Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Brak okresu. Przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 14:23
Brak okresu. Przyczyny i leczenie
Brak okresu. Przyczyny i leczenie (123rf)

Brak okresu wywołany jest nieprawidłowymi wahaniami hormonalnymi w cyklu miesięcznym kobiety. Krwawienia spóźniają się z powodu stresu, gwałtownego chudnięcia, niedożywienia, anemii , wyczerpania fizycznego, a także z powodu długiej fazy lutealnej czy chorób wpływających na równowagę hormonalną w organizmie kobiety. Brak miesiączki może być także pierwszym objawem ciąży. Jakie są inne przyczyny braku okresu?

spis treści

1. Braku okresu - przyczyny

Brak miesiączki może wynikać z czynników fizjologicznych i problemów związanych z trybem życia kobiety. Często kobiety są zaniepokojone, że nie mają okresu przez kilka lub kilkanaście dni. Nie powinny, ponieważ zdarza się to często, zwłaszcza wtedy kiedy cykl miesiączkowy nie jest wyregulowany.

Przedłużający się brak okresu dotyka kobiet gwałtownie się odchudzających (a przyczynia się do tego nagła utrata masy ciała, niedożywienie, a nawet anemia), nadmiernie przeciążających organizm (np. podczas wyczerpujących ćwiczeń fizycznych), a także pojawia się u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

Brak okresu to także objaw menopauzy. Na zatrzymanie miesiączki mają także wpływ przyjmowane leki. Niektóre z leków wykorzystywanych przy zaburzeniach psychicznych mogą wywołać problemy z miesiączką.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

Innym powodem zatrzymania się okresu jest nadmiar stresu – jeżeli kobieta denerwuje się zbyt często, to stres może spowodować w jej organizmie problemy. Wzrost prolaktyny może zatrzymać u kobiety owulację.

Także odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – zażywając tabletki antykoncepcyjne, cykl miesiączkowy kobiety jest unormowany i regularny, co do dnia, a nawet co do godziny. Tabletki mają za zadanie nie dopuścić do owulacji. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych organizm może potrzebować trochę więcej czasu, aby się przyzwyczaić i unormować.

Powodem braku okresu może być również rygorystyczna dieta – jeżeli kobieta odchudza się przez długi czas albo nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczającej ilości węglowodanów, białek czy witamin, może doprowadzić do zaniku lub nieregularności cykli miesiączkowania. Jeżeli w organizmie kobiety będzie mniej niż 16 proc. tłuszczu, to miesiączka najprawdopodobniej w ogóle zaniknie.

Brak okresu może też wynikać z nadmiaru wysiłku fizycznego – intensywny wysiłek fizyczny również wpływa na nieregularne cykle i jest przyczyną braku okresu. Wynika to z tego, że przemęczony organizm nie jest w stanie prawidłowo i wystarczająco zadbać o wszystkie układy.

Jeszcze inną przyczyną mogą być podróże – zmiany stref czasowych nie wpływają korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Zegar biologiczny powinien być unormowany, ponieważ tylko wtedy hormony mają możliwość pracować prawidłowo.

Bolesne miesiączki – skąd się biorą i jak im zapobiegać?
Bolesne miesiączki – skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Biorąc pod uwagę krótki czas kobiecego cyklu i fakt, że kilka dni w miesiącu to dla nich okres wyjęty

przeczytaj artykuł

Także praca – zwłaszcza praca zmianowa może być główną przyczyną braku okresu. Osoby, które pracują na zmiany, często są zmęczone i niewyspane, ich metabolizm znacznie zwalnia, a organizm może się buntować i nie miesiączkować. Oprócz braku miesiączki taki typ pracy może przyczynić się do powstawania chorób serca, a także raka piersi.

Jeśli chodzi o choroby wywołujące zaburzenia miesiączkowania są one związane z równowagą hormonalną w ciele kobiety. Choroby te dotykają gruczołów: jajników (zaburzenia ich funkcjonowania prowadzą do braku okresu i bezpłodności), podwzgórza czy przysadki mózgowej (nadmiar prolaktyny przez nią produkowanej blokuje wydzielanie estrogenu, a poprzez to także menstruację i owulację, niedobór hormonu luteinizującego może zatrzymać jajeczkowanie), a także tarczycy.

Bardzo częstą przyczyną niepłodności oraz zatrzymania miesiączki jest Zespół Policystycznych Jajników (PCOS).

5 sposobów na przyspieszenie okresu
5 sposobów na przyspieszenie okresu

Cykl miesiączkowy możemy opóźnić tabletkami antykoncepcyjnymi lub sezonalnymi. Niekiedy jednak chcemy,

przeczytaj artykuł

Oprócz braku okresu lub jego nieregularności, kobieta może uskarżać się na nadmierne owłosienie (hirsutyzm). Innym zaburzeniem wywołującym brak miesiączki jest hiperprolaktynemia. Prolaktyna w nadmiernych ilościach może wywołać mlekotok, zatrzymanie miesiączki i niepłodność. Jej nadmierne wydzielanie może być wywołane guzem mózgu.

2. Brak okresu - leczenie

Pierwszym badaniem w przypadku zatrzymania okresu powinien być test ciążowy, wykrywający gonadotropinę kosmówkową (hCG). Niektóre z nich mają tak dużą czułość, że wykrywają ten hormon nawet w dniu spodziewanej miesiączki.

Sprawdzenie, czy jest się w ciąży, jest niezbędne, aby mieć pewność, że zatrzymanie miesiączki nie jest nią spowodowane. Jeśli wynik jest negatywny, konieczna jest wizyta u lekarza i dalsze badania. Konieczne może okazać się zwykłe badanie lekarskie, poinformowanie lekarza o ewentualnej metodzie antykoncepcyjnej, historii chorób ginekologicznych.

Dalsze badania to oznaczenie hormonów płciowych, tarczycy i prolaktyny, rzadziej potrzebne są USG narządów rodnych czy tomografia komputerowa.

Musisz to wiedzieć

Zatrzymanie okresu, jeśli nie jest wywołane ciążą, wymaga leczenia bezpośredniej przyczyny zaburzenia. Oprócz przepisanych leków, kobieta powinna także zmienić styl życia na zdrowszy, więcej wypoczywać i stosować zdrową dietę.

Brak okresu u kobiet w okresie menopauzy nie wymaga leczenia, chociaż wiele z nich wybiera hormonalną terapię zastępczą (HTZ) w celu łagodzenia objawów menopauzy.

Miesiączka zanika także w czasie ciąży i w okresie połogu, kiedy kobieta karmi piersią. Krwawienia w czasie ciąży należy skonsultować z lekarzem, gdyż mogą oznaczać nieprawidłowości jej przebiegu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze