołany gwałtownym wzrostem dziecka w tym czasie. Pojawia się u całkowicie zdrowych dzieci, a jego leczenie polega na łagodzeniu bólu za pomocą leków przeciwbólowych. Bóle stawowe u dzieci często pojawiają się wskutek urazów, nadwerężenia, a także w wyniku gwałtownego wzrostu. Istnieją także choroby, które mogą wywoływać ból stawów u dziecka, jednak takie przypadki zdarzają się rzadko. Na bóle stawów częściej uskarżają się dziewczynki, a badania mówią, że na tego typu bóle cierpi 5-30 procent wszystkich dzieci.

Polecane wideo:

Możliwe przyczyny bólu stawów u dzieci

Bóle stawów mogą być wywołane stanami takimi jak:

 • stłuczenie,
 • skręcenie,
 • nadwerężenie,
 • gwałtowny wzrost,
 • zaburzenia endokrynologiczne,
 • choroby zapalne stawów,
 • fibromialgia,
 • nowotwory (jednak jest to rzadka przyczyna, wywołująca silne bóle kości lub stawów w nocy; bóle są tak silne, że budzą dziecko).

Na jakie pytania przygotować się przed wizytą u lekarza?

Lekarz, aby zdiagnozować przyczynę bólu stawów u dziecka, na pewno zleci kilka badań, a także zrobi badanie fizykalne. Jednak dobór dodatkowych badań i diagnoza zależą także od historii zdrowia dziecka i wywiadu lekarskiego. Rodzic powinien przygotować się na pytania takie jak:

 • Kiedy zaczęły się bóle stawowe u dziecka?
 • Jak długo trwa jednorazowy atak bólu?
 • Kiedy pojawiają się bóle (rano/wieczorem/w trakcie wysiłku/po wysiłku)?
 • Czy ból poprzedził jakiś uraz?
 • Czy dziecko uprawia sport (i jaki, jak często)?
 • Czy dziecko było w ostatnim czasie szczepione?
 • Czy bólom stawowym towarzyszą inne objawy (np. gorączka, opuchlizna stawów, wysypka, bóle brzucha, chudnięcie, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, sztywnienie stawów)?
 • Czy ból pojawia się zawsze w jednym konkretnym stawie?
 • Czy ból „wędruje” i pojawia się w różnych stawach?
 • Czy dziecko ma problemy z poruszaniem się?
 • Czy w rodzinie występują choroby zapalne stawów?
 • Czy dziecko ma często zaczerwienione oczy lub problemy z widzeniem?

Schorzenia stawów o podłożu zapalnym pojawiają się zwykle rano i może im towarzyszyć opuchlizna i sztywnienie stawów (co utrudnia aktywność dziecka), a także zaczerwienienie oczu i rozmyty obraz. Zapalenie stawówmoże mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe, a więc wynikać z infekcji. Innymi przyczynami zapalenia stawów mogą być także:

Zapalenie stawów może mieć podłoże reumatyczne i – mimo pierwszych skojarzeń większości ludzi – może występować także u dzieci. Co więcej, występuje dosyć często (w Stanach Zjednoczonych liczba dzieci dotkniętych tą chorobą wynosi 285 tysięcy).

Ból łagodnieje w czasie aktywności, gdy stawy „rozruszają się”. Ból stawów wywołany mechanicznie zwykle pojawia się w czasie lub po wysiłku. Każdy dodatkowy symptom zwiększa prawdopodobieństwo, że ból stawowy u dziecka jest wywołany przewlekłym schorzeniem, nie procesem wzrostu czy urazem.

W czasie badania fizykalnego, lekarz zwróci uwagę, czy na ciele dziecka nie ma wysypki, czy stawy nie są opuchnięte, czy na skórze nie ma siniaków czy otarć, które sugerowałyby, że przyczyną bólu może być uraz.

Oprócz zebrania wywiadu i badania fizykalnego, lekarz prawdopodobnie zaleci także badania. Będą to badania krwi (odczyn Biernackiego, morfologia krwi, test na przeciwciała przeciwjądrowe), badanie rentgenowskie oraz badanie moczu.

Choroby i dolegliwości malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 dni temu

4
Artykuły Choroby i dolegliwości malucha
Choroby i dolegliwości malucha

Preparat na katar dla maluszka

inne dolegliwości, można spróbować poradzić sobie z nim samodzielnie. Jeśli jednak oprócz wydzieliny w nosku pojawia się gorączka, częstszy niż zwykle płacz (...) , nie musimy wszystkiego wiedzieć, ale zawsze możemy pomóc swojemu maluszkowi...

Choroby i dolegliwości malucha

Uczulenie na leki

Uczulenie na leki

Alergia na leki pojawia się zazwyczaj u osób, które cierpią na inne schorzenia alergiczne.

Choroby i dolegliwości malucha

Przeszczepy u dzieci

Transplantologia to nauka, która zajmuje się problemami przeszczepiania komórek, tkanek i narządów. Zajmuje ona jeden z działów medycyny klinicznej i jest bardzo skuteczną metodą leczniczą. We współczesnej medycynie wykonywanie przeszczepów niejednokrotnie...

Choroby i dolegliwości malucha

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami

Nawilżacz powietrza Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza powietrze. Podrażnia to drogi oddechowe. Tym problemom może zaradzić nawilżanie powietrza za pomocą specjalnego urządzenia....

Choroby i dolegliwości malucha

Pokazać osobowość dzieci z zespołem Downa

Pokazać osobowość dzieci z zespołem Downa

. Październik jest w USA miesiącem solidarności z ludźmi dotkniętymi trisomią genu 21. Do udziału w projekcie Balsis zaprosiła dzieci, aby pokazać, że choroba

Choroby i dolegliwości malucha

Dziecko chore na świnkę

Dziecko chore na świnkę

zlokalizowanych w tylnej części jamy ustnej pomiędzy uszami i szczęką jest produkcja śliny. Po zarażeniu świnką ślinianki powiększają się i maluch odczuwa ból.

Choroby i dolegliwości malucha

Grzybica u dzieci

na choroby. Grzyby mogą także rozprzestrzeniać się po organizmie, dlatego bardzo ważne jest leczenie infekcji grzybiczej.