18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży, czyli szesnaście tygodni po zapłodnieniu, dziecko osiąga długość 15 cm i wagę do 200 gramów. Pomimo małego rozmiaru, dziecko w coraz większym stopniu swoimi proporcjami i wyglądem zewnętrznym przypomina już noworodka.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 18 tygodniu ciąży. Objaśnienia skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CRL 145 126 164
BPD 42 35 49
OFD 54 48 60
HC 149 136 162
AC 124 112 136
FL 26 23 30
Masa (g) 210 178 242

Rozwój płodu – dalszy rozwój centralnego układu nerwowego

Całe ciało płodu jest coraz lepiej rozwinięte, dłonie i stopy praktycznie są już uformowane, a na palcach obecne są już linie papilarne indywidualne dla każdego człowieka. Skóra pokrywa się werniksem, który wraz z lanugo – włoskami, chroni skórę przed długotrwałym kontaktem z wodami płodowymi. W dalszym ciągu odkłada się pod skórą tłuszcz. Pomimo tego, skóra wciąż pozostaje przezroczysta i bardzo cienka. 

Krokiem milowym w tym okresie ciąży jest rozpoczęcie mielinizacji zakończeń nerwów w centralnym układzie nerwowym, tj. rdzeniu kręgowym i mózgu. Mielinizacja to pokrywanie się zakończeń nerwowych osłonkami mielinowymi, które izolują przesyłanie impulsów elektrycznych i stanowią mechaniczną ochronę komórek nerwowych. Mielinizacja umożliwia podjęcie intensywnej pracy przez centralny układ nerwowy, a jej ewentualne zaburzenia prowadzić mogą do opóźnień rozwojowych dziecka, a nawet bardzo ciężkich schorzeń układu nerwowego, jak np. stwardnienie rozsiane. Proces ten trwał będzie przez resztę ciąży i zakończy się po pierwszym roku życia dziecka.

Zmysły dziecka
 są coraz bardziej czułe i dociera do niego coraz więcej bodźców. Dziecko słyszy twoje serce, ruchy robaczkowe jelit, a nawet przepływ krwi w pępowinie czy gwałtowne wydarzenia w otaczającym cię świecie, których może się przestraszyć. 

Dziecko żyje już w dobowym rytmie, który zachowa po urodzeniu. Wykazuje powtarzające się okresy snu i aktywności. Zapewne spostrzeżesz wkrótce, że w pewnych godzinach, zwłaszcza po twoim przebudzeniu, dziecko jest wyjątkowo aktywne, a w innych nie wykazuje żadnej aktywności – wtedy zapewne śpi. Spróbuj nauczyć się rytmu dobowego swojej pociechy – w pewnych sytuacjach może mu to uratować życie. Nagła zmiana zachowań dziecka w późniejszym okresie ciąży, tj. gwałtownie zwiększona bądź zmniejszona jego aktywność, może występować w sytuacji silnego stresu, gdzie konieczne jest szybkie cięcie cesarskie i wydobycie dziecka. Jeśli w późniejszej ciąży doświadczysz takiej nagłej zmiany aktywności dziecka zgłoś się niezwłocznie na ginekologiczną izbę przyjęć w najbliższym szpitalu.

U dziecka następuje również dalszy rozwój układu pokarmowego – gruczoły wydzielnicze (trzustka i wątroba) są już sprawne, a wątroba zaczyna wydzielać sok żółciowy. Jelita zaczynają ćwiczyć ruchy robaczkowe, które będą dziecku potrzebne do strawienia pierwszych porcji mleka zaraz po urodzeniu. 

Serce dziecka jest już rozwinięte na tyle, że możliwe jest stwierdzenie większości wrodzonych jego wad podczas badania USG. Wczesne wykrycie wad serca jest niezwykle istotne, współczesna medycyna potrafi radzić sobie z wieloma z nich. W niektórych przypadkach wykonuje się operacje kardiochirurgiczne płodu jeszcze w łonie matki (choć to jeszcze raczej nie w Polsce) lub tuż po jego urodzeniu. Umożliwiają one normalny rozwój i zdrowe życie dziecka w przyszłości, pod warunkiem, że zostaną wykonane dostatecznie wcześnie – im młodszy organizm, tym większą zdolnością regeneracyjną się charakteryzuje. Ewentualne nieleczone wady serca mogą powodować również gorsze ukrwienie organizmu, a co za tym idzie, gorszy rozwój innych narządów, w szczególności mózgu.

Objawy ciąży w 18 tygodniu

Zwykle w tym czasie większość kobiet czuje już ruchy dziecka, co dla kobiety jest zawsze jednym z najważniejszych doświadczeń w ciąży, posiadającym bardzo ważną rolę w budującej się relacji matki z dzieckiem. 

Rosnąca macica zajmuje coraz więcej miejsca i podchodzi coraz wyżej. Możesz ją wyczuć już tylko kilka centymetrów poniżej pępka. Macica będzie pośrednio uciskać żołądek, co może nasilać znane z wcześniejszego przebiegu ciąży objawy zgagi, pieczenia w przełyku czy odbijanie. Do tego dochodzi twój coraz większy apetyt, nakazujący spożywanie ilości pokarmu, o jakie byś siebie nigdy wcześniej nie podejrzewała. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych stanów, należy posiłki spożywać często, natomiast w małych ilościach. Ponadto należy zrezygnować z niektórych ciężkostrawnych potraw i niektórych przypraw kuchennych.

Będziesz również w dalszym ciągu odczuwać zwiększoną ilość  wydzieliny pochwowej, co nie tylko powoduje dyskomfort, ale również niestety sprzyja potencjalnie niebezpiecznym infekcjom. Będą się one objawiać kolorową, nieprzyjemnie pachnącą wydzieliną – w takim wypadku zgłoś się niezwłocznie do lekarza. Pamiętaj, by poświęcić więcej uwagi właściwej higienie okolic intymnych. Stosowanie właściwych kosmetyków, częste prysznice pozwolą zmniejszyć ryzyko infekcji i podrażnień oraz poprawią samopoczucie.

W drugim i trzecim semestrze, poczynając mniej więcej od osiemnastego tygodnia, możesz zacząć doświadczać pogorszenia pamięci, co jest spowodowane zmianami w krążeniu i zmianami hormonalnymi w twoim organizmie. Może pojawiać się problem ze skupieniem myśli. Jest to zupełnie normalne i powinno ustąpić po urodzeniu dziecka. Spróbuj zapisywać ważniejsze terminy w kalendarzu, szczególnie terminy wizyt u lekarza, tak by nic ci nie umknęło. Ponadto możesz mieć wyjątkowo żywe sny, które będziesz dobrze pamiętać po przebudzeniu. Często sny te będą mieć silne zabarwienie erotyczne. 

Ze względu na rosnący, coraz cięższy brzuch oraz ogólny wzrost masy ciała i zmieniający się ku przodowi środek ciężkości możesz zacząć odczuwać silne bóle pleców– szczególnie jeśli spędzasz dużo czasu, siedząc. Staraj się odpoczywać, leżąc możliwie dużo, nie zaniedbywać regularnej, lecz umiarkowanej aktywności ruchowej i przyjmować zawsze prostą postawę ciała.

Pierwsza kontrola przyrostu masy ciała matki

Rosnący, coraz cięższy brzuch oraz środek ciężkości przesuwający się do góry i do przodu sprawią, że twój kręgosłup doświadczy obciążeń, do których nie przywykł. Mogą zacząć pojawiać się bóle pleców, związane z przeciążeniem i naciąganiem pewnych partii mięśni grzbietu, miednicy oraz brzucha. Dużo odpoczywaj w pozycji leżącej, poproś też przyszłego tatę o masaż pleców. Możesz stosować maści i żele rozgrzewające, jeśli nie ma przeciwwskazań do używania ich w ciąży – pamiętaj, by każdorazowo przeczytać ulotkę pod tym kątem lub skonsultować się ze swoim lekarzem.

W okolicach osiemnastego tygodnia zaczniesz zapewne zastanawiać się, czy aby na pewno przyrost masy ciała, który towarzyszy ciąży mieści się w normie. Jedną z głównych obaw wielu kobiet w ciąży jest ewentualna trudność ze zrzuceniem zbędnych kilogramów po rozwiązaniu. Na tym etapie zapewne przybrałaś na masie od trzech i pół do pięciu kilogramów. Jeśli mieścisz się w tych granicach, to nie ma powodu do niepokoju. Pamiętaj, że samo dziecko, wody płodowe, powiększona macica i łożysko ważą swoje. Do tego dochodzi zwiększone odkładanie wody w organizmie, powiększone piersi, etc. Jeśli doświadczasz obrzęków, związanych z nadmiernym odkładaniem wody, to twoja waga zwiększy się jeszcze bardziej. Wszystkie te zmiany nie są związane z odkładaniem się dodatkowej tkanki tłuszczowej i po urodzeniu dziecka nie będziesz musiała się odchudzać, by powrócić do wyjściowej wagi.

Z drugiej strony zwiększony apetyt w drugim trymestrze ciąży może doprowadzić do rzeczywistego przytycia i odłożenia dodatkowej tkanki tłuszczowej, która będzie stanowić pewien problem po narodzinach dziecka. W takim przypadku, jeśli twój przyrost masy jest większy niż zakłada norma i zauważysz odkładanie się dodatkowej tkanki tłuszczowej, postaraj się ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Układając swoją dietę, skup się na wartościowych produktach zawierających to, czego potrzebuje dziecko do prawidłowego rozwoju – białko, witaminy, sole mineralne, wartościowe tłuszcze. Unikaj natomiast tzw. pustych kalorii zawartych w słodyczach i innych przetworzonych produktach mącznych.

Ogólny przyrost masy ciała w ciąży zależy od wielu czynników indywidualnych, generalnie mniejszego przyrostu doświadczą młode matki, które przed ciążą były szczupłe czy miały niedowagę. Osoby wyjściowo otyłe mogą przybrać na masie więcej niż średnia i one szczególnie powinny dbać o prawidłową, niezbyt obfitą dietę w ciąży.

Poniższy wykres zawiera przybliżone, uśrednione wartości przyrostu masy ciała, jakiego doświadcza kobieta o prawidłowym BMI w ciąży (niebieska linia).


Na wykresie przedstawiono również nieco niższe (zielona linia) oraz nieco wyższe (czerwona linia) przyrosty masy ciała, które wciąż są akceptowalne w ramach normy. Jeśli twoje przyrosty są wyraźnie większe niż ścieżka reprezentowana przez czerwoną linię lub istotnie mniejsze niż ścieżka reprezentowana przez zieloną linię skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Szczególnie niebezpieczny jest nagły przyrost masy, mogący świadczyć o pojawieniu się obrzęków, co może sygnalizować problemy z krążeniem, których nie wolno lekceważyć w ciąży. W takim przypadku natychmiast zgłoś się do lekarza.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Felimena 9 miesięcy, ciąża 18 odpowiedzi 18 tydzien ciąży i upławy z krwią- help! Felimena:

Witamwłaśnie wróciłam z wc i z niepokojem zauwazyłam upławy zabarwione krwią. Co to może znaczyć, jakie zagrożenie, jakie skótki? Proszę o infor mój lekarza nie odbiera:(

ktosiaczek8 9 miesięcy, ciąża 20 odpowiedzi Choroba a ciąża... Boję się!!!:((((( ktosiaczek8:

Witam moje drogie! Jestem w 8tc i od prawie 3 tyg. męczy mnie infekcja dróg oddechowych+suchy kaszel... boje sie, ze dzieciątku coś będzie z tego powodu...ale nawet nie chce o tym myśleć!!!:( Zjadłam już prawie całe opk .

Artykuły 18 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij