Trwa ładowanie...

Alergia na słońce

 Agnieszka Gotówka
14.10.2020 15:55
Alergia na słońce
Alergia na słońce (123rf)

Alergia, wbrew powszechnie panującej opinii, to nie tylko nietolerancja pokarmowa. Wiosną i latem często pojawiają się objawy alergii na słońce. Jest ona wynikiem wrażliwości skóry na światło połączone z promieniowaniem UVA, przyjmowanymi aktualnie lekami (np. antybiotykami, lekami moczopędnymi, przeciwzapalnymi) czy stosowaną wodą toaletową.

spis treści
Jeżeli wysypka na skórze pojawi się po ekspozycji na słońcu, można mówić o tego typu alergii
Jeżeli wysypka na skórze pojawi się po ekspozycji na słońcu, można mówić o tego typu alergii

1. Przyczyny alergii na słońce

Paradoksalnie fotowrażliwość wywołać mogą również kremy przeciwsłoneczne. Często w ich składzie znajdują się bowiem substancje potencjalnie uczulające. Jeśli wysypka skórna pojawi się po wizycie w solarium, wówczas możemy podejrzewać, że mamy alergię na słońce.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

W solarium bowiem wykorzystywane jest promieniowanie UVA, które przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry i może powodować jej nowotwory. Co istotne, promieniowanie UVA przenika przez szkło, więc reakcja uczuleniowa pojawić się może nawet po podróży samochodem. W wyniku reakcji fototoksycznej na skórze powstają zaczerwienienia, a miejsce poparzenia piecze i boli.

2. Fotoalergiczne zapalenie skóry

Dermatolodzy wyróżniają również fotoalergiczne zapalenie skóry. Pojawia się ono, gdy skórę pokryjemy warstwą kremu lub spryskamy ją dezodorantem lub wodą toaletową. Objawy reakcji uczuleniowej nie pojawiają się od razu – czasem dają się zauważyć nawet po kilku dniach, dlatego rzadko kto łączy je z reakcją na wiązki światła. Wysypka fotoalergiczna to najczęściej swędzące krostki, które po pewnym czasie przyjmują postać pęcherzy.

Zobacz także:

By zapobiec fotoalergicznemu zapaleniu skóry, konieczne jest unikanie kontaktu z substancjami potencjalnie uczulającymi. Przyjmując jakiś lek, warto pytać lekarza lub farmaceutę, czy w czasie jego stosowania można się opalać. Z dużą ostrożnością należy również podchodzić do kwestii kremów przeciwsłonecznych. Wybierając tego rodzaju ochronny kosmetyk, należy czytać etykiety i nie kupować tych preparatów, które mają w swoim składzie dużą ilość konserwantów. Ochronę przed słońcem stanowi również odpowiednia odzież. Nietolerancja pokarmowa, uczulenie na światło czy sierść zwierząt – to tylko niektóre oblicza alergii. Schorzenie to daje się jednak łatwo kontrolować i można mu łatwo zapobiec, bo recepta jest tu tylko jedna – unikanie substancji uczulających.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze