USG ciąży

Badania USG na szeroką skalę dostępne są od lat 80. XX wieku. Pomimo to, ze względu na swą dość dużą precyzyjność, stosunkowo niskie koszty i łatwość w ich przeprowadzaniu, obecnie wykorzystywane są bardzo chętnie w diagnostyce. Ich niewątpliwą zaletą jest również fakt, iż są bezinwazyjne i bezpieczne – przynajmniej na tę chwilę nie ma potwierdzonych negatywnych skutków ich stosowania. Ultrasonografia uzyskała szczególne znaczenie w diagnostyce prenatalnej. Choć ma dość krótką historię, obecnie chyba żadna kobieta w ciąży nie wyobraża sobie, by mogło jej zabraknąć. Badanie USG jest uznawane za rutynowe w czasie ciąży. Powinno być wykonane co najmniej trzykrotnie, w ściśle określonych tygodniach ciąży. W ostatnich latach, obok standardowego obrazowania 2D, pojawiła się możliwość uzyskania trójwymiarowego obrazu płodu. Czy badanie USG 3D (USG 4D) to tylko kosztowna moda, czy może jednak cenna metoda diagnostyczna? Fora internetowe wypełniają burzliwe dyskusje na ten temat. Znaczna cześć specjalistów dostrzega ich niepodważalne zalety.

Spis treści:
  1. 1. Badanie USG
  2. 2. Badanie USG 3D?
  3. 3. USG genetyczne

1. Badanie USG

Przede wszystkim pozwala ono potwierdzić ciążę. Wielu lekarzy ginekologów wykonuje je w tym celu, rutynowo, pomiędzy 6 a 8 tygodniem ciąży. Kolejne powinny być przeprowadzone pomiędzy 12 a 14 tygodniem ciąży, około 20 tygodnia ciąży (+/- 2 tyg.) i w 30 tygodniu ciąży (+/-2).

Pomiary, których dokonuje, umożliwiają przybliżoną ocenę wieku ciąży, wagi i wielkości płodu. Dzięki usg lekarz może zdiagnozować nieprawidłowości w budowie płodu, w jego rozwoju. Może ocenić ilość wód płodowych, budowę macicy, położenie łożyska i wiele innych bardzo istotnych parametrów. Daje mu to możliwość wychwycenia ewentualnych powikłań i zagrożeń, a tym samym możliwość wdrożenia odpowiednich środków zaradczych, o ile takie są dostępne. Trzeba jednak pamiętać, że badanie usg nie jest w stanie wyłapać wszystkich wad i niebezpieczeństw.

2. Badanie USG 3D?

Do niedawna jedynym dostępnym badaniem ultrasonograficznym było obrazowanie 2D. W jego wyniku uzyskuje się dwuwymiarowy, czarno-biały obraz, z przekrojami wnętrza macicy, obrazem płodu i jego narządów wewnętrznych. To ono w dalszym ciągu jest podstawą przy ocenie wielkości dziecka oraz jego struktur anatomicznych. Daje możliwość oceny łożyska, przepływów krwi zarówno w naczyniach płodu, jak i matki (usg dopplerowskie). Dzięki temu lekarz uzyskuje informacje o dobrostanie dziecka, o funkcjonowaniu jego narządów. Są jednak takie przekroje anatomiczne, których nie da się uzyskać na drodze usg dwuwymiarowego. Problemem jest ograniczony dostęp do wszystkich części płodu.

Wielokrotnie lekarz nie jest w stanie ocenić jakiegoś parametru, gdyż maluch ułożył się niekorzystnie. Tu z pomocą przychodzi właśnie technologia 3d, dzięki której otrzymuje się trójwymiarowy obraz całego dziecka. Można go na dodatek dowolnie obracać stosownie do potrzeb. Ponadto, jest on zapisywany, co daje możliwość powrotu do niego w dowolnym momencie i ponownej oceny.

Lekarz może wykonać pomiary i analizy nawet wtedy, kiedy wcześniej niektórych zaniechał. Ta metoda obrazowania okazuje się szczególnie przydatna przy ocenie budowy i funkcjonowania serca płodu. Nie trzeba być specjalistą, by dostrzec korzyści płynące z możliwości wykonania w ciąży usg 3d. Dzięki tej technologii przed lekarzami otwierają się nowe możliwości w badaniu zależności pomiędzy rozwojem ruchowym płodu a chorobami układu nerwowego. To dzięki tej metodzie wiadomo, że dziecko w III trymestrze ciąży uśmiecha się.

Żeby było jeszcze łatwiej, najnowsze aparaty ultrasonograficzne mają możliwość przedstawienia obrazu 3d w czasie rzeczywistym. Mamy wtedy USG 4d. To trochę tak jakbyśmy w brzuchu mamy zainstalowali kamerkę. Na ekranie monitora rodzice zobaczą nie tylko trudne do zidentyfikowania czarno-białe plamy czy też statyczny obraz 3D. Zobaczą, jak ich dziecko macha rączką, ziewa, porusza się, a to wszystko w trójwymiarze i kolorze. Lekarz zaś będzie miał okazję wyjątkowo dokładnie ocenić pracę serca i występowanie niektóry wad wrodzonych, trudnych do wyłapania w czasie badania 2D.

3. USG genetyczne

Przydatność tego typu obrazowania jest nie do przecenienia w diagnozowaniu zespołu Downa i wielu innych nieprawidłowości genetycznych i chromosomalnych. Obraz trójwymiarowy daje możliwość wychwycenia wad obejmujących niewielką powierzchnię, jak np. rozszczep wargi i podniebienia, niewielki rozszczep kręgosłupa. Lepiej widać zniekształcenia dłoni, stóp, dodatkowe palce. 3D i 4D umożliwiają zaobserwowanie takich cech, jak nisko osadzone uszy czy nieprawidłowe rysy twarzy. Dają dokładniejszy obraz kości nosowych, co jest istotne przy diagnozowaniu zespołu Downa. Dzięki niemu można również sprawdzić, czy widoczna w 2D nieprawidłowość to tylko duża przerwa pomiędzy lewą i prawą kością nosową czy jednak brak jednej z nich. To sugeruje zespół Downa i jest wskazaniem do amniopunkcji. Również ocena przezierności karkowej wykonywana pomiędzy 12 a 14 tygodniem ciąży będzie precyzyjniejsza w 3D od obrazu dwuwymiarowego.

Nawet z tak ogólnych informacji jasno wypływa wniosek, że choć usg prenatalne 2d jest nadal podstawą w ocenie stanu dziecka, technologia trójwymiarowa daje możliwości lepszej oceny jego niektórych parametrów i cech, pozwala też na wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości i ewentualne leczenie jeszcze w łonie matki lub niezwłocznie tuż po urodzeniu. Jednak warunkiem tego, by owe badania nie były jedynie zaspokajającą ciekawość rodziców modą, jest wykonywanie ich na odpowiednio dobrym sprzęcie, koniecznie przez właściwego lekarza. By były wiarygodne, musi przeprowadzić je ginekolog specjalizujący się w badaniach ultrasonograficznych płodu, z odpowiednim szkoleniem w tym zakresie. Jego umiejętności są zdecydowanie istotniejsze od samego sprzętu.

Aneta Stawiszyńska-Marciniak

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 1 odpowiedź USG ciąży Redakcja:

Badania USG na szeroką skalę dostępne są od lat 80. XX wieku. Pomimo to, ze względu na swą dość dużą precyzyjność, stosunkowo niskie koszty i łatwość w ich przeprowadzaniu, obecnie wykorzystywane są bardzo chętnie w diagnostyce .

~kwiatuszek89 9 miesięcy, ciąża 4 odpowiedzi Interpretacja badania USG, Błagam o pomoc! ~kwiatuszek89:

Witam. Mam wielki problem. Pani dr nie oddaje mi wyników usg dziecka ani zdjęć. Ostatnie usg miałam dzisiaj nic nie dostałam. Z ostatniego usg, z którego udało mi się kartkę zwinąć mam takie wyniki : LMP 9 .

deszczowa35 Dziś pytanie - dziś odpowiedź 6 odpowiedzi Usg 3d,4d deszczowa35:

Witam. Mam 35 lat dwoje dzieci ,ostatnie dziecko urodziłam 9 lat temu.Obecnie jestem w 27 tygodniu ciąży ,która jak na razie rozwija się prawidłowo .No i właśnie mój lekarz prowadzący powiedział,ze decyzję co do wykonania USG 4D zostawia mnie ,gdyż...

stokrotka_87 W oczekiwaniu na bociana 54 odpowiedzi 2 negatywne testy,USG,brak @ stokrotka_87:

Pierwsza ważna sprawa to taka,że z moim mężem stosujemy stosunek przerywany Smile no i że ostatni raz @ okres miałam 22.12.08 i do dziś nic... robiłam 2 testy które wyszły ujemnie (zaznaczam,że były robione po południu choć nie wiem czy to ma duże znaczenie)...

nikawa Kącik dla Mam 57 odpowiedzi Pudełko pełne sentymentu nikawa:

Zgodnie z obietnicą wklejam zdjęcia pudełek moich dzieci. Pudełek, do których wkładam pamiątki z dzieciństwa począwszy od okresu prenatalnego (zdjęcia usg - warto zrobić skan, bo niestety bledną!, książeczka przebiegu ciąży, następnie pierwsze ścięte...

pokaż 5 następnych

Artykuły Interpretacja badań USG

Interpretacja badań USG USG 3D

USG 3D to USG trójwymiarowe, umożliwiające zobaczenie twarzy i ciała dziecka przez rodziców prawie tak, jak widoczne byłyby na zdjęciu. Wielu psychologów uważa, że USG 3D przyczynia się do wytworzenia wcześniejszej silnej więzi...

Interpretacja badań USG Jak często USG w ciąży?

Jak często robi się USG w ciąży? W niezagrożonej, prawidłowo rozwijającej się ciąży wystarczy trzykrotne lub czterokrotne badanie ultrasonograficzne, ale zależy to od decyzji matki i jej lekarza prowadzącego ciążę. Takie badanie nie wiąże się z żadnym...

Interpretacja skrótów USG Karta ciąży i skróty USG

Wyszłaś z gabinetu ginekologicznego. Za tobą badanie usg. Spoglądasz na wynik badania USG i trudno zgadnąć co dany ze skrótów, dość powszechnie zresztą używanych w opisach badań usg, może oznaczać.

Interpretacja badań USG Jak często USG w ciąży?

Jak często USG w ciąży? To zależy od stanu matki i przebiegu ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży może wystarczyć nawet trzykrotne badanie USG.

Choroby i dolegliwości malucha USG dziecka

USG dziecka pozwala na wykrycie nowotworów oraz nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych. U niemowląt możliwe jest badanie USG mózgu, aż do momentu zrośnięcia się ciemiączka.

USG dzieci
Zdrowie dzieci USG dzieci

Nie wszystkie wady czy problemy zdrowotne dziecka można zobaczyć gołym okiem. Często musimy posiłkować się dodatkowymi urządzeniami, dzięki którym łatwo zajrzeć w głąb ciała. Nie wszystkie wady czy problemy zdrowotne dziecka można zobaczyć gołym okiem....

USG ciążowe
Badania w ciąży USG ciążowe

USG w ciąży jest dzisiaj standardem wśród badań diagnostycznych. Badanie USG pozwala monitorować rozwój płodu. Ginekolodzy zalecają wykonać je co najmniej 3 razy w ciągu całego okresu ciąży.

Usg noworodka
Badanie przesiewowe noworodków Usg noworodka

Badanie USG noworodka wykonywane jest w celu zdiagnozowania problemów z narządami wewnętrznymi malucha. Jest ono bezpieczne dla małych dzieci i pozwala na szybkie rozpoznanie chorób u noworodka.

Kiedy USG genetyczne?
USG genetyczne Kiedy USG genetyczne?

Kiedy USG genetyczne jest konieczne jako badanie prenatalne? To badanie wykonywane u kobiet po 35. roku życia i u tych, u których z innych powodów występuje wyższe ryzyko urodzenia dziecka z wadami.

Diagnostyka niepłodności USG jajnika

USG jajnika wykonuje się w celu sprawdzenia czy są one w prawidłowym stanie. Często za pomocą USG monitoruje się owulację sprzyjającą zapłodnieniu.

Badania w ciąży po 35 r.ż. USG genetyczne

USG genetyczne przeprowadza się w celu wykrycia wad wrodzonych płodu. Za pomocą tego badania określa się budowę kręgosłupa, kończyn, brzucha, dróg moczowych. Bada również przezierność fałdu karkowego.

Krwawienie dokomorowe USG przezciemiączkowe

USG przezciemiączkowe to badanie ultrasonograficzne głowy u noworodków i niemowląt. Można je przeprowadzić tylko wtedy, kiedy ciemiączko i kości czaszki nie są jeszcze zesztywniałe.

Trójwymiarowe USGOdtwórz wideo
USG (transwaginalne) Trójwymiarowe USG

Badanie USG jest metodą, która pozwala na określenie wielkości płodu, jego wieku, ogólnego zdrowia czy wczesnego wykrycia jego wad rozwojowych. Jest on widoczny już od 4-5 tygodnia ciąży, co jest niezwykle pomocne przy wkluczaniu ciąży...

Badania przed ciążą USG (transwaginalne)

USG transwaginalne jest badaniem diagnostyki chorób żeńskich narządów płciowych i powinno on być rutynowo wykonywane w przypadkach, w których standardowe badanie ginekologiczne jest niewystarczające.

Interpretacja skrótów USG USG 4D

USG 4D to USG trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, co oznacza możliwość obserwacji dziecka, jego położenia w łonie matki i jego reakcji, w konkretnym momencie. Kobieta poddająca się badaniu USG 4D na ekranie komputera ogląda film z wnętrza swojego...

Interpretacja skrótów USG
USG ciążowe Interpretacja skrótów USG

Badania USG to najważniejsze badania w ciąży. Terminologia, którą stosuje lekarz podczas interpretacji wyników jest zwykle niezrozumiała dla przyszłej mamy. Co oznaczają skróty USG w ciąży?

USG ciążowe Interpretacja badań USG

Badanie USG w ciąży jest ważnym badaniem diagnostycznym pozwalającym między innymi na oszacowanie wieku ciążowego, ocenę rozwoju płodu i jego budowy oraz ewentualne wykrycie wad rozwojowych.

Interpretacja badań USG USG 3D

USG 3D umożliwia przestrzenne obrazowanie ciała dziecka rozwijającego się w łonie matki. Trójwymiarowa prezentacja pozwala na bardziej skuteczne diagnozowanie niektórych wad wrodzonych płodu.

Badania prenatalne Badanie USG genetyczne

USG genetyczne to po prostu bardzo dokładne badanie ultrasonograficzne płodu. Podczas badania bierze się pod uwagę historię chorób w rodzinach rodziców dziecka oraz wiek rodziców.

Interpretacja skrótów USG USG 2D

Badanie ultrasonograficzne jest standardowo wykonywane w czasie ciąży. Co warto wiedzieć o badaniu USG 2D?

Jak wygląda USG dopochwowe?
USG (transwaginalne) Jak wygląda USG dopochwowe?

USG dopochwowe to niebolesne badanie, które przeprowadza się regularnie u każdej kobiety. Sonda ultrasonograficzna wprowadzona do pochwy pozwala na obejrzenie narządów rodnych kobiety.

Badanie stawów biodrowych USG stawów biodrowych u niemowląt

Badanie USG stawów biodrowych przeprowadza się, gdy istnieje podejrzenie rozwojowej dysplazji stawu biodrowego u niemowlaka. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Badania w ciąży Jak wygląda usg trójwymiarowe?

Badanie usg to inaczej badanie ultrasonograficzne. Dzięki niemu możliwe jest obejrzenie wnętrza ciała i rozwijającego się tam płodu. USG jest jednym z najlepszych sposobów oceny stanu zdrowia płodu. Ostatnio pojawiły się nowe aparaty do przeprowadzania...

USG (transwaginalne) Badanie USG narządów rodnych i piersi

Zarówno badanie USG narządów rodnych kobiety jak i piersi przed zajściem w ciążę ma sprawdzić, czy kobieta jest zdrowa i nie potrzebuje dodatkowej opieki medycznej w rozwiązaniu problemów zdrowotnych. Badanie USG to nieinwazyjna procedura,...

Wszystko o ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Wszystko o ciąży

Decyzja o urodzeniu dziecka jest jedną z najważniejszych w życiu kobiety. Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania wykonać? Jakie dolegliwości ciążowe mogą cię męczyć przez 9 miesięcy jej trwania?

Jak odzyskać figurę po ciąży? Odchudzanie po ciąży

Czy odchudzanie po ciąży jest dozwolone? Czy przejście na dietę tuż po porodzie jest dobrym rozwiązaniem? Jedno jest pewne. Rozpocznij aktywność fizyczną, gdy minie już czas 6 tygodni po porodzie.

Emocje w ciąży Dolegliwości w ciąży

Jesteś w ciąży! Ogarnia cię radość. Entuzjazm mogą na pewien czas przyćmić nieprzyjemne objawy: wahania nastrojów, zaparcia, senność. Jak więc cieszyć się z tego stanu, gdy ciągle mdli i boli głowa?

Zabronione ćwiczenia w ciąży Bieganie w ciąży

Czy można biegać w ciąży? Czy bieganie nie jest zbyt dużym wysiłkiem dla ciężarnej? Jakie warunki trzeba spełniać, by bieganie nie było szkodliwe dla matki i rosnącego w niej małego człowieka?

Czekolada w ciąży
Węglowodany Czekolada w ciąży

Czekolada zawiera wiele cennych substancji, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Jednakże ze względu na obecność kofeiny nie należy spożywać więcej niż 100 g czekolady dziennie.

Chrapanie w ciąży
Przeziębienie w ciąży Chrapanie w ciąży

Chrapanie w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Kobieta chrapie w ciąży z różnych powodów – zarówno związanych z ciążą, jak i nie. Na chrapanie w ciąży pomogą ćwiczenia oddechowe.

Minerały Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży mogą być zapewnione przez zdrową i zróżnicowaną dietę. Nie zawsze uniknięcie niedoborów w ten sposób jest jednak możliwe. Trzeba wtedy sięgnąć po suplementy diety dla kobiet w ciąży.

Białko Mięso w ciąży

Mięso w ciąży to, na nieszczęście wegetarianek, bardzo ważny składnik diety. Zawiera ono żelazo, cynk, białko zwierzęce oraz witaminy z grupy B. Żelazo jest szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż to kobiety ciężarne są najbardziej narażone na jego niedobory....

Nabiał w ciąży
Białko Nabiał w ciąży

Nabiał w ciąży to ważna część diety kobiety ciężarnej. Ilościowo określa się, że nabiał to 3 porcje dziennie. Nabiał jest korzystny w czasie ciąży ze względu na zawartość białka i wapnia, a także witaminy D i A. Nie można jednak zapominać, że nie każdy...

Cera w ciąży
Twarz w ciąży Cera w ciąży

Cera w ciąży może stać się bardziej świetlista i promienista. Niestety, niektóre kobiety mają poważne problemy z cerą w ciąży, ponieważ na twarzy pojawiają się wypryski, a skóra staje się szara.

Trądzik w ciąży
Twarz w ciąży Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży pojawia się jako efekt zwiększonego wydzielania hormonów, które pobudzają aktywność gruczołów łojowych. Leczenie trądziku jest utrudnione, gdyż wiele preparatów szkodzi dziecku.

Plamienie w ciąży Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży to ubytek tkanki nabłonka szyjki macicy. Nie musi ona dawać żadnych objawów, takich jak upławy. Bywa jednak, że z jej powodu pojawia się niepokojące krwawienie w ciąży.

Mdłości w ciąży Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży to obok porannych nudności jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Nudności i wymioty są objawami wskazującymi na zajście w ciążę. Podobno dotyczą około 40-50% kobiet w ciąży. Najczęściej występują zaraz po przebudzeniu się,...

Kategoria A Syrop w ciąży

Syropy w ciąży samodzielnie można wykonać w domu przy wykorzystaniu cebuli, buraka, czosnku lub wykorzystać takie, które są wytworzone na bazie ziół.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Kał w ciąży

Kał w ciąży nie powinien znacząco się różnić od stolca na co dzień. Jednak nie wszystkie odchylenia od normy należy traktować jako potencjalne objawy choroby. Wszystko zależy od diety i kondycji.

Choroby i dolegliwości w ciąży Toczeń w ciąży

Toczeń rumieniowaty układowy to bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna (kolagenoza), która atakuje w większości młode kobiety (aż 90% zachorowań). Dawniej sądzono, że toczeń to przeciwwskazanie do zajścia w ciążę, gdyż ciąża może nasilać przebieg...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij