Jak rodzić bez bólu?
Jak walczyć z bólem? Do czego porównać ****ból porodowy? Skala bólu porodowego jest tak zróżnicowana, ile jest kobiet rodzących. Jedne rodzą bez specjalnych zabiegów znieczuleniowych, inne zaś nie wyobrażają sobie porodu bez środków uśmierzających ból. Warto zapoznać się z wszelkimi rodzajami znieczuleń i omówić je z lekarzem na długo przed terminem porodu.
1. Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego
Do sposobów zwalczania bólu bez środków farmakologicznych należą:
- ćwiczenia relaksacyjne i techniki oddechowe (można je poznać w szkołach rodzenia),
- hipnoza i autohipnoza,
- masaże,
- poród w wodzie,
- refleksologia.
2. Środki narkotyczne na ból porodowy
Aby stłumić ból porodowy stosuje się środki, które są pochodnymi morfiny – dolantyna (Dolargan), meperydynę (Demerol), fentanyl (Sublimaze), butorfanol (Stadol), nalburfinę (Nubain). Niestety, środki te niosą za sobą skutki uboczne, zarówno dla mamy, jak i dziecka:
- mama – mdłości, senność, wymioty, spadek ciśnienia tętniczego,
- dziecko – ospałość, rzadko stłumienie czynności ośrodka oddechowego, co może wymagać tlenoterapii.
3. Znieczulenia podczas porodu
Znieczulenie zewnątrzoponowe, inaczej zwane lędźwiowym znieczula pacjentkę od pasa w dół, przy zachowaniu pełnej jej świadomości. Polega na wprowadzeniu przez igłę cienkiego cewnika do kanału kręgowego na wysokości krzyża, a następnie do przestrzeni nadoponowej.
Przez cewnik podaje się w sposób ciągły leki znieczulające. Skutkiem ubocznym może być przedłużony drugi okres porodu, a tym samym może uniemożliwić efektywne parcie.
Blokada lędźwiowa podobna jest do znieczulenia zewnątrzoponowego, ale głębiej działa, stosuje się ją często przy cięciu cesarskim.
Blokada „siodłowa”, znosząca czucie bólu na mniejszym obszarze, głównie w okolicy pochwy i krocza, stosowana przy porodach zabiegowych, z użyciem próżnociągu lub kleszczy. Blokada krocza, płytkie znieczulenie miejscowe podawane w ścianę pochwy. Stosuje się je czasem przy porodach drogą naturalną do nacięcia i późniejszego zszycia krocza, czasem przed użyciem kleszczy.
Znieczulenie ogólne. Stosuje się je do nagłych porodów przez cesarskie cięcie lub porodów kleszczowych, głównie przez szybkie działanie. Środek ten stosuje się głównie metodą wziewną. Stan nieprzytomności trwa zwykle kilka minut. Po wybudzeniu towarzyszą pacjentce osłabienie, zawroty głowy, nudności.